Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Solidarność" otworzyła drzwi do wolności

 
Elbląg, "Solidarność" otworzyła drzwi do wolności Dziś złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Porozumienia sierpniowe pozostają symbolem szacunku dla godności człowieka i pracownika. Ale duma i radość z tamtego zwycięstwa przeplatają się dziś z refleksją nad dziedzictwem "Solidarności". Takie słowa popłynęły podczas dzisiejszych (30 sierpnia) uroczystości związanych z obchodami 35-lecia podpisania Porozumień sierpniowych. Zobacz zdjęcia.

Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980, które zakończyły wydarzenia sierpnia 1980. Gdańskie sygnował Lecha Wałęsa, 31 sierpnia, w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia PZPR podpis złożył przez Mieczysława Jagielskiego).
     35. rocznicę tamtych wydarzeń obchodzono dziś także w Elblągu. W katedrze św. Mikołaja odprawiona została uroczysta msza święta, a następnie jej uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Grudnia '70. Tam list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wilk. Prezydent napisał m.in.: "Podpisanie porozumień sierpniowych było ważnym przesłaniem dla Polski i dla świata. Prawość i odwaga polskich robotników okazały się realną siłą zdolną wpływać na rzeczywistość. (…) Porozumienia sierpniowe pozostają symbolem szacunku dla godności człowieka i pracownika."
     Wspomniał Lecha Kaczyńskiego, jako współautora tekstu porozumień w Gdańsku: „Społeczeństwo prawie w całości potrafiło się zorganizować przeciwko totalitarnej władzy. Takim zorganizowanym ruchem była Solidarność w latach 1980-81. Duma i radość z tamtego zwycięstwa przeplatają się dziś z refleksją nad dziedzictwem Solidarności.”
     Z kolei prezydent Elbląga Witold Wróblewski mówił: - Nasza historia obfituje w bardzo wiele dramatycznych wydarzeń jak choćby zbrodnia w Katyniu, zesłania na Syberię, narodowe powstania czy wybuchy wojny. Każdego roku celebrujemy te rocznice ku pamięci i ku przestrodze. Na szczęście, oprócz klęsk mamy w swojej historii chwile bardziej radosne- rocznicę odzyskania niepodległości, Konstytucji 3 Maja i właśnie rocznicę Porozumień sierpniowych. Dla naszego pokolenia Solidarność znaczy zwycięstwo, mimo mroku i ofiar stanu wojennego to pokojowe zwycięstwo społeczeństwa nad totalitarną władzą, prawdy nad kłamstwem. To przede wszystkim zwycięstwo kompromisu i zgody społecznej. Tym przecież było podpisanie porozumień.
     O aspekt lokalny zadbał Jan Fiodorowicz, przewodniczący zarządu regionu elbląskiego NSZZ Solidarność: -  Społeczeństwo Elbląga ma w tym bardzo duży udział, wielu z nas tu obecnych pamięta tamten czas, emocje i obawy przed powtórzeniem Grudnia '70, nerwowe wyczekiwanie, a potem wielka radość ze zwycięstwa. Nikt z nas nie przypuszczał, że to zwycięstwo da początek przełomowym zmiano politycznym w Europie i zburzy porządek ustalony po II wojnie światowej. (...) Sierpień '80 jest źródłem naszej wolności i demokracji i za to powinniśmy dziękować robotnikom Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga i całej Polski. To Solidarność wprowadziła nas do Europy i wolnego świata.
     A w kontekście dnia dzisiejszego mówił: - Po 25 latach wolności musimy zadbać o wszystkich obywateli, a nie o przywileje dla wybranych. Polska jest rekordzistą w rozwarstwieniu płacowym. Bije rekordy ubóstwa. (...) Potrzebna jest ciężka praca, by wyrównać obywateli, wszyscy muszą korzystać z ochrony państwa, a przede wszystkim ci, którym się nie powiodło.
     Podobnym głosem mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego komisji krajowej NSZZ Solidarność.
     - Dziś żyjemy w wolnym kraju, borykamy się z wieloma problemami, ale porozumienie i kompromis wpisują się na trwałe w naszą, choć czasem ułomną, a jednak demokrację - wskazywał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Bywa tak, że łatwiej jest walczyć o wolność niż na co dzień ją praktykować. Mimo politycznych różnic powinniśmy dążyć, by Solidarność pisana małą i wielką literą była wspólnym przesłaniem dla całego narodu i by praktykowana była nie tylko od święta, ale i na co dzień.
     Na zakończenie uroczystości, uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70, a następnie wzięli udział w koncercie, który odbył się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • gdzie pisior z epec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  112(2015-08-31)
 • Ile kosztował koncert w teatrze i czy na pewno był potrzebny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 6
  (2015-08-31)
 • Do biedy, braku pracy, masowej imigracji, kolejek w szpitalach, płatnej opieki, i do znieczulicy ludzkiej rownież komuno wróć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  Czerwonebylolepsze(2015-08-31)
 • Do biedy, braku pracy, masowej imigracji, wyprzedaży państwowych firm, kolejek w szpitalach, płatnej opieki zdrowotnej i znieczulicy ludzkiej rownież, komuno wróć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  (2015-08-31)
 • Biorąc pod uwagę obecny stan socjologiczny społeczeństwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem kresów trzcińsko-bagiennych i Elbląga trudno zrozumieć to, co się stało w 1980 roku - komuchy po krótkiej przerwie nadal przy władzy i to nie ważne czy czerwone czy czarne. Polska powiatowa spowita w niemoc twórczą samorządów opanowanych przez wypróbowanych towarzyszy nie koniecznie mających pojęcie o tym, co to samorząd i finanse, ale nieotulonych w walce o lepsze jutro (ino, że swoje), kościół funkcjonujący i wpychający się we wszystkie dziedziny życia a co najlepsze - ponad prawem. Kraina opanowana przez lumpenproletariat wspominający z rozrzewnieniem zdobycze socjalizmu, młodzi wykształceni bez jakichkolwiek szans na zaistnienie, w czym kol wiek. Real trochę bardziej z groteski, przynajmniej dla mnie, człowieka u schyłku nie koniecznie widzącego perspektywę rozwoju dla swoich dzieci i wnuków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 2
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-31)
 • Warto zwrócić uwagę, kto czytał przemówienie Prezydenta Dudy. .. antyl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-31)
 • Miało być lepiej, a wyszło jak zawsze. .. .. kolejna impreza pogrzebowa. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2015-08-31)
 • Koncert był wspaniały, jedyny element atrakcyjny tego wydarzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2015-08-31)
 • W zasadzie "Solidarność" zgubiła po drodze swoje ideały. Wystarczy popatrzeć na aktualnych reprezentantów wliczając w to Dudę i Śniadka. Typowi karierowicze dbające tylko o swoje stołki i sakwy. Zwykli pracownicy nie liczą się. Stają jedynie w obronie praw pracowników tylko wtedy, gdy stołki prominentów związkowych są zagrożone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  polmn(2015-08-31)
 • Gdyby ta Solidarność nie dała się zmanipulować i wciągnąć do systemowej polityki - dyrygowanej przez "profesjonalistów" z poprzedniego systemu (dziś na zlecenie globalnej banksterki i nie-płacących-tu-podatków-odsysających-stąd-kasę-i-przejmujących-nasze-środki korporatokracji) - być może mielibyśmy dziś w Polsce np. demokrację bezpośrednią/uczestniczącą, JOWy i inne wynalazki, które od wieków (!) mają obywatele gmin skandynawskich, szwajcarskich, itd. .. Cóż. .. dziś. .. zostało nam wyłączenie telewizora (przełączenie się na media/społeczności alternatywne) i pracowanie nad odcięciem się od tego "wspaniałego" systemu, w którym non stop trzeba płacić za coś haracze, by przypadkiem nie zacząć myśleć o rzeczach wyższych ponad gonitwę własnego ogona, podatki, kredyty, kasa (wiecznie za mała), bezkonstruktywna praca w jakimś korpo albo ciepłym urzędzie, i inne przyziemne sprawy zajmujące nasze mózgi. Jak mówi angielskie przysłowie: "Dostateczna ilość pcheł nie pozwala psu myśleć nad tym, że jest tylko psem".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  PolskiAnarchista(2015-08-31)
 • Precz z tą Solidarnością. Zakładana tak jak kości , ten kościół. A tak to solidarność upadła jak się stała ptzybudówką PiS u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  SPIDF16(2015-08-31)
 • Pozdrowienia dla wszystkich dymanych od 1989r. , ,miałeś chamie złoty róg, mialeś chamie czapkę z piór, czapkę wiatr przez pole niesie róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur"-Dziady-Wyspiański. Laki-luck
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2015-08-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Szafka RTV pod telewizor Remo Czarna 170 cm
AMK Kuchnia 4
Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk