Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ścianka z paneli ma zatrzymać wodę

 
Elbląg, Ścianka z paneli ma zatrzymać wodę
Gdy woda z rzeki wyleje ta ścianka ma ją zatrzymać pod mostem Kard. Stefana Wyszyńskiego (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Ćwiczą na wypadek powodzi i to "na mokro". Dziś (28 października) rano pod mostem Kard. Stefana Wyszyńskiego woda wylała w sposób kontrolowany, by Formacja Obrony Cywilnej mogła przetestować Mobilny System Ochrony Przeciwpowodziowej. Zobacz zdjęcia.

Gdy woda w rzece Elbląg wylewa się na Bulwar Zygmunta Augusta i ul. Panieńską zagraża rozlowanym tam budynkom, a także kempingowi. Na brzegu układane są wówczas worki z piaskiem albo specjalny rękaw. Do tych zabezpieczeń dołączyła ścianka z paneli. Dziś (28 października) testowano jego szczelność.
     - Pod mostem Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozłożony został Mobilny System Ochrony Przeciwpowodziowej, który składa się z paneli aluminiowych oraz gum izolujących - relacjonował na bieżąco Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - To wszystko montowane jest do konstrukcji, a ta z kolei przytwierdzona jest do jezdni pod mostem. Wszystko przebiega według założonego scenariusza: mamy tutaj "cofkę" i woda wdziera się w kierunku ul. Panieńskiej.
     Ściankę w godzinę rozłożyła formacja obrony cywilnej, w skład której wchodzą pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, EPWiK i EPEC (po 15 osób z każdego zakładu).
     - Nie ma dziś wszystkich członków formacji, jest natomiast wojsko, które przygląda się zabezpieczeniom, co może wykorzystać również dla własnych potrzeb - dodaje Łukasz Mierzejewski. - Są również strażacy, którzy z hydrantu podają wodę na potrzeby ćwiczeń.
     To nie pierwsze wykorzystanie Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej. Ścianka była już wcześniej rozkładana.
     - Dodatkowo, wzdłuż rzeki przy kempingu są ścianki szczelne, w które również wkłada się panele - zauważa miejski urzędnik. - W tej chwili takie zabezpieczenie jest ułożone.
     Panelowa ścianka została zakupiona ze środków unijnych, należy do miasta i jest przechowywana przy ul. Dojazdowej. "Cofka" nie jest zjawiskiem nowym w Elblągu, dlatego kontrolne ćwiczenia są potrzebne, by sprawdzić czy wszystko zadziała tak, jak powinno.
     - Wiadomo, gumowe uszczelnienie trzeba wymieniać co jakiś czas, by nie przepuszczało wody - mówił Jacek Romanik z Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     
***
     W latach 2011-2015  Elbląg realizował projekt pn. „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. Etap I – Miasto Elbląg”, w ramach którego wykonywane były działania mające na celu ochronę przeciwpowodziową miasta, w tym również obszaru portu morskiego w Elblągu. W ramach projektu przebudowanoa również system przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg w rejonie od ujścia rzeki Fiszewki do mostu w Alei Tysiąclecia. W granicach portu morskiego w Elblągu realizowana była budowa infrastruktury przeciwpowodziowej w postaci: stalowej ścianki szczelnej o długości 1155 m, mobilnego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz inne roboty hydrotechniczne. Na prace w granicach portu morskiego wydano prawie 10 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów pochodziło z funduszy unijnych. 
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • jak zatrzyma jak widac ze sie przelewa?! gdzie oni byli jak byka cofka ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2016-10-28)
 • ścianka na złom, woda się leje pod nią, zmarnowany grosz publiczny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  srerq(2016-10-28)
 • atrapa ? czy może gadżet?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-10-28)
 • bubel :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2016-10-28)
 • Ściankę w godzinę rozłożyła formacja obrony cywilnej, w skład której wchodzą pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, EPWiK i EPEC (po 15 osób z każdego zakładu). ?? do rozłożenia takiej ścianki potrzeba 45 osób zasuwających przez godzinę? WTF?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2016-10-28)
 • Przestańcie testować i zabawiać się kosztem mieszkańców i ich mienia. Zbudujcie wreszcie murek wzdłuż rzeki prawie na całej długości i będzie po problemie. Odmulić trzeba rzekę bo jest syf nie czyszczono od lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-10-28)
 • olsztyn niech się wywiązuje z dawania kasy na Żuławy a nie ścianki z paneli-MOŻE Z KARTONU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-10-28)
 • Widzę że sami pseudo eksperci się wypowiadają pod artykułem. Tego typu ścianki przeciwpowodziowe z powodzeniem używane są w wielu europejskich krajach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  qwertghjkl./(2016-10-28)
 • Ścianka jest, tylko zapomnieli konstruktorom ścianki wspomnieć, że nie wszędzie droga jest prosta i równa jak stół. .. Także takie pokazy to może w laboratorium fajnie wychodzą, ale jak widać nie w rzeczywistości. Pytanie jak taka ścianka by się zachowała przy naporze większej ilości wody ? W jaki sposób jest przymocowana do podłoża ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Anonimek1(2016-10-28)
 • Hahah widzę że fotoreporter POrtelu musiał się namęczyć z kadrowaniem, aby nie było widać tego anty platformerskiego napisu pod mostem :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  wyborczanacałego(2016-10-28)
 • Wy nadal myślicie że tu piszący to nigdzie nie byli i nic nie widzieli. Chodziliśmy do szkoły i widzieliśmy co nieco a wy nadal zamiast budować testy, próby. Dobrze tu piszą że na prostym terenie to można a w życiu jest różnie. Czasy PRL-u się skończyły i jest 2016 rok i inne wymogi techniczne. Ale to inna bajka i dla niektórych nie zrozumiała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-10-28)
 • I tak mają płacone za godzinę a czy oni składają tą ściankę czy zbierają worki na śmieci to już bez znaczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  Polok(2016-10-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Konto poczty elektronicznej