Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Schron - na wszelki wypadek

 
Elbląg, Schron - na wszelki wypadek (fot. Michal Skroboszewski)
Rek

Są takie miejsca, w których można schronić się, gdy zrobi się gorąco. I nie chodzi o upały, jak dziś, a o ochronę przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi. W Elblągu znajduje się ponad 50 budowli ochronnych. Nie są one jednak – jak Krakowie, Poznaniu czy w Szczecinie – przewidziane do zwiedzania, choć z racji ich wieku można powiedzieć, że mają charakter muzealny. My zeszliśmy do podziemi, by zobaczyć, jak wygląda jeden z elbląskich schronów. Zobacz zdjęcia.

W mieście jest sześć schronów powstałych głównie w latach 50. ubiegłego wieku. Trzy z nich są w pełni wyposażone. Posiadają urządzenia filtrowo-wentylacyjne i prądotwórcze, zbiorniki na wodę, drzwi. Dodatkowo w Elblągu jest 49 ukryć, w tym 29 w pełni wyposażonych.
     - Różnica między schronem a ukryciem polega na jego wielkości i odporności na zniszczenia – wyjaśnia Rafał Czirson, podinsp. ds. obronnych Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Schrony, popularnie zwane również bunkrami, są odporne na zagruzowanie i osłabiają promieniowanie jonizujące na więcej niż stukrotne. Ukrycie z kolei zapewnia ochronę jedynie przed promieniowaniem.
     Do zadań Urzędu Miejskiego należy utrzymanie obecnej infrastruktury tak, by nie niszczała. Budowy nowych schronów nie ma bowiem w planach.
     - W razie zagrożenia schron w ciągu 5 do 10 dni można w pełni wyposażyć – zapewnia Rafał Czirson. - W zależności od jego wielkości, może pomieścić od 50 do 150 osób. Normy przewidują dwa metry kwadratowe na osobę. Dla 1/3 liczby osób przebywających w schronie, przygotowuje się miejsca do spania.
     Typowy schron składa się z głównego wejścia i śluzy, która zapobiega wpuszczaniu powietrza z zewnątrz do środka. Sercem schronu jest agregat napędzający urządzenia filtracyjno-wentylacyjne, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zewnątrz. W zależności od powierzchni schronu, posiada on odpowiednią ilość wyjść ewakuacyjnych, które są budowane zazwyczaj z dala od strefy zniszczenia. Każdy schron posiada również zbiorniki na wodę. Drzwi muszą być obłożone gumą, by trujący gaz nie przedostał się do środka.
     - W Elblągu obiekty ochronne zlokalizowane są zazwyczaj w zakładach pracy, w szkołach i budynkach ważnych z punktu widzenia strategicznego – mówi podinspektor ds. obronnych. - U nas są to budynki gospodarcze i zakłady miejskie, których strata zachwieje podstawy produkcyjne miasta.
     Jeden ze schronów przewidziany był na miejsce, w którym - w sytuacji zagrożenia - mógłby bezpiecznie przebywać wojewoda. Obecnie jest to zapasowe miejsce pracy dla prezydenta Elbląga.
     A gdzie na wypadek zagrożenia mają schronić się zwykli mieszkańcy?
     - Mieszkańcy budynków miejskich mogą schować się np. w piwnicach – wskazuje urzędnik. - Do miejsc ochronnych należy zaliczyć także metro (to akurat Elbląga nie dotyczy) i tunele. W naszym mieście jednym z takich miejsc jest np. przejście podziemne pod torami przy dworcu kolejowym - kończy Rafał Czirson.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM