UWAGA!

Skrzyżują miecze, skosztują chleba

 Elbląg, XII Elbląskie Święto Chleba zaplanowano na 1-3 września
XII Elbląskie Święto Chleba zaplanowano na 1-3 września (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

Jarmark produktów regionalnych, wspólne gotowanie gulaszowej i czegoś z ukraińskim smakiem, występy zespołów folkowych, wyścigi smoczych łodzi. Widowiskowo zapowiadają się potyczki rycerzy z kraju i zagranicy. Różne style walki zaprezentują Prusowie, Wikingowie i Bałtowie, ale są zapewnienia, że żadna głowa nie spadnie. Emocje emocjami, ale to pachnące bochny będą numerem jeden podczas XII Elbląskiego Święta Chleba, które zaplanowano na 1-3 września.

To mają być radosne i przyjemne dni na koniec wakacji. Od 1 do 3 września na Starym Mieście rozgości się ponad 250 wystawców, którzy będą kusić elblążan i turystów produktami regionalnymi. Nie zabraknie chleba, oczywiście, ale będą i wędliny, miody, ciasta, aromatyczne przyprawy i nalewki. Będzie również rękodzieło.
       - Święto Chleba to tradycyjnie jarmark, ale także wspólne gotowanie i biesiadowanie – zachęca prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Dr Józef Sadkiewicz i dr Grzegorz Russak zaproponują zupę gulaszową, a z racji przypadającego w tym roku 25-lecia współpracy Elbląga z Tarnopolem, również danie kuchni ukraińskiej. Na scenie na placu katedralnym wystąpią zespołu z zaprzyjaźnionych miast partnerskich, elbląskie Szalone i Szalone Małolaty, ale także folkowe grupy Megitza (Zakopane), Tuhaj-Bej (Olsztyn) – kontynuuje. - Na rzece Elbląg szykuje się kolejny wyścig smoczych łodzi. Emocjonująco zapowiada się I Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski.
       Na METR zapraszają elbląscy mistrzowie fechtunku.

 


       - Przyjadą do nas najlepsi zawodnicy z kraju i zagranicy – zapowiada Paweł Rodziewicz, prezes Elbląskiej Szkoły Fechtunku Fortis. - Turniej będzie rozgrywany na Wyspie Spichrzów w trzech formułach. Dla juniorów konkurencja miecza sportowego o puchar prezydenta Elbląga, a dla starszych i bardziej doświadczonych zawodników – późnośredniowieczne walki w pełnym kontakcie o pierścień komtura elbląskiego oraz wczesnośredniowieczne, w których wezmą udział m.in. Prusowie, Wikingowie, Bałtowie.
       Na Bulwarze Zygmunta Augusta w pobliżu Galerii EL swój obóz rozbiją rycerze. Będzie można do nich zajrzeć i porozmawiać o dawnych czasach.
       - Na Święto Chleba przyjadą do nas rycerze z miast partnerskich oraz oficjalne delegacje – dodaje prezydent Witold Wróblewski. - Będziemy więc mieli gości m.in. z Tarnopola, Bałtijska, Nowogródka, Compiegne.
       Na moc atrakcji miasto wyda w tym roku 260 tys. zł (w 2016 r. - 195 tys. zł), z czego 60 tys. zł to środki sponsorskie.
      
       Zobacz szczegółowy program Elbląskiego Święta Chleba
      

      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama