Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Serce szkoły ma być mocne i piękne

 
Elbląg, Serce szkoły ma być mocne i piękne Rozbudowa szkoły muzycznej idzie pełną parą (fot. Anna Dembińska)
Rek

Prace budowlane na terenie szkoły muzycznej postępują. Nowe skrzydło jest już prawie gotowe, ale serce szkoły, czyli sala koncertowa, nadal nie bije. Po styczniowym pożarze, który strawił pomieszczenie doszczętnie, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, by, jak mówi dyrektor "muzycznej" Andrzej Korpacki, serce było mocne i piękne.

Budynek przy ul. Traugutta służy Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych od 1977. Jak na owe czasy był nowoczesny i pachniał świeżością, w miarę upływu lat wymagał jednak coraz większych remontów. Zrobiło się także w nim ciasno, bo napływała młodzież, która właśnie tu chciała się uczyć i rozwijać pasje. Powstał więc projekt rozbudowy obiektu przy ul. Traugutta, który jednak na długie lata pozostał na papierze.
     W 2012 r. wyłoniła się szansa na realizację planów budowlanych. Z pomocą przyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, która wspólnie ze szkołą muzyczną aplikowała o środki unijne. I udało się. Na rozbudowę obiektu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu pozyskano 11 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, a pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa.
     W czerwcu 2013 r. wbito pierwszą łopatę pod rozbudowę obiektu. I gdy wydawało się, że prace będą postępowały bez zakłóceń, na początku tego roku w szkole wybuchł pożar. Najbardziej ucierpiała sala koncertowa. - Los rzucił nas na kolana. Przeżyliśmy traumę, ale podnieśliśmy się i przystąpiliśmy do leczenia ran – mówił wówczas dyrektor ZPSM w Elblągu Andrzej Korpacki.
     Leczenia i budowania. Jak sytuacja wygląda dziś?
     - Pożar był poważnym uderzeniem – przyznaje dyrektor Korpacki. - Jednak w nowym skrzydle prace trwają bez przeszkód i z końcem kwietnia wykonawca chce zgłosić tę część do odbioru. W części dydaktycznej szkoły prace również są kontynuowane, tak, jak na zapleczu sali koncertowej, gdzie powstaną garderoby dla artystów. Sprawa komplikuje się jeśli chodzi o samą salę koncertową, czyli serce szkoły – kontynuuje Andrzej Korpacki. - Konieczna była ekspertyza budowlana, która wykazała, że niezbędne będzie wykonanie wzmocnień. Powstaje więc projekt, po sporządzeniu którego prace budowlane będą mogły zostać wznowione. I o ile rozbudowa pozostałych części obiektu zostanie ukończona w terminie do końca sierpnia tego roku, o tyle na otwarcie sali koncertowej będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Wszystkim chodzi przecież o to, by serce szkoły było silne i piękne więc wszystko musi zostać wykonane dokładnie i estetycznie.
     Straty spowodowane pożarem oszacowano na około pół miliona złotych. Dokładną kwotę poznamy, gdy firma ubezpieczeniowa sporządzi kosztorys.
     Poruszeni nieszczęściem elblążanie chętnie uczestniczyli w koncertach charytatywnych na rzecz szkoły muzycznej.

  Ale sala koncertowa nadal czeka na remont (fot. Anna Dembińska) Ale sala koncertowa nadal czeka na remont (fot. Anna Dembińska)


     - W sumie zebraliśmy ponad 30 tys. zł – mówi Andrzej Korpacki. - O tym, w jaki sposób te pieniądze zostaną spożytkowane zdecyduje samorząd szkoły i rodzice. Zapewne przeznaczymy je na renowację instrumentów, głównie smyczkowych, ale tym zajmiemy się, gdy zakończą się egzaminy i dyplomy. Najpierw obowiązki.
     W pożarze ucierpiały znacznie dwa fortepiany, które stały w sali koncertowej. Co z tymi instrumentami?
     - Na razie zostały przewiezione w bezpieczne miejsce, muszą odparować, potem zostaną oczyszczone – wyjaśnia dyrektor Korpacki. - Następnie rzeczoznawcy ocenią czy nadają się do użytku. Zakładamy, że przynajmniej jeden – po naprawie – będzie nadal służył młodym muzykom. Pozostaje też obietnica ministerstwa kultury – przypomina dyrektor szkoły muzycznej. - Ta jest nadal podtrzymywana [pieniądze na zakup nowych fortepianów – red.].

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 5
Promocja RATY 0%
AMK Szafa z drzwiami suwano-łamanymi 1
AMK Zabudowa baru