UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Saber Strike - 18 czas zacząć

 
Elbląg, Saber Strike - 18 czas zacząć
Saber Strike - 18 czas zacząć (fot. kpt Paulina Montewka)

Dziś (31 maja), na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki oficjalnie rozpoczął ćwiczenie pk. Saber Strike - 18.

Saber Strike - 18 to już ósma edycja ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. W tym roku biorą w nim udział również żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Jest to dla nich najważniejsze ćwiczenie od momentu rozpoczęcia formowania Dowództwa Dywizji. Stanowi ono również sprawdzian przed zaplanowaną pod koniec bieżącego roku certyfikacją dowództwa.
     Podczas Saber Strike - 18 żołnierze ćwiczyć będą na Polowym Stanowisku Dowodzenia zorganizowanym przez Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Wraz z żołnierzami z Elbląga będą w nim uczestniczyć również przedstawiciele Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Amerykanie z 7th Mission Support Command stacjonującego w Kaiserslautern w Niemczech, a także przedstawiciele kilku polskich dowództw i jednostek wojskowych. Ogółem w Elblągu szkolić się będzie ponad pół tysiąca żołnierzy z kilkunastu krajów europejskich oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynająca się 3 czerwca aktywna faza ćwiczenia poprzedzona zostanie szkoleniem obsady Stanowiska Dowodzenia oraz sprawdzeniem systemów łączności. Żołnierze wezmą również udział w tzw. Mini Exercise (ćwiczenie wstępne), podczas którego sprawdzony zostanie przepływ informacji oraz system meldunkowy.
     Jak podczas uroczystości rozpoczęcia ćwiczenia powiedział dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki: - Ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ dzisiaj rozpoczynamy ćwiczenie pk. Saber Strike - 18. Jest to moment historyczny dla naszego dowództwa, ponieważ jest to pierwsze ćwiczenie dowódczo - sztabowe, w którym bierzemy udział jako Dowództwo Dywizji. Wierzę, że wykonamy nasze zadanie tak, jak powinno to być zrobione.
     
***
     W ćwiczeniu pk. Saber Strike - 18 weźmie udział około 18000 żołnierzy z 19 państw. Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Manewry uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu stacjonują w państwach bałtyckich i w Polsce. Saber Strike - 18 skoncentruje się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Dowodzenie i kontrolę nad przebiegiem ćwiczenia sprawować będzie Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.
mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama