UWAGA!

Solidarność zrodziła się ze wspólnoty

 Elbląg, Solidarność zrodziła się ze wspólnoty
fot. Michał Skroboszewski

- Trzydzieści siedem lat temu z podniesionych głów, a nie z zaciśniętych pięści, z potrzeby godności i poczucia wspólnoty powstała Solidarność – mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący NSZZ Solidarność w Elblągu, w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. A później, w ostrych słowach, skrytykował przeciwników obecnego rządu. Zobacz więcej zdjęć z uroczystości.

- Sierpień to miesiąc szczególnie ważny dla Polaków, zwłaszcza dla tych, którym bliskie są ideały Solidarności. Właśnie w sierpniu, 37 lat temu, rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej strajk, który w konsekwencji doprowadził do powstania NSZZ Solidarność i w dalszej perspektywie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczeństwo Elbląga ma w tych wydarzeniach bardzo duży udział, wielu z nas, tu obecnych, pamięta tamten czas. Emocje i obawy przed powtórzeniem Grudnia '70, nerwowe wyczekiwanie, solidarność nas wszystkich, potem wielką radość zwycięstwa – mówił Jan Fiodorowicz pod pomnikiem ofiar Grudnia '70 podczas wtorkowych (29 sierpnia) uroczystości. - Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że to zwycięstwo, będące narodzinami Solidarności, będzie również początkiem przełomowych zmian politycznych w Europie i zburzy ustalony po drugiej wojnie światowej porządek. Źródła tego zwycięstwa tkwią bardzo głęboko w najnowszej historii Polski. Trzydzieści siedem lat temu z podniesionych głów, a nie z zaciśniętych pięści, z potrzeby godności i poczucia wspólnoty powstała Solidarność. Pierwszy wolny i niezależny związek zawodowy w kraju systemu komunistycznego. Pojawiła się w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo- Wschodniej nadzieja, że ludzie żądający chleba i wolności, godności pracy i praw obywatelskich, żądający niepodległej, suwerennej ojczyzny zwyciężą i będą decydować o własnym losie. Rozpoczął się proces odbudowy podmiotowości narodowej i świadomości społecznej.
      Jak dodał Jan Fiodorowicz "walka bez użycia przemocy okazała się wzorem skutecznego działania wobec państwa stosującego argument siły". I wyjaśniał, że Solidarność była symbolem protestu przeciwko przedmiotowemu traktowaniu ludzi pracy, a także synonimem patriotyzmu.
      Później przeszedł do krytyki obecnej sytuacji w kraju, a także roli niezależnych mediów.
      - Mamy niepodległą Polskę, ale wielu z nas nie ma zaufania do polityków. Mamy związki zawodowe, ale większość pracowników nie korzysta z prawa do zrzeszania się. Mamy wolność słowa i wolność przekonań, ale media nie zawsze prezentują te poglądy. W 2015 roku Polacy wybrali prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz większość parlamentarną po to, by dokonać głębokich zmian w naszym kraju. Niestety, poprzednia ekipa rządząca, jak i media prywatne i zagraniczne nie mogą się z tą porażką pogodzić. Po zaledwie kilku dniach od zaprzysiężenia rządu media sprzyjające Platformie i neoliberalnym rozwiązaniom ekonomicznym rozpoczęły histeryczną wojnę propagandową z gabinetem Prawa i Sprawiedliwości. Podsycają emocje społeczne, media, szczególnie komercyjne winny rozpocząć debatę na temat zmian systemowych, w tym Konstytucji. Zamiast tego sieją chaos i promują dziwaczne twory w rodzaju Komitetu Obrony Demokracji czy Obywateli RP, które urządzają różnego rodzaju prowokacje. W Polsce nie jest zagrożona demokracja. Są zagrożone lub się skończyły wpływy wielu ludzi, grup i korporacji, które do tej pory żyły pasożytując na naszym państwie – mówił Jan Fiodorowicz.
      Głos zabrał również Witold Wróblewski, prezydent miasta, który również przypomniał o roli elblążan w wydarzeniach sprzed 37 lat.
      - W walce o prawa pracownicze i utworzenie niezależnych związków zawodowych aktywnie brali również udział pracownicy z Elbląga, którzy 21 sierpnia włączyli się do strajków. Nasze miasto było jednym z pierwszych, które poza Trójmiastem, przyłączyło się do strajku Solidarnościowego, wysyłając delegację do Stoczni Gdańskiej – przypominał Wróblewski. - Za te działania, za wykazanie się niezwykłą odwagą powinniśmy dziś dziękować ówczesnym robotnikom z całej Polski, my zaś, szczególnie, robotnikom z Elbląga. Wielki ruch polskiej Solidarności może być dumny z podpisania Porozumień Sierpniowych, które oznaczały zwycięstwo bez rozlewu krwi i bez użycia przemocy. Ta mądrość wzięła się z brutalnie tłumionych, robotniczych protestów w Grudniu 1970 roku. To doświadczenie pomogło dekadę później w zorganizowany i przemyślany sposób prowadzić robotniczy protest. Lekcja Grudnia nie poszła na marne, a Solidarność oznaczała pokojowe zwycięstwo społeczeństwa nad totalitarną władzą. Porozumienia podpisane w Gdańsku, Szczecinie, a także w górniczym Jastrzębiu przywracały pracującym godność i były nadzieją na lepsze jutro. Co ważne obrady w czasie strajków, późniejsze tworzenie związku zawodowego, branie odpowiedzialności za dobro zakładu były w okresie komunizmu lekcją demokracji, samorządności i odpowiedzialności za wspólne dobro. To osiągnięcie jest własnością wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w przemianie naszego kraju.
      Na koniec prezydent Elbląga dodał, że ma nadzieję na to, że przesłanie Solidarności, dialogu porozumienia i wspólnoty, "okaże się silniejsze niż polityczne różnice i codzienne spory".

mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jak ktos wierzy ze dzieki solidarnosci i TW Bolkowi upadl komunizm to jest ograniczony.
  • Ty jesteś ograniczony. ile książek w zyciu przeczytales?
  • Komunizm upadł dzięki obecnemu prezesowi Naczelnikowi naszego kraju. Dzięki temu że nie został internowany mógł działać i powoli rozmontowywać system komunistyczny.
  • Tak naprawde komunizm nigdy nie upadl w Polsce tylko wmontowal w siebie solidarnosc a sam przekształcil w tzw demokracje trzeba byc debilem zeby tego nie widziec kto byl pierwszym prezydentem po magdalence i okraglym stole Jaruzelski....potem Tw Bolek potem Kwasniewski ktory przynajmiej mial odwage i sie przyznal ze byl Tw, pamietacie slowa Kiszczaka "nic wam nie bedzie" i nie bylo do konca zycia na wysokich emeryturach tak samo jak komunistyczni prokuratorzy sedziowie i sbecy dajcie spokoj z ta solidarnoscia... Komunizm to upad w Rumuni gdzie wzieli Caucescu razem z zona pod sciane i wymierzyli sprawiedliwosc a tutaj niektore wazne komuchy dalej sa w polityce.
  • Fiodorowicz,mozesz swoja PiS-dnieta propagande wyglaszac na miesiaczkach,obok Gaciowego!!Trzeba bylo odrazu mowic ze to dzieki Kaczynskim nasz kraj wyzwolil sie od komunizmu!!Ty i Tobie podobni-Sniadek,Duda-jestescie prostytutkami politycznymi,sprowadziliscie zwiazek Solidarnosc do roli,,sprzedajnej qrwy"ktora robi wszystko za kase!!Jesli zwiazek dzieki takim jak Wy stal sie ,,sprzedajna qrwa"to kim Wy jestescie!!??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    7
    ulalala(2017-08-30)
  • tak dla obiektywizmu materiału, głos zabrał jeszcze wicewojewoda oraz przewodniczący rady miejskiej ale autor chyba zapomniał
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    obiektywny13(2017-08-30)
  • PiS przeminie a z nim ten smieszny zwiazek zaginie.Piotr Duda to ma klawe życie a robole pracują na jego złote wakacje w hotelu nad morzem.Wspaniałe jest życie związkowca :).O take Polskę walczył w wojsku z opozycją broniąc gmachu tvp PZPR.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    23
    9
    Podziemie(2017-08-30)
  • PiS przeminie a z nim ten smieszny zwiazek zaginie.Piotr Duda to ma klawe życie a robole pracują na jego złote wakacje w hotelu nad morzem.Wspaniałe jest życie związkowca :).O take Polskę walczył w wojsku z opozycją broniąc gmachu tvp PZPR.
  • TW BOLEK!!!!!!
  • Tw Bolek!!!! Baranie
  • w 80 kamieniami witałem ZOMO na ulicach Elbląga a dziś oni siedzą w Radach Nadzorczych i zarabiają krocie, czy nie jest to HIHOT HISTORII a wszystko przy cichym wsparciu KOŚCIOŁA POLSKIEGO.
  • Wszystko ok tylko dlaczego obchody nie były zorganizowane normalnie w dniu 31 sierpnia?! Czy rocznicę wybuchu II WŚ i napaści na Polskę też będziemy obchodzili 30 sierpnia a nie 1 września?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    4
    Kat.,Na.,Idiotów(2017-08-30)
Reklama