Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rzeka Elbląg już nie straszy, trudna sytuacja na jeziorze Druzno (aktualizacja)

Rek

Woda w rzece Elbląg systematycznie opada. We wtorek o godz. 8.30 jej stan wynosił już tylko 605 cm, pięć centymetrów mniej od stanu alarmowego, wkrótce powinno zostać odwołane pogotowie przeciwpowodziowe. Trudna sytuacja panuje jednak na jeziorze Druzno, zagrożone były zabudowania w miejscowości Węgle-Żukowo i Stankowo. Na miejscu pracują strażacy i żołnierze. Zobacz zdjęcia  i film z bulwaru Zygmunta Augusta.

W poniedziałek o godz. 6.30 prezydent Witold Wróblewski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego w Elblągu. Powodem była cofka, czyli rosnący stan wody w rzece Elbląg, spowodowany silnym wiatrem z północy. 
     
     Poniedziałek, godz. 10.30. 
Strażacy i służby kryzysowe układają kolejne rękawy przeciwpowodziowe na odcinku od Mostu Wysokiego w kierunku ul. Wapiennej. - Na czas prac zamknięty jest dojazd do bulwaru Zygmunta Augusta od strony ul. Panieńskiej - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. Stan wody na godz. 10.30: Elbląg - 638 cm, Nowakowo - 638 cm, rzeka Wąska w Pasłęku - 669 cm.  
     
     Aktualizacja, godz. 11. Stan wody w rzece Elblag na godz. 11.00 wynosi – 636 cm (spadek o 2 cm w stosunku do godz. 10.00). - Strażacy i służby miejskie zakończyły na bulwarze Zygmunta Augusta rozkładanie kolejnych rękawów przeciwpowodziowych – ul. Panieńska i fragment bulwaru Zygmunta Augusta jest już przejezdny - informuje Joanna Urbaniak. Komendant wojewódzki straży pożarnej wysłał do Elbląga grupę strażaków, o godz. 13 w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbędzie się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. 
     
     Aktualizacja, godz. 11.40. Stan wody w rzece Elbląg ponownie się podnosi. W Elblągu o godz. 11.40 wynosiła 638 cm (28 cm powyżej stanu alarmowego), w Nowakowie - 648 cm (18 cm powyżej alarmu), w jeziorze Druzno - 623 cm (33 cm powyżej alarmu). Wąska w Pasłęku na razie nie przybiera. Poziom 669 cm (utrzymuje się od kilku godzin. 
     
     Aktualizacja, godz. 14. Woda w rzece Elbląg zaczyna powoli opadać. O godz. 14 w Elblągu odnotowano 631 cm. 

  Tak wyglądał bulwar Zygmunta Augusta w poniedziałkowy poranek (fot. Anna Dembińska) Tak wyglądał bulwar Zygmunta Augusta w poniedziałkowy poranek (fot. Anna Dembińska)


     
     Aktualizacja, godz. 17. Wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego również na terenie powiatu elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i kętrzyńskiego. Tymczasem woda w rzece Elbląg powoli, choć systematycznie opada. O godz. 17 odnotowano 628 cm, w Nowakowie było 626 cm, a więc już poniżej stanu alarmowego). W Pasłęku stan rzeki Wąskiej spadł do 662 cm.
     
     Aktualizacja, godz. 22. W Elblągu nadal stan wody jest wysoki - 627 cm, o siedem cm więcej niż wynosi stan alarmowy. W Nowakowie spadł o sześć centymetrów poniżej alarmowego. Nadal trudna sytuacja panuje na jeziorze Druzno i rzece Wąskiej w Pasłęku. 
     
     Aktualizacja: wtorek, godz. 7: Woda w rzece Elbląg systematycznie opada. We wtorek o godz. 7 jej stan wynosił już tylko 609 cm, centymetr mniej od stanu alarmowego, wkrótce powinno zostać odwołane pogotowie przeciwpowodziowe. Nadal wysoki stan panuje na jeziorze Druzno i w rzece Wąskiej w Pasłęku, ale i tam poziom systematycznie spada. Prognozy pogody są korzystne, wiatr z północy już nie jest zagrożeniem. 
     
     godz. 8.30. Poziom wody nadal opada. W Elblągu jest to obecnie 605 cm, w Nowakowie - 595 cm. Stan alarmowy jest przekroczony na jeziorze Druzno (644 cm, prawie pół metra powyżej  alarmu) i niestety nadal się utrzymuje. Najtrudniejsza sytuacja jest w Stankowie, gdzie strażacy przy pomocy wojska wzmacniają wał workami z piaskiem. O godz. 11 w tym miejscu odbędzie się briefing prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Więcej informacji na ten temat wkrótce. 
     Woda opada na szczęście w rzece Wąskiej w Pasłęku. Obecnie jest to 638 cm, o 8 cm powyżej stanu alarmowego. 
     
     godz. 11. Główne działania przeciwpowodziowe prowadzone są w gminie Markusy w miejscowości Węgle-Żukowo oraz Stankowo. W miejscowości Węgle Żukowo zabezpieczono zabudowania gospodarstw nr 25 i 25a przez rozstawienie 3 rękawów przeciwpowodziowych, uszczelniono wał na odcinku ok. 10 m przy zabudowaniach przy wykorzystaniu worków z piaskiem oraz dokonano podwyższenia wału na odcinku ok. 40 m przez rozstawienie 2 rękawów przeciwpowodziowych - informuje Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - W miejscowości Stankowo trwa uszczelnianie wału na odcinku ok. 50 m i jego podwyższanie na długości ok. 150 m po lewej stronie przy ujściu kanału wpadającego do jeziora Druzno z kierunku Stankowa (wał bardzo rozmoknięty; korona wału obniżyła się). Do wsparcia działań strażaków w tym miejscu skierowani zostali żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej (54 żołnierzy zmieniło w nocy przy pracy strażaków z Kompanii Odwodowej). O godz. 05.50 żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zmienili żołnierze z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego - 2 Elbląski Dywizjon Przeciwlotniczy (40 żołnierzy). O godz. 9 do działań ponownie włączona zostanie Kompania Odwodowa PSP. W działaniach monitorujących i informacyjnych udział biorą również policjanci z KMP Elbląg - dodaje rzecznik. 
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA