Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

SLD chce powrotu 49 województw

 
Elbląg, SLD chce powrotu 49 województw
SLD tęsknym wzrokiem patrzy w stronę 49 województw (na zdj. Janusz Nowak i Władysław Mańkut:, fot. AD)

W 2014 r. minie 15 lat od wprowadzenia reformy administracyjnej, która zmniejszyła liczbę województw z 49 do 16. W ten sposób z mapy kraju zniknęło m.in. województwo elbląskie. Sojusz Lewicy Demokratycznej twierdzi, że była to decyzja nietrafiona, która spowolniła rozwój gospodarczy kraju, i chce dyskusji na temat przywrócenia stanu sprzed 1999 r. - To nie powrót do czasów PRL, a do dobrego funkcjonowania państwa – przekonuje Władysław Mańkut, przewodniczący Sojuszu na Warmii i Mazurach i były wojewoda elbląski.

Nowy podział terytorialny został wprowadzony 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 województw i 315 powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu. W takie sytuacji znalazł się m.in. Elbląg.
     Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje decyzję dotyczącą reformy, bo – zdaniem działaczy lewicy – w tym podziale administracyjnym Polska nie realizuje swoich możliwości, a miasta, które utraciły status miast wojewódzkich, utraciły też swój dynamizm.
     - Elbląg został rozdarty tak, jak obrazuje to medal, który przed laty zaprojektował Roman Fus – mówi Władysław Mańkut, wojewoda elbląski w latach 1996-97. - Miasto jest w strukturach województwa warmińsko-mazurskiego, w części pomorskiej natomiast znalazły się m.in. takie ośrodki, jak Malbork czy Kwidzyn. Elbląg utracił swój dynamizm, a był przecież dobrze rozwiniętym przemysłowo miastem. Stworzono sytuację, gdy został odwrócony od morza, od Mierzei Wiślanej, co – i słusznie – spowodowało niezadowolenie elblążan – zauważa. - Całe województwo elbląskie było jednym z niewielu, które równoważyło wydatki z dochodami. A teraz? - pyta Mańkut. - Byliśmy miastem porównywalnym z Olsztynem, który teraz się rozwija, a my się zwijamy.
     - Nikt nie pytał samorządowców, jak powinien wyglądać podział administracyjny kraju – dodaje Janusz Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu (przewodniczący klubu radnych SLD). - Gdy było już wiadomo, że nie mamy szans na przynależność do województwa pomorskiego, my, jako elbląscy radni, podjęliśmy uchwałę, by chociaż Mierzeja Wiślana była tam, gdzie Elbląg. Nawet ten głos nie został wysłuchany. Teraz, gdy mija 15 lat nowego podziału będzie czas na podsumowanie – mówi radny lewicy. - Moja ocena jest krytyczna.
     Ten podział nie przyniósł spodziewanych zmian – dodaje Władysław Mańkut. - Powrót do 49 województw - nie dziś, nie jutro – ale warto zacząć – podkreśla.
     Sojusz chce rozmawiać, chce zmieniać, ale potrzebuje do tego partnerów. Gdzie zatem będzie szukać sprzymierzeńców?
     - Wierzymy, że i w PO, i w PSL, ale i w PiS znajdą się politycy, którzy chcieliby zaproponować miastom, które utraciły status wojewódzkich, strukturę odtworzoną lub zbliżoną do stanu sprzed 1999r. - twierdzi Władysław Mańkut. - Myślę, że są rozsądni politycy, którzy wezmą udział w dyskusji.
     Lewica chce zacząć od szczebla lokalnego.
     - To nie powrót do czasów PRL, a raczej do dobrego funkcjonowania państwa – zaznacza Władysław Mańkut. - Gdy składałem rezygnację na ręce premiera Jerzego Buzka, mówiłem, że nie chcę być grabarzem województwa elbląskiego. Uważam, że Elbląg był sympatycznym miastem-partnerem dla Gdańska i Olsztyna. I do tego można wrócić – kończy były wojewoda elbląski.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Gratuluję!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2013-12-20)
 • Nowa Lewica z tow. Mańkutem to strzał w kolano. .. Lewico opamiętaj się, bo zjedzą cię " korniki" typu Mańkut. .. "Kandydat na Prezydenta".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  (2013-12-20)
 • Tak, Mańkut, to faktycznie tylko " gadająca złotousta głowa".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2013-12-20)
 • A czy przypadkiem to nie Gintowd-Dziewiałtowski wprowadzał tą reformę albo przynajmniej optował za Olsztynem??? Moze się mylę bo minęło pare lat ale chyba tak było.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 1
  elblagpieknemiasto(2013-12-20)
 • Władysławie, " kończ waść, wstydu oszczędź". Lepiej siedź cicho i pilnuj Krasnego Lasu żeby go nie zabrali. Z tobą lewica stanie się " lewizną" jak potwierdza to twoje nazwisko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2013-12-20)
 • Maniek Kut to jest gość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2013-12-20)
 • A co to za czarna kreska na mapie, którą panowie z lewicy sobie rozłozyli? przyszłe granice IV Reichu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2013-12-20)
 • więcej województw więcej stołków dla darmozjadów łatwo wydawać cudze pieniądze leczyć sie poje busy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  kutwa(2013-12-20)
 • SLD = LSD. .. środek odurzający. towarzysze, sztandar wyprowadził tow Rakowski, razem z wami. .. gdzie się znowu pchacie do koryta. Najpierw oddajcie emerytom pieniądze którymi zawładnęliście po " okrągłym stole" z tzw pozyczki moskiewskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  (2013-12-20)
 • Władek przypomnij sobie co robiłeś piętnaście lat temu, że zostało zlikwidowane nasze województwo. Teraz takie czcze gadanie niczego nie zmieni ponieważ nie ma kasy. Wszelkie obietnice na stare powroty już nie przejdą i koniec z ciepłym fotelikiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  (2013-12-20)
 • Włodek ! Jako wykształcony powinieneś wiedzieć, gdzie jest. .. wychodek. .. i tam idź i nie wracaj. Weż ze sobą " Prawdę", albo " Trybunę Ludu" gdyby nie było papieru do d. .. py, bo nawet tego w twoim socjalizmie nie potrafiliście wyprodukować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2013-12-20)
 • A kto rozpoczął to zwijanie Elbląga, panie Mańkut? Jeden taki z całym ordynkiem chce zrobić IV port, a Ci województwo. Kto kogo przebije w obiecankach - do wyborów, gotowi, start no i poszli, SLD i PiS, chyba jednak falstart.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  wiza(2013-12-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 4
Szafka RTV pod telewizor Remo Biała 170 cm
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 10