Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sąd Apelacyjny w Elblągu?

 
Elbląg, Sąd Apelacyjny w Elblągu? Nowa siedziba Sądu Okręgowego przy ul. Dąbka ma być gotowa w przyszłym roku (fot. Anna Dembińska)
Rek

Rada Miejska w Elblągu wysłała apel do ministra sprawiedliwości w sprawie planowanej reformy sądownictwa. Radni domagają się utworzenia w naszym mieście Sądu Apelacyjnego, który obejmowałby swoim zasięgiem na przykład Malbork i Kwidzyn.

Inicjatorami apelu byli radni PiS. Po drobnych poprawkach stał się on stanowiskiem całej Rady Miejskiej, przegłosowanym jednogłośnie na czwartkowej sesji. Skąd ten pomysł? To efekt ostatnich zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce przeprowadzić reformę sądownictwa. Trzystopniową strukturę sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych ma zastąpić dwustopniowa – sądów okręgowych i apelacyjnych. Reforma zdaniem ministerstwa ma poprawić wydajność sądów.
„ Zagrożeniem jakie my radni i mieszkańcy Elbląga dostrzegamy, jest zapowiedź powstania jedynie około 40 sądów apelacyjnych. Rodzi to obawę, że Elbląg może zostać pominięty przy ustanawianiu nowych okręgów sądów apelacyjnych. W takiej sytuacji w Elblągu działałby jedynie Sąd Okręgowy (obecny rejonowy), a Sąd Apelacyjny usytuowany były w Gdańsku lub Olsztynie” - piszą radni w swoim apelu do ministra Ziobry.
     Zdaniem radnych Elbląg powinien być po reformie siedzibą sądu apelacyjnego i obejmować także swoją właściwością Malbork i Kwidzyn.„Sądy mają bez wątpienia istotną funkcję miastotwórczą. W Elblągu jest obecnie budowany za kwotę około 50 mln złotych” nowy gmach dla Sądu Okręgowego i Rejonowego. Budynek ten spełniać będzie wszelkie warunki, aby utworzyć w nim średniej wielkości Sąd Apelacyjny. Takie rozwiązanie w ramach zbliżającej się reformy, to także liczne nowe miejsca pracy w Elblągu – piszą radni do ministra.
     Elbląg nie miał szczęścia przy dotychczasowych reformach sądownictwa. Powstał co prawda Sąd Okręgowy, buduje się nowa siedziba, ale zlikwidowano wydział gospodarczy, rozstrzygający spory między przedsiębiorcami, a sąd rejestrowy mieści się w Olsztynie.
„Średni czas rozstrzygania spraw gospodarczych w obciążonym Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa dwa lata. Dla porównania w okresie funkcjonowania Wydziału Gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Elblągu wynosił około 6 miesięcy” - dodają radni.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I teraz zobaczymy prawdziwą wartość Posła Krasulskiego i Posła Wilka. Tylko i wyłącznie od nich zależeć będzie czy Sąd Apelacyjny będzie w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  wyborca1(2016-04-22)
 • PIetrzakowi znudziło się dojeżdżanie do Gdańska??? PRezesie niebawem będzie S7,będzie lepiej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  layer82(2016-04-22)
 • Ale po zakładanej reformie wymiaru sprawiedliwości, likwidującej sady rejonowe, dotyczasowe sady okręgowe staną sie z mocy prawa sądami apelacyjnymi. To sie dzieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  NihilNovi(2016-04-22)
 • Sąd, dwuwładza bądź pomorskie, przekop, S7 do Gdańska i może nie zdechniemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  hd(2016-04-22)
 • Proponuję sąd administracyjny, bo mam kilka skarg na urząd miasta a nie chce mi się jechać do Olsztyna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  BogdanZdrojewski(2016-04-22)
 • To brzmi jak primaaprilisowy zart.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2016-04-22)
 • tylko Sąd Najwyższy, ewentualni Trybunał Konstytucyjny, . .. .trzeba sie cenić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  poseł...i..znlazł(2016-04-22)
 • czegoś tu nie rozumiem, taki wielki budynek za 50 milionów, a nowy stadion miałby kosztować prawie 100 ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-04-23)
 • a ja bym chciała, by do pieknego, nowego elbląskiego budynku PiS przeniosło z Warszawy Ministerstwo sprawiedliwości z ministrami Ziobro i Jaki. Jest teraz trend nowego rządu, by przenosić niektore Urzedy lub urzedników, jak prokuratorzy ze stolicy na prowincję, więc czemu nie Elbląg, to byłaby nobilitacja dla naszego miasta. , jako drugiego po W-wie jego ulubionego, jak twierdzi prezes Kaczyński.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-04-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski