Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

SPP trochę poprawiona

 
Elbląg, SPP trochę poprawiona Opłata za parkowanie na starówce ma być skrócona do godz. 18 (fot. AD)
Rek

15-minutowy postój i opłata 50 gr., rezygnacja z rosnącej stawki za drugą i trzecią godzinę parkowania oraz skrócenie do godz. 18 płatnego parkowania na starówce – to najważniejsze zmiany w uchwale o Strefie Płatnego Parkowania, które mają przyjąć radni na wtorkowej (14 lutego) sesji Rady Miejskiej.

Uchwała o Strefie Płatnego Parkowania, która zaczęła obowiązywać od 1 września ubiegłego roku, od początku wywoływała wiele kontrowersji. Urząd Miejski zapowiedział wprowadzenie zmian, ale poprzedzonych kilkumiesięczną obserwacją skutków tych funkcjonowania tych przepisów. Jak zapewnia UM, „od 1 września do 30 listopada 2011 r. prowadzono szczegółowe monitorowanie funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, wykorzystując w tym celu między innymi: badania ankietowe wśród użytkowników płatnych miejsc postojowych, badania napełnienia parkingów realizowane przez kontrolerów parkingowych oraz uwagi kierowane bezpośrednio do zarządzającego strefą.” W wyniku tych obserwacji wprowadzono kilka zmian w przepisach, które mają być przyjęte przez radnych w najbliższy wtorek. Wówczas weszłyby w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w „Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.
     
     Krótki postój
     
Uchwała wprowadza minimalną opłatę za 15-minutowy czas postoju (dotychczas było to 30 minut) oraz zakłada rezygnację z progresywnej stawki opłat za drugą i trzecią godzinę postoju.
     W uzasadnieniu czytamy: „Przeprowadzone badania ankietowe jak również zgłaszane przez kierowców sugestie wskazują na potrzebę jedynie krótkiego postoju na płatnych miejscach parkingowych (np. odbiór dziecka z przedszkola), a dla 80 proc. ankietowanych kierowców czas postoju w strefie płatnego parkowania nie przekracza jednej godziny. Również wyniki badań napełnienia parkingów wskazują, że na większości miejsc płatnych w strefie płatnego parkowania są dostępne wolne miejsca parkingowe, w związku z czym progresywna stawka za parkowanie nie jest wymagana w celu zwiększenia rotacji pojazdów.”
     
     Na starówce do 18
     
Urząd zrezygnował z bardzo krytykowanego płatnego postoju na starówce do godz. 20. Uchwała ujednolica czas poboru opłat we wszystkich sektorach SPP w godzinach 9-18 z wyjątkiem parkingu przy ul. Łączności (przy Urzędzie Miejskim), gdzie za parkowanie mamy płacić do godz. 16.
     
     Mieszkańcy inaczej
     
Proponuje się również zmianę stawek za abonament mieszkańca. Obecnie miesięczny abonament mieszkańca jest bezpłatny, natomiast odpłatność za abonament kwartalny i półroczny wynosi odpowiednio 70 i 125 zł. Zamiast tego dla mieszkańców wprowadzone mają być: abonament miesięczny za 10 zł, kwartalny za 20 zł, półroczny za 30 zł i roczny za 60 zł.
„Wprowadzenie odpłatności za wszystkie rodzaje abonamentu mieszkańca w ma na celu ukierunkowanie działań zarządców nieruchomości na zagospodarowanie terenów przyległych do budynków wielorodzinnych, w szczególności pod kątem urządzenia miejsc parkingowych dla ich mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu
     Abonament M dla mieszkańca z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny jest w obrębie sektora jego zameldowania. Przy składaniu wniosku o wydanie abonamentu M należy przedstawić: dowód osobisty lub dokument wystawiony przez Departament Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu potwierdzający zameldowanie w danym sektorze na pobyt stały lub czasowy; dowód rejestracyjny pojazdu, w którym osoba ubiegająca się o abonament wskazana jest jako właściciel, współwłaściciel pojazdu lub odpowiedni dokument potwierdzający tytuł do władania pojazdem (umowę kredytu, leasingu pojazdu, umowę użyczenia pojazdu służbowego.
     
     Abonament G
     
Z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie jednego sektora, wydawany jest między innymi dla podmiotów gospodarczych i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób.
     
     Karta N+
     
Kartę wydaje się bezpłatnie w Biurze Strefy Płatnego Parkowania na pojazd przewożący lub kierowany przez osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej w stopniu znacznym.
     Wniosek o wydanie karty N+ składa osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny tej osoby. Przy składaniu wniosku należy przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy; dowód rejestracyjny pojazdu wskazanego przez osobę ubiegającą się o wydanie karty N+ ; kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydaną przez uprawniony organ; orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z tytułu schorzeń narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych (kod niepełnosprawności R lub N), w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności, z zapisem o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (kod niepełnosprawności R lub N).
     Karta N+ uprawnia do parkowania pojazdu poza miejscami wyznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, bez konieczności wnoszenia opłaty, przy równoczesnym umieszczeniu karty parkingowej osoby niepełnosprawnej za przednią szybą pojazdu.
     
     Ceny
     
– za czas parkowania do 15 minut – 50 gr.
– za pierwszą godzinę parkowania i każdą następną godzinę – 2 zł
– za abonament miesięczny dla mieszkańca M z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie sektora zameldowania – 10 zł
– za abonament kwartalny dla mieszkańca M z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie sektora zameldowania – 20 zł
– za abonament półroczny dla mieszkańca M z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie sektora zameldowania – 30 zł
– za abonament roczny dla mieszkańca M z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie sektora zameldowania – 60 zł
– za abonament miesięczny G z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie jednego sektora, wydawany m.in. dla podmiotów gospodarczych i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób – 50 zł
– za abonament kwartalny G z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie jednego sektora, wydawany m.in. dla podmiotów gospodarczych i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób – 130 zł
– za abonament półroczny G z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie jednego sektora, wydawany m.in. dla podmiotów gospodarczych i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób – 250 zł
– za abonament roczny G z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny w obrębie jednego sektora, wydawany m.in. dla podmiotów gospodarczych i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób – 500 zł
– za abonament miesięczny A z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP – 75 zł
– za abonament kwartalny A z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP – 200 zł
– za abonament półroczny A z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP – 375 zł
– za abonament roczny A z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP – 750 zł
– za abonament miesięczny „na okaziciela” O ważny we wszystkich sektorach SPP – 100 zł
– za abonament kwartalny „na okaziciela” O ważny we wszystkich sektorach SPP – 275 zł
– za abonament półroczny „na okaziciela” O ważny we wszystkich sektorach SPP – 500 zł
– za abonament roczny „na okaziciela” O ważny we wszystkich sektorach SP – 1000 zł
     
     Abonamenty wydawane są na okres pełnych miesięcy kalendarzowych.
     Za parkowanie w soboty, niedzielę i święta opłat za parkowanie nie pobiera się.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A osoba niewidoma, która ma pojazd zarejestrowany na siebie i korzysta z niego wynajmując kierowcę, sąsiada na przyklad, moze ubiegac się o darmową karte parkingową N+?O tej grupie ludzi chyba radni zaPOmnięli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alojzy(2012-02-08)
 • I jak zwykle--- można??A no można jak się chce!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • @Alojzy - wystarczy zadzwonić i zapytać, a nie zadawać głupie pytania tutaj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jartez(2012-02-08)
 • WRESZCIE!!! Tylko kiedy będzie można płacić EKM w parkomatach??!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qwez(2012-02-08)
 • Do 15minut powinno być za darmo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Parkometr(2012-02-08)
 • do: qwez - już można i bylo o tym tu: www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • Jedna rzecz jest nie przemyślanie zrobiona a mianowicie za 15 minut postoju będziemy płacić 50 gr. Natomiast za godzinę 2 zł. Więc wychodzi na to samo. A gdyby tak zrobić za godzinę 1,50??? Ktoś kto parkuje nie wie tak naprawdę ile czasu zajmą mu wszystkie sprawy. Są tacy co lataliby do samochodu co 15 minut. byleby tylko nie płacić 2 zł od razu, bo może szybciej załatwi swoje sprawy. A tak jak będzie cena za godzinę niższa to będzie bardziej zachęcające. Już nie mówiąc o tym, ze pierwsze 15 minut powinno być darmowe. Tyle tych SPP zrobili, ze teraz tylko czekać a za parkingi będziemy płacić także pod domami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ktoska(2012-02-08)
 • 15 minut - 50 gr - KTO TO WYMYŚLIŁ, może jeszcze 5 minut za 20 gr? i jeszcze parkomaty nie wydają reszty !!! Kolejny powód do ZMUSZENIA ludzi do zakupu EKM czy jak tam się to nazywa. Mam propozycję - niech w punktach ZKM rozmieniają pieniądze na drobne do parkomatów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  LUX-TORPEDA(2012-02-08)
 • Tak, Alojzy, chyba zapomnieli o Jaśnie wielmożnym Panu Alojzym. Zadzwoń sobie do ZKM i się dowiedz więcej a nie zaczynasz znowu mącić głupimi pytaniami. Tam tez pracuja ludzie, no ale Ty chyba nie potrafisz rozmawiac z nikim inaczej jak tylko ujadać, to już co innego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zu zu(2012-02-08)
 • Długo zajęło naszym radnym dojście do wniosków, które były już dawno sygnalizowane przez mieszkańców. .. szkoda, że parking przy dworcu został nadal płatny dla ludzi, którzy dojeżdżają codziennie pociągiem do pracy:/ dojeżdżam codziennie samochodem na dworzec, bo komunikacja miejsca nie działa w tak wczesnych godzinach pierwszy autobus jedzie 4.03 więc cóż muszę zostawić gdzieś samochód. .. .Proponuję zmienić te dziwne przepisy lub komunikację miejską lepiej zorganizować. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • Jesli gdzies mieszkam i place podatek od nieruchomosci, ktory sam w sobie jest juz haraczem za wlasnosc. To dlaczego mam jeszcze raz placic za mozliwosc parkowaniu przy wlasnym domu. To jest podwojne opodatkowanie. Czy ktos policzyl ile kosztuja pensje, zusy i koszty biura, amortyzacji itp, osob wydajacych takie karnety na parkowanie? Moze latwiej jest ich zwolnic i nikt nie bedzie musial placic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej12345(2012-02-08)
 • Mirosławie F vel Alojzy vel Flore: proszę przeczytać ze ZROZUMIENIEM artykuł i zastanów się nad swoim pytaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Pieczątki Trodat
Plecaki i tornistry
Prezent na Dzień Chłopaka