UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sąd (prawie) najwyższy

 
Elbląg, W budynku już funkcjonują niektóre wydziały
W budynku już funkcjonują niektóre wydziały (fot. Michał Skroboszewski)

Ponad cztery lata trwały prace związane z budową nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka. To jeden z najwyższych i najbardziej nowoczesnych budynków Temidy w kraju (8 m wyżej sięga tylko SO w Tarnobrzegu). Jest miejscem pracy dla ok. 260 osób; mieszczą się w nim m.in. wydziały: cywilny, ksiąg wieczystych, rodzinny i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Pierwsze rozprawy już się odbyły. Zobacz, jak wygląda w środku.

Budowa nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka 21 rozpoczęła się 5 lipca 2013 r. Jej wykonawcą wyłonionym w przetargu została firma Skanska S.A. Inwestycja pochłonęła 58 mln 272 tys. 900 zł., z czego 52 mln 059 tys. 749 zł to koszt robót budowlanych. Nowy obiekt przekazano do użytku 21 grudnia 2017 r. i właśnie dobiega końca przeprowadzka wydziałów Sądu Okręgowego i Rejonowego z innych obiektów na terenie Elbląga.
       Budynek przy ul. Płk. Dąbka 21 ma 12 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Łączna powierzchnia netto budynku to 8.822 m2, a jego kubatura to 38.164 m3. Nowy budynek będzie miejscem zatrudnienia dla łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego.
       - Piętro najwyższe, tj. 11., ma przeznaczenie wyłącznie techniczne (służy do obsługi instalacji, 3 wind itp.), kondygnacja podziemna – po części techniczne, po części magazynowe - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Na najniższej kondygnacji przygotowano też pomieszczenia dla osadzonych. Na parterze budynku mieszczą się biura obsługi interesanta, biura podawcze i kasy obu Sądów oraz czytelnia akt i szatnia. Sale rozpraw SR (w sumie 18) znajdują się na piętrach od 1. do 3., zaś sale rozpraw SO (w sumie 11) – na piętrach 6. i 7. Sekretariaty poszczególnych Wydziałów znalazły się na piętrach od 2. do 5. jeżeli chodzi o SR oraz na piętrze 8., jeżeli chodzi o SO, przy czym szczegółowe informacje w tej kwestii umieszczono na tablicach przy wejściu do budynku. Piętra 9. i 10. nie będą dostępne dla interesantów – zastrzega sędzia Koronowski. - Są to piętra, na których znajdują się przede wszystkim gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy.
       Bezpośrednio przy budynku przewidziano 50 miejsc parkingowych, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych i pięć miejsc przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, tj. gdyby zaszła konieczność doprowadzenia osób osadzonych. Ponadto Miasto przygotowało dodatkowe parkingi na kilkadziesiąt miejsc w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk Dąbka przy Szkole Podstawowej nr 19.
       Od grudnia 2017r. czasu trwają czynności związane z doposażaniem budynku i przeprowadzką poszczególnych komórek organizacyjnych obu Sądów.
       - Właściwa przeprowadzka rozpoczęła się w marcu br. i odnośnie Sądu Rejonowego w Elblągu objęła jak dotąd Wydziały I Cywilny i VI Ksiąg Wieczystych (przeniesiony z budynku przy ul. Płk. Dąbka 8-12) oraz X Cywilny (przeniesiony z budynku przy Alei Grunwaldzkiej 77-79) - wylicza rzecznik prasowy elbląskiego sądu. -  Co się tyczy Sądu Okręgowego w Elblągu, to do nowego budynku przeniósł się już Dyrektor tego Sądu, Oddziały Finansowy, Gospodarczy i Inwestycji, część Sekcji Informatycznej, która będzie obsługiwać nowy budynek oraz Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wczoraj rozpoczęła się zaplanowana na cały bieżący tydzień przeprowadzka Wydziału I Cywilnego Sądu Okręgowego w Elblągu.
       - Co do Sądu Okręgowego w Elblągu, to do nowego budynku przeniesiony zostanie jeszcze Wydział V Cywilny Rodzinny (w dniach 16-20 kwietnia br.) - zapowiada sędzia Tomasz Koronowski. - Z kolei jeżeli chodzi o Sąd Rejonowy w Elblągu, to kolejność przeprowadzki jest następująca: V Wydział Gospodarczy (4 kwietnia), IX Wydział Cywilny (4-5 kwietnia), IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (6 kwietnia) , III Wydział Rodzinny i Nieletnich (9 kwietnia), Oddział Administracyjny i Prezes (10 kwietnia) oraz Oddziały Kadr, Finansowy i Gospodarczy (10-12 kwietnia).
       Petenci Wydziału VI Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego powinni zgłaszać się do nowej siedziby, Wydziału I i X Cywilnego tego Sądu do Biura Obsługi Interesanta jeszcze w budynku przy ul. Płk. Dąbka 8-12, zaś Wydziału I Cywilnego i IV Pracy i Ubezpieczeń Sądu Okręgowego – tymczasowo do Biura Obsługi Interesanta w budynku przy Placu Konstytucji 1.
       Pilotażowe rozprawy w nowym budynku już się odbyły (w Wydziale I Cywilnym). Pozwoliły one na potwierdzenie prawidłowej pracy urządzeń nagrywających rozprawy.
       Od początku kwietnia już tylko w nowym budynku będą prowadzone rozprawy w Wydziałach I Cywilnym i IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego. Z kolei większość rozpraw Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Elblągu wyznaczonych na kwiecień odbędzie się jeszcze w budynku przy ul. Płk. Dąbka 8-12.
       A jaki los czeka opuszczone pomieszczenia, a nawet całe budynki, w których dotychczas mieściły się "przeprowadzone" wydziały sądowe?
       - Budynek przy Placu Konstytucji 1 będzie nadal siedzibą Prezesa Sądu Okręgowego oraz będzie mieścił pion karny obu Sądów - wyjaśnia rzecznik prasowy sądu. - Pozostają w nim Wydziały II i VIII Karne oraz VII Wykonywania Orzeczeń Sądowych Sądu Rejonowego w Elblągu, jak również Wydział II Karny, III Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych i VI Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Elblągu. Budynek dotąd zajmowany przez Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego przy ul. Pułaskiego 1 - kontynuuje sędzia Koronowski  - po dokończeniu remontu zostanie przeznaczony na siedzibę Zespołu Opiniodawczego Specjalistów Sądowych. Budynek Sądu Rejonowego przy ul. Płk. Dąbka 8-12 zostanie w całości przekazany na potrzeby Prokuratury, zaś budynek Sądu Rejonowego przy Alei Grunwaldzkiej 77-79 (dotąd zajmowany przez Wydział X Cywilny Sądu Rejonowego w Elblągu i nadal przez II Oddział Informatyczny Sądu Apelacyjnego w Gdańsku) został przekazany w całości na potrzeby Sądu Apelacyjnego - kończy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama