Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rusza budowa nowego pawilonu szpitalnego

 
Elbląg, Rusza budowa nowego pawilonu szpitalnego Dziś nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod szpitalną inwestycję. W tym wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Jacek Protas (fot. AD)
Rek

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu będzie miał nowy blok operacyjny wraz z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralną sterylizatornią. Budowa będzie trwała 22 miesiące i pochłonie blisko 60 mln zł. Dziś (4 listopada) wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt szpitalny. Zobacz zdjęcia.

Pawilon o powierzchni ok. 11 tys. m kw. będzie miał dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na pierwszym piętrze będzie znajdował się blok operacyjny z ośmioma salami oraz salą wybudzeń i zapleczem. Będzie on wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny.
     Na wysokim parterze znajdować się będzie oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralna sterylizatornia. W ramach OIOM powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz izolatka.
     Zaprojektowana sterylizatornia zlokalizowana będzie na wysokim parterze z bezpośrednim połączeniem z blokiem operacyjnym. Usprawni to transport materiałów i narzędzi wysterylizowanych.
     Dziś został podpisany i wmurowany Akt Erekcyjny inicjujący inwestycję. O tym, jak ważne to wydarzenie dla szpitala przypomniała dyrektor placówki Elżbieta Gelert.
     - Dzisiejszy dzień jest dla nas wielkim wydarzeniem, bo czekaliśmy na niego sześć lat – mówiła. - W 23-letnim funkcjonowaniu szpitala to największa inwestycja, która gwarantuje lepszą pracę oraz lepszą jakość świadczonych usług.
     - Powstanie trzykondygnacyjny obiekt – dodała i podkreślała plusy inwestycji: - Blok operacyjny będzie miał osiem sal – teraz mamy cztery. Przy OIOMie powstanie sala wybudzeń, której w tej chwili nie mamy. Na oddziale intensywnej terapii medycznej dotychczas mieliśmy osiem łózek i panuje tu wielka ciasnota. Na jedno łóżko powinno przypadać 20 m kw., a u nas jest to zaledwie 8. Przy tej aparaturze można sobie wyobrazić jak jest ciasno. Teraz będzie 13 łóżek, no i przestrzeń się zwiększy. Będzie odpowiednia do leczenia i do pracy. 10-15 lat temu wykonywaliśmy ok. 4,5 tys. operacji rocznie. Dziś to 12 tys. zabiegów – dodała. - A sale pozostały te same. Wydłużył się więc czas pracy lekarzy, a to często za duży wysiłek. Po godzinie 18 czy 19 człowiek może już nie być tak wydajny. Teraz podwoimy sale i to się zmieni. Czas operatywy skróci się do godziny 16, a zabiegów będziemy mogli wykonywać, tak myślę, ok. 16 tysięcy rocznie.
     Dyrektor Gelert cieszy się także z nowej centralnej sterylizatorni: - Nie była ona wyposażona dostatecznie. Sprzęt ma już 10 lat no i pomieszczenia są zbyt ciasne.
     Inwestycja warta jest ponad 57 mln zł. 60 procent tej kwoty stanowią środki unijne przyznane przez zarząd województwa.
     Elbląg należy do ścisłej czołówki w korzystaniu ze środków europejskich. Realizowanych jest tu wiele poważnych inwestycji – przyznał Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Ani złotówki nie dajemy jednak na tzw. ładne oczy. O wsparcie trzeba się starać w konkursach, a w tych dobrze sobie radzą elbląskie placówki służby zdrowia. Szpital wojewódzki realizuje już kolejną inwestycję ze środków europejskich.
     - To, co chcemy wybudować za te pieniądze to blok operacyjny, sale intensywnej terapii, jak również centralną sterylizatornię. To stanowi serce każdego szpitala – podkreślał marszałek. - Dzięki tej inwestycji będziemy mogli utrzymać wysoki poziom świadczenia usług, a ten szpital jest jednym z najlepszych w kraju.
     Nowy pawilon szpitalny ma zostać oddany do użytku w połowie 2013 r.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pani Agato, niech pani zgłębi dalej tajemnicę tej budowy. To 1 etap. .. do prywatyzacji szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Pani POseł Gelert trzyma to info w tajemnicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wiem...(2011-11-04)
 • Taaaa, sterylizatory mają już 10 lat. .. .jedne szpitale mają jeden standard, inne inny standard, jedne szpitale mają jeden poziom finansowania i dotacji, inne inny, ale wszyscy bezwzględnie mają równe szanse. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  J_23(2011-11-04)
 • kogo to obchodzi jak służba zdrowia i tak totalnie rozłożona na łopatki na wizytę u specjalisty trzeba czekać miesiącami to między innymi zasługa waszej partii panie protas więc po co budować może zacząć sprzedawać i prywatyzować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-05)
 • patrz jak płeo przy władzy to mostostal warszawa łapie wszystkie inwestycje ciekawe czy zdążą w elektrociepłowni elbląg wybudować blok na biomasę mają termin do końca 2012
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-05)
 • Ciekawe kiedy elbląscy podwykonawcy zostaną zrobieni w konia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  treleleeee(2011-11-05)
 • Popieram wszelkie inwestycje na rzecz poprawy jakości leczenia. Elbląskiemu szpitalowi potrzebna jest taka inwestycja. Zastanawiam sie tylko co tam przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod ten nowy obiekt szpitalny robi aż 3 księży. Przecież powszechnie wiadomo że oni takiej usługi nie czynia za darmo tylko każą sobie słono płacić. A to kropienie to jest tylko strata pieniędzy których i tak ciągle szpitalowi brakuje a jeśli nawet to pojdzie w koszty nowej inwestycji to tam tez zabraknie w końcówce funduszy jak to zwykle u nas bywa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zakal(2011-11-05)
 • moze w koncu zaczna nas leczyc, a nie uzdrawiac na oddziale sor i do domu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mada6(2011-11-05)
 • do lekarza czeka się po 3 miesiące, chory układ. jak coś ci jest, to lekarz stwierdzi za 3 miesiące, że już jest za późno na leczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-05)
 • Wspaniale, że coś się robi dla dobra ludzi chorych i nie tylko. Lecz pytam się dlaczego jest tylu ojców sukcesu, którzy kompletnie nie znają się na rzeczy, a mydlą oczy nam wyborcom. Kiedyś wszyscy odpowiedzą za swoje uczynki oraz pracę jaką wykonali tu na ziemi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zofia S.(2011-11-05)
 • a wcu=isły nie bylo? obrazil sie na protasa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  udududuudud(2011-11-05)
 • Niech służba zdrowia sama się wyleczy a następnie leczy ludzi. To co się dzieje jest chore.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-06)
 • Propaganda jest straszna. Przyjmując, że teren onejmowany przez zasięg działania WSzZ obejmuje populację ok. 300 tys. ludzi i że na tym terenie nie ma innych szpitali to 16 tys. operacji rocznie pozwoli zoperować co 20 mieszkańca naszego regionu a po 16 latach wszyscy zostaną zoperowani co najmniej 1 raz, a w ciągu swojego życia przyjmując średnią przeżycia 70 lat każdy będzie zoperowany w WSzZ przynajmniej 4 razy. Po wybudowaniu nowego obiektu rzeczywiście skończą się kolejki do operacji, będzie można rozszerzyć wskazania do ich wykonywania a zatrudnieni w szpitalu lekarze nie nadążą zmieniać rękawiczek między zabiegami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  statystyk(2011-11-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Szafa z drzwiami suwanymi
AMK Zabudowa baru
!!!PROMOCJA7!!!
Promocja RATY 0%