UWAGA!

Rozebrać nie można, uratować się nie da?

 Elbląg, Willa Thiessena przy ul. Warszawskiej 142 a to spory kłopot dla miasta
Willa Thiessena przy ul. Warszawskiej 142 a to spory kłopot dla miasta (fot. MS, arch. portEl)

Willa Thiessena przy ul. Warszawskiej 142a to spory kłopot dla miasta. Decyzji o rozbiórce zabytkowej ruiny sprzeciwił się wojewódzki konserwator zabytków i teraz pozostaje liczyć na kupca. Nie będzie to jednak proste, bo działka, na której stoi willa wchodzi w pas drogowy, lokalizacja jest więc - delikatnie rzecz ujmując - średnia. Ale cuda się zdarzają, o czym świadczą losy innej perełki architektury. Po trzech latach poszukiwań znalazł się śmiałek, który do dawnej świetności chce przywrócić willę przy ul. Pułaskiego.

Zarząd Budynków Komunalnych przeznaczył opuszczony obiekt znajdujący się tuż koło węzła drogowego Elbląg Południe do rozbiórki. Wystąpił do prezydenta o zgodę, jednak w obronie willi wystąpił wojewódzki konserwator zabytków. A ten nie tylko odmówił wydania zgody na jej rozbiórkę, ale wpisał też budynek na wojewódzką listę zabytków. Decyzję konserwatora poparł minister kultury, do którego zażalenie w tej sprawie zgłosił Zarząd Budynków Komunalnych. W efekcie rozbiórka budynku stała się niemożliwa.
       W czasach przedwojennych willa należała do rodziny Wilhelma Thiessena, właściciela tartaku. Po wojnie, przez kolejne dziesięciolecia też miała lokatorów, ale ostatecznie stała się pustostanem. Sukcesywnie grabionym przez amatorów kabli elektrycznych, elementów metalowych, żelaznych czy aluminiowych. Obiekt ze względu na swój fatalny stan techniczny niesie zagrożenie dla przebywających w środku, dlatego ZBK zdecydował zamknąć go w styczniu 2018 r. na trzy spusty. Nie jest jednak tajemnicą, że nieproszeni goście nadal tam buszują.
       I co dalej?
       - Działka, na której stoi budynek wchodzi w pas drogowy, dlatego zapadła decyzja o rozbiórce obiektu, której to sprzeciwił się konserwator i wpisał go do rejestru zabytków - mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W planie są konsultacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków, które mają pomóc w ustaleniu dalszego kierunku postępowania.
       Sprzedaż zabytku w ruinie (i na dodatek na drodze) może być trudna. Ale z drugiej strony, w kategorii cudu traktowane było zbycie willi Grunaua przy ul. Pułaskiego, która ostatecznie, po trzech latach ogłaszania przetargów, znalazła właściciela.
      
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Takie cyrki tylko w tym głupim kraju, w takim razie niech konserwator wyłoży pieniądze na remont.
  • rozebrać, przenieść na Wyspę Spichrzów i postawić obok tych dwóch, już przeniesionych.
  • Kondek Przez lata niedbaluchy z Z. B. K. willą się nie interesowali a teraz mają pretensją do konserwatora. Najlepiej rozebrać jak już wiele obiektów, które świadczyły o charakterze i dawnej zabudowie miasta. Tą firmę należało by zlikwidować a uprzednio wszystkie lokale oddać wspólnotą za symboliczną złotówkę i to by był najlepszy efekt dla miasta. Miasto by tylko zyskało na całej tej operacji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    56
    9
    Kondek(2018-11-14)
  • Zielonki-Parcela, palac Lasotow. Willa-palac polozona opodal baaardzo ruchliwej drogi, swietne miejsce na imprezy okolicznosciowe, noclegi, miejsce organizacji tchink-tankow, spotkania biznesowe... mozna? Mozna. Jestem zauroczony tym miejscem, chcialbym takiego i w omawianej willi!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    20
    1
    mjeszkaniec-mieszaniec;)(2018-11-14)
  • Jaka kulson perełka architektury??? Kiedys budowano w takim stylu. Czasy sie zmieniły i buduje sie inaczej. Czy to znaczy, że każda pralka z lat 60-tych czy stary telewizor to perełka techniki??? Wyburzyc i po ptakach. Trzeba z zywymi naprzód iśc, a nie grzebac sie cały czas w przeszłości i utrudniac zycie sami sobie
  • A co z tzw. rządcówką w Krasnym Lesie? :(
  • Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie budynku na wyspe spichrzow obok przeniesionych tam zabytkow, pytanie czy wojewodztwo moze dac na to kase ...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    22
    4
    Barack(2018-11-14)
  • Proponuje rozebrac i odbudować kolo budynku dawnej szkoły muzycznej przeniesionej z ul. 12 Lutego na nabrzeże kanału
  • Czy nie można zmienic tego głupiego prawa. Żeby jakiś konserwator decydował o takiej ruinie, co szpeci przy samym wjezdzie do miasta. To jest smiechu warte.
  • Róbcie co chcecie z tą ruiną. Ale tylko i wyłacznie na koszt konserwatora zabytków razem z Glińskim
  • Makrela niech da kase na remont tej willi. to sie odliczy od reparacji za straty wojenne
  • tylko ludzie prymitywni uważaj, że taka stara buda,a takich starych budynków są tysiące to są zabytki,
Reklama