Niedziela 19-08-2018, imieniny Jana, Bolesława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wietrzenie magazynów? Wietrzenie magazynów?

Spokojna jesień życia

Życie starszych ludzi nie jest usłane różami. Często seniorom towarzyszy brak opieki, izolacja od środowiska, odtrącenie i osamotnienie. Aby poprawić ich żywot elbląscy radni postanowili wprowadzić w Elblągu program "Bezpieczna starość".
     
     Działania programowe mają sprawić, aby człowiek stary jak najdłużej uczestniczył w życiu swojego środowiska, czas spędzał z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, aby nie czuł się osamotniony.
     W ramach programu "Bezpieczna starość" znalazły się działania od animacji środowiska lokalnego na rzecz pomocy seniorom poprzez szeroką współpracę pracownika socjalnego z rodziną, sąsiadami, udział w zajęciach Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, zajęciach sportowych i rekreacyjnych.
     Współtwórcami, a zarazem współrealizatorami programu są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Edukacji oraz Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, a także Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych.
     Bardzo ważnym elementem pomocy osobie starszej jest zapewnienie jej opieki specjalistycznej. Z takiej formy pomocy korzysta 28 osób, nad którymi opiekę sprawuje 9 pielęgniarek neuropsychiatrycznych. Osoby korzystające z pomocy specjalistycznej najczęściej cierpią na schizofrenię, zespół paranoidalno - depresyjny, stany po wylewach krwi do mózgu, chorobę Alzheimera, choroby nowotworowe.
     Osoby niepełnosprawne również mogą liczyć na pomoc miasta. Stale zwiększana jest ilość usług przewozowych osób niepełnosprawnych, w tym również starszych - osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej pracownicy socjalni przyznają zasiłki celowe na częściowe pokrycie kosztów przejazdów.
     - Staraliśmy się o dodatkowe pieniądze z PFRON, na zaopatrzenie niepełnosprawnych - również starszych - w sprzęt ortopedyczny - wyjaśnia Halina Markowska. - Uzyskaliśmy prawie 42 tys. zł. Za te pieniądze kupiliśmy m.in. pampersy, aparaty słuchowe i wózki inwalidzkie.
     Od grudnia ub. r. do programu "Bezpieczna starość" przyłączyło się również Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza "Lazarus". Pracownicy "Lazarusa" opiekują się 16 osobami.
     Szczególną opieką i troską otaczane są osoby chore na Alzheimera. Znajdują opiekę między innymi w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Pułaskiego. Obecnie przebywa tam 15 seniorów, z czego 12 uczestniczy w zajęciach systematycznie. Pomoc osobom chorym na Alzheimera skierowana jest głównie na stworzenie im warunków bezpiecznego przebywania poza domem rodzinnym, prowadzenie działań leczniczo - rehabilitacyjnych i opiekuńczo - terapeutycznych. Opiekunowie stale współpracują z rodzinami pacjentów.
     Agata Janik

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA