Sobota 23-02-2019, imieniny Polikarpa, Romy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Scena w remoncie

 
Elbląg, Scena w remoncie
Rek

Piękna czterdziestoletnia, ale z trzeszczącymi deskami, małymi kieszeniami na dekoracje, przestarzałym sprzętem technicznym. Duża Scena elbląskiego teatru wymagała remontu. I doczekała się. W czerwcu ruszyły prace modernizacyjne. Koszt realizacji projektu to ponad 3,5 miliona złotych.

Budynek teatru ma swoje lata, a więc i potrzeby remontowe. Zmian było już wiele, a największa to kompleksowa modernizacja widowni Dużej Sceny. Teraz prace ruszyły na scenie.
     - Od momentu jej budowy, czyli od roku 1966, nie dokonywano tu żadnych zmian – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. – Są więc one konieczne, bo o wymianę proszą deski podłogowe, a także wszystkie urządzenia techniczne. Gramy coraz więcej spektakli to i dekoracje są liczne i rozbudowane. Nie ma ich gdzie przechowywać, kieszenie sceniczne są wypełnione niemal po sufit.
     Przygotowany więc został projekt modernizacji Dużej Sceny. Na tę inwestycję teatr otrzymał pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 (1.861.268,75 zł) oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego (1.660.684,45 zł). W sumie koszt projektu to ponad 3,5 mln zł.
     Prace modernizacyjne i remontowe rozpoczęły się 22 czerwca.
     - Scena została opróżniona, podobnie jak kieszenie – mówi dyrektor Siedler. – Dekoracje zostały przewiezione do magazynów poza miastem.
     W zakres prac modernizacyjnych wchodzić będą następujące zadania: wymiana desek podłogowych scenicznych wraz z legarami (pow. 305 m kw.); wymiana pokrycia tekstylnego podłogi (pow. 235 m kw); wymiana okotarowania sceny; modernizacja instalacji elektrycznej, mostów oświetleniowych i pomostów technicznych; modernizacja kurtyny stalowej, sprzętu scenicznego (podesty); modernizacja pomieszczeń przy Dużej Scenie – instalacja systemu regałowego składowania dekoracji i wyposażenia sceny; modernizacja systemu sceny obrotowej; wykonanie rozbieralnego podestu umożliwiającego wejście na scenę osobom niepełnosprawnym; wykonanie stalowej obudowy na dwa fortepiany; wyposażenie w sprzęt oświetleniowy (ruchome głowy, naświetlacze LED, reflektory, konsoleta oświetlenia); wyposażenie w sprzęt nagłośnieniowy; wyposażenie w urządzenia zabezpieczające (instalacja systemu monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, drzwi i żaluzji antywłamaniowych); wyposażenie teleinformatyczne (kiosk internetowy, ławka multimedialna dla widzów, portal internetowy).Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Stępka i Syn oraz Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „Teatr”. Zakończenie remontu przewidywane jest na koniec września tego roku.
     - Nowy sezon artystyczny rozpoczniemy więc na Małej Scenie – zapowiada Mirosław Siedler. – Tam zagrane zostaną takie spektakle, jak „Testosteron”, „Bajki samograjki” czy „Niedźwiedź i Oświadczyny”.
     Remont Dużej Sceny ma jeszcze jedno, bardzo ważne znaczenie. Cały obiekt, w którym mieszczą się teatr i CSE Światowid przygotowywany jest do kompleksowej modernizacji. Gdy ta się rozpocznie, aktorzy muszę mieć, gdzie grać.
     - Wówczas wyburzona zostanie część administracyjna, będą dobudowy i nadbudowy – wskazuje dyrektor teatru. – W tym czasie moglibyśmy pracować na Dużej Scenie właśnie, bo oprócz walorów artystycznych, które docenia widz, ludzie muszą mieć pracę, a zatrudnionych w teatrze jest ponad 70 osób. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić remont sceny wcześniej.
     Do planowanej gigantycznej inwestycji przygotowywana jest dokumentacja techniczna i budowlana. Jej koszt to ok. 1,5 mln zł. Prace dobiegają końca. Urząd Miejski w Elblągu wydał pozwolenie na budowę. Pozostaje kwestia pozyskania pieniędzy na nią. Tu, jak zapewnia dyrektor Mirosław Siedler, czynione są starania.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Teatrowi w Elblągu nie pomogą paradne remonty pomieszczeń i wymiana sprzętu !. W tym Teatrze należy / w trybie natychmiastowym / wymienić Głowy. To jedyna droga do ewentualnego sukcesu. W obecnej zapasci twórczej, to nawet platynowe Klamki pokryje r d z a.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-01)
 • Najlepsze wyjście dla każdego" klasycznego" Dyrektora Teatru w Polsce - Remont Sceny. Idealne rozwiązanie awaryjne. Można spokojnie przetrwać na stołeczku; kolejne cztery lata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-01)
 • Zacznijcie wreszcie coś grać dla dzieci, bo to wdzięczna widownia!!! Mamy dosyć tych samych od lat przedstawień, które nie schodzą z repertuaru!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zainteresowna(2011-07-01)
 • po co te bzdury wypisujecie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-01)
 • Nasz Teatr jest jak film brazylijski np "Niewolnica Isaura" lub inny. Już niedługo pewnie znowu zobaczymy "Kolację dla głupca" wydanie 1548:):)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ach ta kreatywność(2011-07-01)
 • Zawsze mnie śmieszą wpisy róznych frustratów pod artykułami dotyczacymi modernizacji lub budowy, ,czegokolwiek" w Elblagu. Ot taki nasz rodzimy folklor bagienny. .. Może to ta depresja tak na ludzi wpływa, a może słońca za mało. .a może elblażanie to po prostu, ,żli ludzie sa". I byłoby śmiesznie gdyby od czasu do czasu, ale tak stale, to juz tylko żal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  @w czerwonym(2011-07-01)
 • Pracowałem w Teatrze kilkanaście lat i ciekaw jestem czy scena i kulisy po remoncie będą wciąż mieć duszę jak za starych lat. Widownia po remoncie tę duszę stracila ale to tylko moim skromnym sentymentalnym zdaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marymoncki(2011-07-01)
 • Od latb ten sam repertuar. Takie same przyjezdne teatry. Czy dyr. teatru ma z nimi podpisaną dożywotnią umowę na spektakle?Testosteron " jest grany juz parę lat! To stało się nudne!!! I parę innych spektakli. Panie Dyr. prosimy o częstrze innowacje, a nie w kółko ten sam repertuar!Ile razy mozna chodzić na tę samą sztukę???? Najprościej w świecie-non stop to samo! Nuda!!!!! Potrzeba zmiany. Ale Kogo, czy CO?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbl.z widowni.(2011-07-01)
 • "Testosteron'' premiera 10 grudnia 2010.Czy ELB. z widowni nie umie liczyć? Czy po prostu krytykuje dla zasady? A może nie chodzi do teatru????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elb z Elbląga(2011-07-02)
 • Temu Teatrowi to potrzeba A R T Y S T Y - a nie murarza !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-05)
 • Scena wymaga remontu, ale Intelektualnego !. A tu nie pomogą drobne naprawy kosmetyczne. Trzeba wszystko zburzyć i rozpocząć robotę od nowa. Niezbędni są Nowi ludzie. Tylko kiedy ta smutna Prawda o Scenie w Elblągu - dotrze do decydentów ?. .. no kiedy ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Violla(2011-07-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary przeciwsłoneczne Henko