Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rosjanie do elblążan: zmieńcie nazwę ronda

 
Elbląg, Rosjanie do elblążan: zmieńcie nazwę ronda
(fot. Michał Skroboszewski)

Grupa mieszkańców obwodu kaliningradzkiego wnioskuje o to, by... zmienić nazwę elbląskiego ronda Kaliningrad na Królewiec. „Nie mamy możliwości przywrócić historycznej nazwy naszego miasta, dlatego proponujemy, by zmienić nazwę ronda w Elblągu, by nie kojarzyła się z komunizmem i imieniem działacza totalitarnego” - napisali w piśmie skierowanym do... elbląskiego starosty.

O sprawie jako pierwszy na swoim profilu facebookowym poinformował Lech Słodownik, znany propagator przedwojennej historii Elbląga. - Autorzy listu uważają, że Polacy w Elblągu nie zasługują na to, by jedno z głównych rond wiązało się z nazwiskiem sowieckiego zbrodniarza Michaiła Kalinina, którego podpis figuruje na rozkazie o rozstrzelaniu polskich oficerów w Katyniu – napisał Lech Słodownik na swoim fan page'u.
„Jesteśmy obywatelami i aktywistami miasta Kaliningrad. Widzimy przyszłość swojej ojczyzny we współpracy z partnerami europejskimi, dlatego wyrażamy uznanie i szacunek obywatelom miasta-partnera Elbląga. Łączą nasze miasta setki lat wspólnej historii, rozwój społeczno-gospodarczy, kultura zachodnia oraz tradycje rycerskie” - napisali na wstępie autorzy listu. - „Obywatele miasta Koenigsberg podjęli decyzję o przywróceniu naszemu miastu historycznej nazwy (…). Wobec tego, że nie mamy możliwości i mechanizmu efektywnego wpływu na przedstawicieli władz Kaliningradu, chcemy przedstawić nasz projekt mieszkańcom Elbląga, by zmienić nazwę elbląskiego ronda na historyczną, niezwiązaną z komunizmem i imieniem działacza komunistycznego” - napisali Rosjanie, powołując się przy tym na nowe polskie przepisy, które nakazują w ciągu najbliższego roku usunąć z publicznej przestrzeni nazwy kojarzące się z komunizmem.
     Pod pismem podpisało się kilkadziesiąt osób, związanych z działalnością Rustama Vasilewa, 43-latka, który organizował w Kaliningradzie wiele happeningów na rzecz przywrócenia miastu historycznej nazwy Koenigsberg (Królewiec). Kilka lat temu na budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Kaliningradzie razem ze znajomymi powiesił flagę Prus, za co na kilka dni trafił do aresztu. Po uwolnieniu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Jak twierdzi Lech Słodownik, nadal utrzymuje kontakt z grupą aktywistów w Kaliningradzie, którzy są autorami listu do elbląskich samorządowców. - Rustam jest przeciwnikiem Putina, kocha Polskę i Polaków – dodaje Lech Słodownik.
     List Rosjan jest skierowany do starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego, który – o czym zapewne Rosjanie nie wiedzieli - nie jest właściwym adresatem, bo o nazwie rond i ulic decyduje gmina, w tym wypadku Rada Miejska w Elblągu. Starostwo przekaże ten list władzom miasta. - O tej sprawie wiemy z mediów, nie otrzymaliśmy żadnego pisma. Jak je dostaniemy, zastanowimy się, jaki nadamy mu bieg. Takie sprawy trafiają do komisji do spraw nazewnictwa – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     
     Kim był Kalinin? 
     
Michaił Iwanowicz Kalinin (1875-1946) – pochodzący z rodziny chłopskiej polityk radziecki, członek partii bolszewików od 1898 r. W 1919 roku został kandydatem (zastępcą członka) Biura Politycznego Komitetu Centralnego WKP, a w 1925 roku pełnym członkiem Biura Politycznego. Od 1938 roku, czyli od wejścia w życie nowej konstytucji ZSRR, pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Kalinin był współodpowiedzialny za wiele masowych zbrodni. Jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu - źródło Wikipedia
     
     Przeczytaj  list Rosjan 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Bardzo słuszna inicjatywa! Zmianę nazwy ronda należy przeprowadzić niezwłocznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  75 5
  (2016-07-19)
 • Moim zdaniem to rondo jest w Polsce-Elblągu i powinno Polskę rozsławiać. Dlaczego nie ma w nazwie np. Elblążanina-nazwiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 8
  (2016-07-19)
 • Zachęcam czytelników, a zwłaszcza Redaktora Naczelnego aby odnaleźli skład Rady przy Prezydencie Miasta Elbląg, którzy to zatwierdzili tą nazwę i do Kalinnina nic nie mieli. .. a osoby są że hej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 5
  ??.,?(2016-07-19)
 • No to rozpoczęło się grzebanie i babranie zamiast miejsc pracy, rozwoju. .. zatkali czasowo gęby +500.. .. A potem chcieli my ale nie wyszło. .. .. A Leszku lub Panie Leszku nie przeginajmy tz pały bez powodu lub z byle powodu. Smażone kartofelki zapachniały. .. ja tam wole schabowy!A krasulskie z wilkami i tak mają swoje niepodważalne poglądy na leszkopodobnych. .. .nie mówiąc już o naczelnym krasnalu. .. .szkoda nafty. .. chyba, że ci kazali, ,no bo sami Rosjanie nie chcą, ,. .. .?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 18
  (2016-07-19)
 • Ze względów komunikacyjnych rondo " Królewieckie " lub "Królewiec" miałoby uzasadnienie. Ze względów historycznych mogłoby nazywać się rondo " Katyń". .. mamy w E-u rondo " Compiegne. .. i tam wagon odegrał swoją rolę i w Katyniu także. .. A tak w zasadzie skoro Rosjanie tak bardzo zainteresowali się nami to proponuję aby oni i Pan Słodownik podjęli inicjatywę monitorowania Rosjanina z miasta Perm, który ma tam proces za nagłaśnianie w Rosji że we wrześniu 1939r także ZSRR napadło na Polskę. Szkoda byłoby faceta który jest tak odważny i broni naszych interesów. Trzeba mu pomóc ! Oczywiście polskie obecnie wolne media nie podały tego faktu a tylko użalają się nad Ukraińcami którzy swego czasu narobili niezłych rzezi, przy których Katyń to nic. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 0
  (2016-07-19)
 • ps dodam tylko iż niszczone są tabliczki o ofiarach banderyzmu upowskiego, a władze w osobach obecnego przewodniczacego Rady Miasta nic nie zrobiły ku pamięci 200 000 Polaków wyrżniętych jak zwierzeta, skutecznie blokując każdą inicjatywe ! To już zakrawa na hucpe antypolską. Tak bardzo przejmują się opiniami Rosjan iż celowo przemilczaja upowskie LUDOBÓJSTWO na POLAKACH!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  (2016-07-19)
 • Brawo mieszkańcy obwodu. Przyłączcie sie do Polski a będziecie mieli normalnie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 0
  (2016-07-19)
 • Królewiec tak. Koenigsberg - NIGDY!!!!! może byś w Rosji po rusku "Koroliewiec"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2016-07-19)
 • Podobno większość mieszkańców Obwodu Królewieckiego, Kresów Południowo-Wschodnich i Wschodnich Niemiec jest za przyłączeniem do Polski. Nie wiem czy robili już referendum, ale wiem że za Prezydenta Jelcyna były plany oddania Niemiec wschodnich, Obwodu i Kresów Polsce. Rosję ograniczyć do dawnego Księstwa Moskiewskiego do Uralu, bez dostępu do morza, Syberia do Chin. Granica rosyjsko-chińska na Uralu. Karelia dla Finlandii. Kubań dla Ukrainy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 6
  (2016-07-19)
 • Putin oddaj Polsce Obwód i będziemy kwita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2016-07-19)
 • Przecie to jawna prowokacja, Elbląg zmieni nazwę ronda a Ławrow powie, że to rewanżyzm i świadectwo agresji NATO. Potem skierują połowę iskanderów z obwodu na Elbląg (militarnie bez sensu, ale propagandowo celnie). Proszę podziwiać misterną pracę agentury rosyjskiej, już dekadę temu wiedzieli co i jak robić żeby dziś procentowało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 6
  Pacifistan(2016-07-19)
 • może imienia Wandy Kwietniewskiej z zespołu "Wanda i Banda"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 3
  (2016-07-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 7
AMK Meble łazienkowe 3