Piątek 26-04-2019, imieniny Marzeny, Marii
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skazane płotki, szefów nie złapano

 
Elbląg, Skazane płotki, szefów nie złapano
- Oskarżeni nie byli najważniejszymi osobami w grupie przestępczej. Osoby, które kierowały tą grupą niestety w trakcie śledztwa nie zostały ustalone. Może to kiedyś nastąpi – mówił sędzia Władysław Kizyk (fot. Michał Skroboszewski)

Od 10 miesięcy do 2 lat więzienia – takie wyroki zapadły dzisiaj w procesie sześciu członków grupy przestępczej, która w ubiegłym roku stworzyła w Elblągu nielegalną fabrykę papierosów. Kary poniosły płotki, ich szefów nie udało się złapać, co przyznał sąd, odczytując nieprawomocny jeszcze wyrok.

Żaden ze skazanych nie jest mieszkańcem Elbląga. Przyjechali do naszego miasta m.in. z Wołomina, Sokołowa Podlaskiego czy Konstancina Jeziornej. Pracowali w nielegalnej fabryce papierosów, która przez kilka miesięcy ubiegłego roku działała w budynkach byłej hurtowni alkoholi przy ul. Kościuszki. W śledztwie mówili o tym, że skusiło ich wynagrodzenie – 5-7 tysięcy złotych. Podczas procesu odmówili składania wyjaśnień, przyznali się do winy i wnioskowali o dobrowolne poddanie się karze.
     Sąd przychylił się do wniosku, ale dopiero po konsultacjach między prokuraturą i koncernem tytoniowym, którego wyroby podrabiał gang, a który w procesie występował jako oskarżyciel posiłkowy. Wyroki więzienia usłyszeli dzisiaj: Rafał B. (rok pozbawienia wolności), Jarosław K. (rok pozbawienia wolności), Wojciech K. (rok pozbawienia wolności), Krzysztof P. (2 lata pozbawienia wolności), Tomasz R. (10 miesięcy pozbawienia wolności) i Piotr R. (rok pozbawienia wolności). Każdy z nich ma zapłacić grzywnę w wysokości od 20 do 30 tysięcy złotych a także po 10 tysięcy złotych odszkodowania na rzecz koncernu tytoniowego. Sąd zwolnił skazanych z opłat sądowych, tłumacząc, że i tak by ich od oskarżonych nie ściągnął, bo nie mają oni praktycznie żadnego majątku, a prawie każdy płaci alimenty na dzieci.
     - W ocenie sądu oskarżeni nie byli najważniejszymi osobami w grupie przestępczej. Osoby, które kierowały tą grupą niestety w trakcie śledztwa nie zostały ustalone. Może to kiedyś nastąpi – mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku Władysław Kizyk, sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu.
     Wszystkim skazanym sąd zaliczył do kary więzienia czas, który spędzili w areszcie, więc za kraty trafią najwyżej na kilka miesięcy, chyba że nie zapłacą grzywny. Najdłużej posiedzi w więzieniu Krzysztof P., który miał już na koncie podobne przestępstwo.
     Fabryka papierosów mieściła się w budynkach zamkniętej hurtowni alkoholu przy ul. Kościuszki w Elblągu. W lipcu 2014 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Izby Celnej zrobili tam nalot. Skonfiskowali blisko 4 miliony sztuk podrobionych papierosów marki "Marlboro", wartych ponad 2 miliony złotych. Zabezpieczyli także ponad 7 ton krajanki tytoniowej wartej ponad 4,2 miliona złotych oraz różnego rodzaju komponenty służące do pakowania papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnego tytoniu na rynek naraziłoby Skarb Państwa na uszczuplenie należności z tytułu niezapłaconej akcyzy na około 8 milionów złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Polar z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Ręcznik z haftem