UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Służba w czołgach jest przyjemnością

 
Elbląg, Czołgi w terenie
Czołgi w terenie (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Pokazali, czym zajmują się na co dzień i jakie mają plany. Żołnierze zaprezentowali siebie i i wyposażenie jednostki, które wykorzystują podczas ćwiczeń. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej zaprosiła na pierwszy Media Day. Zobacz fotorelację.

Dla pancerniaków z Braniewa rok 2019 będzie wyjątkowy, bo będą świętować swoje 25-lecie. Z tej okazji zaprosili dziennikarzy na Media Day.
       W garażu batalionu czołgów można było poczuć zapach i atmosferę PT - 91 „Twardy”, a dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk Dariusz Kosowski mówił o tym, czym jego żołnierze zajmują się na co dzień, a także o planach.
       - Przygotowujemy się do dwóch kolejnych zmian PKW na Łotwie – zapowiedział. - W 2017 r. brygada została obdarzona zaufaniem dowódcy generalnego i została wytypowana do wydzielenia pierwszego kontyngentu. Byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie, wyszkolenie i skierowanie w rejon misji żołnierzy – wspominał płk Kosowski. - Zasadniczym członem kontyngentu jest nasza kompania czołgów, którą przygotowujemy do działania w ramach kanadyjskiej grupy bojowej na Łotwie. Poziom jest wysoki – zauważył dowódca – na co wskazuje wysoka ocena pierwszych dwóch zmian przez naszych przełożonych, którzy byli pod wrażeniem wyszkolenia czołgistów.
       Przed żołnierzami z Braniewa także udział w szkoleniach: w Niemczech, ale i w kraju - w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego „Dzik” oraz ćwiczenia z wojskami pk. „Tumak”, a także największego ćwiczenia w tym roku - "Dragon 19".
       Pancerniacy będą również szkolić swoje umiejętności podczas wyjazdów poligonowych (tych przewidziano w tym roku 5). W 2018 r. wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. żołnierzy z Braniewa, czyli, jak wynika ze statystyk, każdy z nich wyjeżdżał na poligon kilka razy.
       - W czasie pokoju szkolimy się i przygotowujemy do wojny, która - mam nadzieję – nigdy nie wybuchnie – mówił płk Dariusz Kosowski.
       Dowódca wskazywał na duże zaangażowanie swoich żołnierzy w życie społeczne.
       - Nasz patrol saperski realizuje zadania w 3 powiatach: elbląskim, braniewskim i bartoszyckim – wymieniał. - Rocznie realizuje 250-300 wyjazdów do usuwania niewybuchów. Odliczając dni wolne możemy śmiało powiedzieć, że patrol zaangażowany jest w pracę codziennie. Ponadto wojskowa straż pożarna – kontynuował płk. Kosowski - która działa na terenie gminy Braniewo, Frombork, Płoskinia wspierając państwową straż pożarną. W 2018 r. odnotowaliśmy ok. 200 - 250 wyjazdów. No i nasza duma – wskazał dowódca - czyli utworzony 5 lat temu Klub Honorowych Dawców Krwi, który dotychczas oddał ok. 700 litrów krwi. Chcemy dzielić się tym największym darem i pomożemy każdemu, kto się do nas o taką pomoc zwróci – zapewnił.
       O sile jednostki stanowią żołnierze, a ci zaprezentowali dziś (19 lutego) dziennikarzom swoje umiejętności bojowe. Na początek sytuacja hipotetyczna: 1. pluton 1. kompanii zmechanizowanej otrzymał zadanie zorganizowania posterunku na jednej z dróg prowadzących do Elbląga (na czas wizyty prezydenta RP). Żołnierze w ubiorze bojowym ustawili na drodze bariery spowalniające oraz pojazdy wsparcia ogniowego. Dodatkowo w gotowości byli strzelcy karabinów maszynowych. I zaczęła się akcja, bo posterunek postanowił sforsować samochód z zamaskowanymi napastnikami, rozległy się strzały, padli ranni.
       Dalej był alarm.

  Elbląg, Dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk Dariusz Kosowski
Dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk Dariusz Kosowski (fot. MS)

- Żołnierze wiedzą, co mają robić, bo każdy sygnał alarmowy uruchamia procedurę działania – komentował obserwując ćwiczenie płk Dariusz Kosowski. - Po pobraniu broni kompania zmechanizowana zajmie miejsca w bojowych wozach piechoty i uda się na pas taktyczny. Tam odbędzie się szkolenie: marsz, prowadzenie obrony i natarcia, czyli wszystko, z czym żołnierze w działaniach bojowych mogą się zetknąć.
       Na koniec na poligonie przykoszarowym zaprezentowały się czołgi m.in. w … tańcu.
       - Czekamy na ochotników, którzy chcieliby związać się z mundurem i wstąpić w szeregi 9. Brygady – zachęcał płk Dariusz Kosowski. - Na bieżąco prowadzimy kwalifikację do służby. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podjąć wyzwanie.
       Jest jednak jedno „ale”.
       - Kandydaci do batalionu czołgów muszą spełniać wyższe wymagania niż inni żołnierze – zaznaczył dowódca braniewskich pancerniaków. - Jest to szczególnie związane z próbą tlenową, bo czołgi są przystosowane do pokonywania przeszkód wodnych po dnie. Nie wszyscy taką próbę przechodzą. Służba w czołgach jest przyjemnością i zaszczytem – podkreślał płk Kosowski. - Sam chętnie wsiadam do czołgu, gdy tylko mam okazję – zapewniał.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama