Wtorek 16-10-2018, imieniny Jadwigi, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkanie z prof. Hausnerem

 
Elbląg, Spotkanie z prof. Hausnerem
Rek

Kultura, biznes polityka. Jak połączyć te trzy sfery, aby uzyskać jak najlepszy efekt? O wpływach, jakie wzajemnie na siebie wywierają porozmawiać będzie można podczas Forum Debaty Publicznej, które odbędzie się 16 marca o godz. 17 w elbląskim Światowidzie.

Forum Debaty Publicznej to inicjatywa Centrum Spotkań Europejskich Światowid gromadząca elblążan, którzy chcą dyskutować na temat spraw dotyczących nas wszystkich, jest okazją do zadania pytań politykom, naukowcom, liderom organizacji oraz przedstawicielom władzy różnych szczebli.
     Tym razem gościem Forum Debaty Publicznej będzie ekonomista prof. Jerzy Hausner, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas oraz prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, a tematem dyskusji będą możliwości połączenia mechanizmów: wolnego rynku, biznesu, zarządzania publicznego i partnerskiej współpracy oraz ich wpływ na polepszenie jakości zarządzania kulturą.
     Dyskusję moderować będzie Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.
     Prof. Jerzy Hausner były wicepremier, minister pracy i polityki społecznej, firmował swoim nazwiskiem plan rządu naprawy finansów publicznych (tzw. plan Hausnera), który w większości nie doczekał się realizacji. Był też współtwórcą projektu umowy społecznej – podpisanego w maju 2011 „Paktu dla kultury”. W „Pakcie dla kultury" zrezygnowano z jednego postulatu, którego Hausner był zwolennikiem - Obywatele Kultury wycofali się z 1-procentowego odpisu od podatku CIT na kulturę. Ten punkt budził od początku sprzeciw zarówno przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych – jak twierdzili taka sytuacja może spowodować, że uzyskane w ten sposób pieniądze trafią głównie do największych instytucji, a nie na wsparcie edukacji i organizacji pozarządowych. Zamiast jednego odpisu podatkowego rząd miał opracować cały system, który zachęci przedsiębiorców do wspierania przedsięwzięć kulturalnych. Prof. Hausner spróbuje ocenić, jakie są efekty tej umowy rok po jej wprowadzeniu.
     O tym, jak samorząd ocenia zarządzanie instytucjami w regionie i czy obecne zarządzanie instytucjami kultury gwarantuje satysfakcjonujące osiągnięcia i najlepszej klasy imprezy, organizowane w większości za publiczne pieniądze mówić będzie marszałek województwa Jacek Protas.
     Z kolei działalność prezesa Olechnowicza i kierowanego przez niego koncernu wykracza poza sfery biznesu – Grupa Lotos jest uznanym mecenasem kultury i sportu, a także promotorem inicjatyw gospodarczo-społecznych podejmowanych wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi. Mowa więc będzie o tym, jaki wpływ na instytucje kultury powinien mieć biznes.
     
     Spotkanie odbędzie się 16 marca o godzinie 17 w sali kameralnej kina w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No to zaczyna sie merytoryczna Wojna Podjazdowa pomiędzy : Swiatowidem a Biblioteką. Zobaczymy co z tego wyniknie. Zawsze " drugi " jest teraz mocny i zdecydowany na wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ulka M.(2012-03-12)
 • Ja tam bym wolał by Grupa Lotos przestała sponsorować sport, kulturę i itp, a w zamian obniżyła znacznie ceny paliw. Jak na razie ten sponsoring opłacają właściciele samochodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  raz(2012-03-12)
 • Niech ktoś pójdzie i się zapyta co pan profesor sądzi o katastrofalnych dla Elbląga skutkach reformy administracyjnej i jakie są szanse na jakąś zmianę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jonas(2012-03-12)
 • Tak, wiodący temat to emerytury, które miliony ludzi wyrzuą na margines, Hausner od planu ma swoje poglądy na ten temat a w Elblągu będą debatować jak to jeden prazes za pieniądze obywateli jest mecenasem sztuki - to właśnie Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-13)
 • dla mnie to był najmadrzejszy człowiek w tej metnej polityce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-16)
 • Kiedy wreszcie w tym kraju mądrzy ludzie, tacy jak prof. Hausner, będą mieli decydujący głos w rządzeniu. Polsce potrzebny jest wicepremier, który zajmie się koordynacją działań ministerstw. Szkoda, że na tym spotkaniu poza Marszałkiem, nie było innych przedstawicieli władzy. Naprawdę od p. Hausnera można się wiele nauczyć. Wszystkim u władzy Światowid powinien wysłać płytkę z nagranymi wypowiedziami profesora.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Trodat
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem