Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Sen o potędze

Elbląg, Teraz ja - Sen o potędze
fot. nadesłane przez Czytelnika

No i zaczęło się. Rozsupłał się worek pomysłów na Elbląg, a przyczyną jest niefortunne logo Elbląga, które ja interpretuję jako obierki z pomarańczy... ale nie o nie chodzi. Niechcący, właśnie to logo stało się sukcesem Władzy, gdyż dzięki niemu pojawia się na PortElu coraz więcej artykułów, informacji i dyskusji na temat Elbląga, jego problemów i możliwości rozwoju.

To powinno cieszyć, mimo częstych ostrych krytyk wynikających niekiedy z oderwania od rzeczywistości i nazbyt optymistycznych wyobrażeń o potędze Elbląga w przeszłości oraz oczekiwań. Świadczy o tym ciekawy materiał dra Michała Glocka („Wolne miasto Elbląg”) czy „Elbląg Ośrodkiem Subregionu” pióra Pana Balbuzy, czyli że... „jeszcze Elbląg nie zginął, póki my żyjemy...”.
     Inicjatywa dra Glocka o spotkaniu osób, którym los Elbląga nie jest nieobojętny, przy – mam nadzieję – udziale Prezydenta Nowaczyka, w mojej ocenie jest konieczną koniecznością. Ta zmasowana aktywność świadczy chyba o frustracji wielu elblążan
     Gdyby doszło do takiego spotkania, proponuję, aby wszyscy biorący w nim udział byli merytorycznie przygotowani. Tak, by nie były to obrady sejmu czy program TV u Tomasza Lisa lub „Lisopodobnych”, czyli przepychanki i monologi. Proponuję, żeby spojrzeć na Elbląg racjonalnie i znaleźć jego miejsce w XXI i XXII wieku.
     Trzeba pogodzić się z tym, że Elbląg bardzo krótko był potęgą morską, która konkurowała z Gdańskiem, a przemysł, stocznia i zakłady pomocnicze Schichaua (czytaj: Sziszała) , EFUK i wiele innych już nie istnieją. W mojej ocenie potęga Elbląga zakończyła się wraz z epoką pary, czyli parowców, Titanica, statków i lokomotyw parowych, Zamechu i jego turbin parowych, które były naszą ostatnią przemysłową chlubą.
     Podobnie z szeroko rozumianą turystyką i walorami Ziemi Elbląskiej. Tu też wskazany jest umiar – takich „cudów” jest pół świata. Muszą być pieniądze i pomysł. Jedynym na razie pozytywnym przykładem może być reaktywacja Góry Chrobrego, o zasięgu regionalnym i nawet poza (w Kaliningradzie, póki co, nie ma wyciągów narciarskich).
     Dzisiaj przyszły nowe czasy i potrzeba realnych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań. Być może ten projektowany „Elbląski Okrągły Stół” pozwoli wybrać optymalne rozwiązania dla miasta. Będzie to zależało przede wszystkim od Władzy, która dysponuje środkami z naszych podatków i zgodnie z wolą beneficjentów przeanalizuje je i powiadomi nas o profesjonalnych propozycjach fachowców.
     Dlatego wnoszę do ewentualnych uczestników spotkania o krótkie przedstawienie dziesięciu działań na rzecz Elbląga, jakie uważają za najważniejsze. A co do Władzy – niech nie uważa wniosków elblążan za krytykę. Nawet jeśli padną słowa krytyczne, to w dobrej sprawie. Krytyki bać się nie trzeba, ponieważ „krytyka jest jak lekarstwo, żeby przyniosło efekt, trzeba jej słuchać...”.
     Sławomir Czerniak
     
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.0 6 23

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A ten znowu musi pisać w kółko o tym samym, to nie ma już innych tematów ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-16)
 • Cytat z Wikipedii: "W 2006 roku (. .. ) nastąpiło otwarcie Ścieżki kościelnej dla turystów. Od czasów powojennych była niedostępna dla zwiedzających, w obawie przed dewastacją zabytku". Od 45 roku do 2006 minęło 61 lat zanim zdecydowano się udostępnić turystom jedyny w swoim rodzaju zabytek na skalę Polski. Minie kolejne 60 lat nim zmieni się sposób myślenia o turystyce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rioDj(2012-04-16)
 • Już niedługo bedzie można zjeśc coś w Elblągu za psi grosz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Taksówkasz(2012-04-16)
 • Nowaczyk kazał porozwieszać jakieś odezwy na klatkach schodowych ze swoim podpisem. Coś tam majaczy o trosce o nauke ale tylko w szkole wyższej (resztę naszych dzieci w gimnazjach i szkołach średnich ma w dupie jak zrozumiałem) cos tam bzdurzy o kulturze i o pozornym bezpieczeństwie. Odejdź i nie kompromituj się prostaku że tak powiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Janek M(2012-04-16)
 • "Aj hawe drim" że ktoś wreszcie pier. .. .bombkę na to wszystko, zrówna z ziemią po czym zaora i posadzi piękny las !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dziędobryyyyy(2012-04-17)
 • jak pan chce mogę odstąpić parę starych albumów o elblągu z pięknymi rycinami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pohahontas(2012-04-17)
 • że co Pan robi. .. wnosi Pan:):):) hoho. Wtórując za Panem - No i zaczeło się. .. .. buuurza komentarzy. .. jeden, dwa. .. trzy. .. siedem:):)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  libertarian(2012-04-17)
 • ROZSUPŁAŁ SIĘ WOREK krytycznych ocen logo Elbląga i braku pomysłów na rozwój miasta, panie Sławku. Śledzę z uwagą dyskusję trwająca w elbląskich portalach internetowych i nijakich konkretnych pomysłów na Elbląg się nie dopatrzyłem. Tylko krytyka i lamenty nad postępującą pauperyzacją miasta. Jej przyczyny to: rządy polskich komunistów po 1945 (Aborygen), rządy Henryka (obecna ekipa rządząca), rządy Grzegorza (poprzednia ekipa rządząca), brak repliki osady wikingów na Wyspie Spichrzów (wójt Ławrynowicz), zaborcza zachłannośc Olsztyna (większośc vox populi) zbyt małe poddaństwo Olsztynowi i nie urządzenie Elbląga na obraz i podobieństwo Jego (Hero, zawsze na klęczkach, ilekroc o Olsztynie). Pomysły które pojawiają się w tej dyskusji na poprawę sytuacji to polegają przede wszystkim na: secesji Elbląga do Pomorskiego z obszaru warm. -mazurskiego ZSRR, w który miasto wtłoczono, przekopie kawałka Mierzei Wiślanej natychmiast, budowie kilkunastu galerii i hipermarketów, wskrzeszeniu Schichaua, Komnicka, Ziese i innych, wysyłaniu smsów z głosami na Ryszarda Rynkowskiego i jego przesympatyczny zespół, odsunięciu Nowaczyka od władzy i powrocie Słoniny lub niedopuszczaniu Słoniny i utrzymaniu Nowaczyka. Na pewno kondycję miasta poprawi tez niedopuszczenie do zakupu dwóch samochodów słuzbowych a w zamian wybudowanie nowego stadionu i aquaparku. Panie Sławku życzę powodzenia z tym Okrągłym Stołem, ja Panu zrekapitulowałem to o czym chciałby Pan powszechnie debatowac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BEZ ŚCIEM proszę(2012-04-17)
 • a ja bym chciała aquapark tam w parku gdzie mamrmur do warszawy wywieźli po wojnie zamiast tego bajora glonów, w polsce nie ma większego basenu odkrytego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pohahontas(2012-04-17)
 • Jest terminarz spotkań w sprawie konsultacji nad strategią rozwoju Elbląga. Tam jest miejsce do dyskusji i składania propozycji, a nie jakieś okrągłe stoły. Ludzie opamiętajcie się. Funkcjonują przecież demokratycznie wybrane organy samorządu poprzez, które można dyskutować. Tylko trzeba z tych możliwości korzytać!! Na debaty o budżecie przychodzą 4 osoby, na konsultacje w sprawie logo tylko 3 radnych itd. , a później ci w frustraci wylewają swoje żale w internecie i biją pianę. Chcecie zmieniać Elbląg to uczestniczcie w organizowanych spotkaniach i konsultacjach, a nie wylewajcie swych żali w internecie. Takich możliwości partycypacji społecznej nie było do tej pory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nowyurzednik(2012-04-17)
 • Zgadzam się z przedmówcą (nowyurzednik). Sami malkontenci zamiast brać spawy w swoje ręce siedzą przed komputerem i narzekają a to ekipa słaba!, a to prezydent zły, a bo radni nic nie robią. Weźcie się ogarnijcie ludzie!!! Jeśli chcecie zmian to zróbcie coś w tym kierunku, a nie czekacie aż ktoś za was robotę odwali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  passat74(2012-04-17)
 • A gdzie Elbląg za pół ceny ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  + -(2012-04-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień