Piątek 26-04-2019, imieniny Marzeny, Marii
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skwer Żołnierzy Wyklętych?

 
Elbląg, Skwer Żołnierzy Wyklętych?
Wizualizacje dołączone do wniosku.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej wystąpi do Prezydenta Elbląga z wnioskiem o zmianę nazwy Skweru Janka Krasickiego na Skwer Żołnierzy Wyklętych. Dyskusja na temat upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych odbyła się na ostatniej sesji Rady Miejskiej 30 grudnia, prezydent Jerzy Wilk proponował wówczas, by imię Żołnierzy Wyklętych nadać rondu Agrykola – Kościuszki – Chrobrego.

Projekt uchwały Prezydenta w tej sprawie nie został przez radnych włączony do porządku obrad tamtej sesji. Wniosek Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej zmierza do rozwiązania kilku problemów jednocześnie: pozbycia się kontrowersyjnego patrona tego skweru – Janka Krasickiego, upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i zachowania tradycji nadawania elbląskim rondom nazw miast partnerskich.
     
     Oto wniosek Klubu Radnych PO:
„Dotyczy: Zmiana nazwy Skweru Janka Krasickiego na Żołnierzy Wyklętych.
     Uhonorujmy prawdziwych bohaterów, jakimi byli Żołnierze Wyklęci. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej chce w sposób godny uczcić pamięć bohaterów, których w czasach PRL nazywano „bandytami”. Żołnierze Wyklęci to prawdziwi antykomunistyczni bohaterowie, dlatego też wybór miejsca powinien mieć również znaczenie symboliczne.
     Proponujemy, aby zmienić nazwę skweru przy ul. Spacerowej, który obecnie nosi imię komunistycznego działacza Janka Krasickiego. Zmiana nazwy skweru, a także postawienie w tym miejscu np. dużego kamienia, wykopanego z ulicy 12-lutego wraz z odpowiednią tabliczką, to symboliczne wygranie „dobra ze złem”. Skwer ten jest dobrym miejscem do organizacji corocznych obchodów Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypadają 1 marca. Oprócz oficjalnych uroczystości mogą odbywać się tam również inscenizacje historyczne. Lokalizacja Skweru jest idealna do upamiętnienia tych bohaterskich żołnierzy. W pobliżu znajduje się Krzyż Katyński, ulica Sybiraków, a także stadion Olimpii. Wielu mieszkańców przechodzących ul. Spacerową czy też udających się do Centrum Rekreacji Wodnej będzie mogło oddać hołd Żołnierzom Wyklętym.

 

Oprócz zmiany nazwy skweru proponujemy ustawienie w tym miejscu plenerowej wystawy stałej. W ubiegłym roku podobna wystawa z biogramami przybliżającymi postacie „Żołnierzy Wyklętych” pojawiła się przed Ratuszem Staromiejskim. Uważamy, że historyczna ekspozycja jeszcze bardziej przyczyniłaby się do przywrócenia pamięci o tych zapomnianych bohaterach. Dodatkowo warto rozważyć postawienie ścianki, na której znajdowałby się mural upamiętniający w formie graficznej tych niezłomnych żołnierzy.
     Proponujemy także przeprowadzenie konkursu historycznego, którego głównym celem będzie zainteresowanie uczestników najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o walce antykomunistycznego podziemia.
     W związku z powyższym prosimy o przychylne ustosunkowanie się do naszej prośby.”
     
     Najbliższa sesja Rady Miejskiej odbędzie się w lutym i pewnie wówczas dowiemy się, co sądzą o tym pomyśle inni radni.
     

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Głupota Radnych nie zna granic jak się czegoś czepią to jak rzep psiego ogona żyjcie dniem dzisiejszym anie tworzycie gabinety cieni duchy naszych przodków nic tu nam nie pomgą a tylko dzielą dajcie im spokój to polityczna głupota zajmijcie się sprawami bezrobocia biedy i rozwoju miasta może nie wszyscy życzą sobie tą nazwę nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę nawet radni nie mogą decydować za 100 tysięcy ludzi co jeszcze wymyślicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 2
  (2014-01-14)
 • Przecież część z tych " wykletych" powinna być przeklęta ponieważ byli zwykłymi mordercami. Tylko prawda może nas wyzwolić !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 21
  DepresjaRadosna(2014-01-14)
 • Może jeszcze bardziej ukryjecie Bohaterów Polskiego Państwa? POpłuczyny PO komunie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 12
  asja22(2014-01-14)
 • panie redaktorze nie nazywajmy tego czegoś u zbiegu Agrykola Kościuszki i Wspólnej stadionem. Nawet na skansen się nie załapuje. Żenujący obraz " rozwijającego" się miasta. Akurat pasuje do Elbląga i jego ambicji. Gratuluję włodarzom :-).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  coralGOL(2014-01-14)
 • Temat zastępczy bo radni nie maja realnego planu jak polepszyć byt mieszkancow żyjących Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  BeretObywatelski(2014-01-14)
 • A czemu nie rondo przy ul. Kościuszki? Klim se zarezerwował?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 15
  BeretObywatelski(2014-01-14)
 • Żołnierze Wyklęci zasługują na ładniejszy skwer, bo po tym to ja nawet za dnia boję się chodzić. Jest to teren brudny, zaniedbany. Ta wizualizacja przedstawia nader żałosny obraz, a most z zardzewiałym płotkiem, pokryty pleśnią i. .. wygląda gorzej niż najgorszy rynsztok! To Byli Wielcy Ludzie, więc należy im się NOWE, ŁADNE, ZADBANE miejsce! Kwintesencji dodaje znak inf. z nazwą! Wygląda jak znajdujący się na Wysypisku Śmieci. A przy pomniku bałabym się zrobić zdjęcie, bo wygląda jakby byl na totalnym z***piu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  (2014-01-14)
 • Proponuję Skwer 14 kwietnia i pomnik Grzesia wywożonego na taczce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 4
  NowaPrawica(2014-01-14)
 • wyklęci bo po wojnie strzelali do Polaków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 8
  (2014-01-14)
 • radni PO niech się zajmą polepszeniem bytu obecnych i żyjących obywateli Elbląga a upiory przeszłości niech czczą w swoich domach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2014-01-14)
 • Radni!! Dla nazwy tzw " żołnierzy wyklętych" jest wiele śmietnisk w naszym mieście. Prawdziwi bohaterowie tamtych czasów, jakimi był. mój Ociec Chrzestny, gen Bolesław Nieczuja Ostrowski zasłużeni dla Elbląga nie wnoszą o nazwy pomników i rond, choć należy im się to jak " psu kośc" . .. " Kandydat na Prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2014-01-14)
 • NOWA PRAWICO nie grzesia, tylko wilka na smyczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  (2014-01-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Domena .pl
Hosting WWW BIZNES
Czytnik kart kryptograficznych Mini