Piątek 15-02-2019, imieniny Faustyna, Jowity
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Senator zabiera się za wyborcze zmiany

 
Elbląg, Senator zabiera się za wyborcze zmiany
Witold Gintowt-Dziewałtowski (fot. Witold Sadowski)
Rek

Senatorowie PO chcą zmienić kodeks wyborczy, by uniknąć w przyszłości sytuacji, jakie miały miejsce podczas tegorocznych wyborów samorządowych. - Wciąż czuję się ojcem kodeksu wyborczego, bo to prawo zdało egzamin. Trzeba tylko wprowadzić kilkanaście zmian, by organy wyborcze działały sprawniej. Projekt zmian złożymy w Senacie w ciągu dwóch tygodni – uważa Witold Gintowt-Dziewałtowski, elbląski senator PO.

O zamieszaniu z liczeniem głosów podczas wyborów samorządowych napisano już chyba wszystko. Wiele miejsca w publicznej dyskusji politycy z różnych ugrupowań poświęcają też zmianom, jakie należy wprowadzić, by w kolejnych wyborach uniknąć podobnej kompromitacji. Jak się okazuje, w Senacie już trwają prace na ten temat, o czym poinformował dziennikarzy na dzisiejszej konferencji prasowej Witold Gintowt-Dziewałtowski, elbląski senator PO, który był współautorem nowego kodeksu wyborczego.
     - Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji zmian, które naszym zdaniem należy wprowadzić do kodeksu wyborczego, by organy wyborcze działały sprawniej. W ciągu dwóch tygodni odpowiedni projekt zostanie skierowany do laski marszałkowskiej – zapewnia Witold Gintowt-Dziewałtowski.
     
     30 milionów na pocztę do wyborców
     Propozycji zmian jest kilkanaście. Jedną z nich jest konieczność przesyłania do wyborców na 2-3 tygodnie przed wyborami informacji o terminie i zasadach głosowania, adresach lokali wyborczych, listach poszczególnych komitetów.
     - Według ogólnych analiz sprzed kilku lat to może kosztować budżet państwa około 20-30 milionów złotych, ale warto ponieść te koszty i takie środki powinny znaleźć się w budżecie państwa. Odpowiedzialnymi za kolportowanie takich informacji byliby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, dostaliby na ten cel pieniądze z budżetu państwa – mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski.
     Zmianą miałoby być także wprowadzenie obowiązku podawania przez komisje wyborcze informacji o rodzajach głosów nieważnych, wprowadzenie dwóch alternatywnych systemów zliczania głosów, a także możliwości ogłaszania oficjalnych wyników przez terenowe komisje wyborcze (obecnie robi to Państwowa Komisja Wyborcza). Senatorowie chcą także utworzyć inspekcję wyborczą przy PKW, która badałaby przypadki naruszenia prawa wyborczego, wprowadzić dwukadencyjność członków PKW (najwyżej dwie kadencje po 5 lat), zabronić udziału w komisjach wyborczych osobom, które mają na koncie wyroki karne czy też wprowadzić obowiązkowe szkolenia dla członków komisji terenowych wraz z egzaminem. Ma być też być zmieniony zapis o protestach wyborczych, które – jeśli projekt przejdzie w parlamencie – będą mogły być wnoszone do sądu w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników wyborów, a nie od daty głosowania, jak jest obecnie.
     
     Tylko dwie kadencje, trzecia zależy od zaufania
     
- Będziemy też proponować, by wójt, burmistrz czy prezydent miasta mógł rządzić tylko dwie kadencje. Na kolejną mógłby być wybrany jedynie wówczas, gdy w pierwszej turze uzyska ponad 50 procent głosów, co świadczy o zaufaniu mieszkańców. Chcemy również zabronić pracownikom samorządowym kandydowania do samorządu i przynależności do partii politycznych – dodaje senator Dziewałtowski.
     Nie wiadomo, czy z procedury wyborczej znikną słynne książeczki do głosowania, bo decyzję w tej sprawie podejmuje PKW, wygląd kart do głosowania nie jest bowiem określony w kodeksie wyborczym.
     Jakie są szanse na wprowadzenie proponowanych zmian? - Zdajemy sobie sprawę, że to Sejm ma tutaj decydujący głos, ale przypomnę, że kodeks wyborczy, którego wciąż czuję się ojcem, został przegłosowany przez parlamentarzystów niemal jednogłośnie, bez względu na opcję polityczną. Rozmawiam na ten temat z wieloma środowiskami, te propozycje to właśnie wynik rozmów. – dodaje elbląski senator.
     Zmiany w prawie wyborczym nie mogą być wprowadzane później niż pół roku przez wyborami. Zanosi się więc na to, że nawet jeśli zostaną przegłosowane w kończącej się kadencji parlamentu, to będą dotyczyć dopiero wyborów od 2016 roku.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Oj ciężko nadążyć za panem senatorem tak często zmienia partie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 2
  Elg.(2014-12-15)
 • Najwiekszym kosztem dla podatnika jest utrzymywanie zbędnego Senatu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  (2014-12-15)
 • Jak się Pan senator raz schrzanił kodeks wyborczy to drugi raz nie wymyśli nic mądrzejszego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  wyborca(2014-12-15)
 • Coś o senatorze : Od 1968 do 1990 działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1981–1986 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR w Elblągu, później należał do Sojuszu Lewych Demokratów i tak mu już zostało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 2
  mimim(2014-12-15)
 • Twórcy reformy samorządowej dzisiaj przyznają, że samorząd dzisiejszy jest odwróceniem idei pierwotnej. Prezydenci, burmistrzowie podporządkowali sobie lub całkowicie nie liczą się z radami. Przykład to miniona kadencja w Elblągu w wykonaniu prez. Wilka. Podstawą tego zła stała się parlamentarna decyzja o bezpośrednim wyborze prezydentów, bo jak rada wybierze, to będą się kłócić. To pan senator stworzył ten bubel. Profesorowie od reformy stwierdzają wprost, że wybór przez rady tworzył właściwe relacje współpracy i dawał szanse najważniejszej władzy uchwałodawczej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 3
  Teżwyborca(2014-12-15)
 • WG-D czy nie pora zabrać się do uczciwej pracy, która do Ci chłopie satysfakcję. Czy w dalszym ciągu będziesz się wycierał po kontach sejmowych i żył z biednych podatników. Pamiętaj, że nie uciekniesz przed sześcioma deskami, a fatalny wizerunek po Tobie pozostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2014-12-15)
 • przecież to stary komunista PRLowski cwaniaczek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  (2014-12-15)
 • MariuszLewandowski-Fc Szalone pomysły bandy głupców. Pozoranci chą zamydlić oczy głupotami i znów ominąc istotę problemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  MariuszLewandowski-Fc(2014-12-15)
 • zawód senator rp, zawód poseł, zawód radny, zawód burmistrz, zawód wójt, zawód przewodniczący jakiejś rady. moim zdaniem za dużo ludzi którzy chcą grabić innych ludzi zgodnie z litera prawa. dla społeczeństwa nie potrzeba tylu darmozjadów. a swoją drogą czy to nie sld chciało kiedyś likwidacji senatu przechowalni dla leśnych dziadków. lepiej do jakiejś pożytecznej roboty by się ci panowie wzięli np. dzieci przed szkoła na pasach by przeprowadzali. byłoby to pożyteczniejsze. a tak na marginesie komuchy i pzpr ma się dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Edekzfabrykikredek(2014-12-15)
 • przecież ten pan nic nie umie nic w życiu pożytecznego nie zrobił
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  (2014-12-15)
 • A kto go wybrał pytam się !!! Kto go wybrał !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2014-12-15)
 • do mimim: ale przecież my to wszystko wiemy. czym ty się podniecasz? tak. był "komuchem". no i co z tego? ziemniaki ci gniją? zupę masz przesoloną?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 10
  komcio222(2014-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Obrazy na alupanelu
Fototapety z Italią
Fototapety ze sztuką