Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaża Sztutowo Plaża Sztutowo

Sprawa kanału przez Mierzeję czysta jak łza

 
Elbląg, Sprawa kanału przez Mierzeję czysta jak łza Wizualizacja przekopu kanału przez Mierzeję (fot. materiały Urzędu Morskiego w Gdyni)
Rek

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nie dopatrzyła się nieprawidłowości w przygotowywaniu dokumentacji dotyczącej kanału przez Mierzeję Wiślaną, która powstała w latach 2007-2014 i umorzyła śledztwo w tej sprawie. Przypomnijmy, że wniosek o zbadanie sprawy zgłosił poseł PiS Jerzy Wilk.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku uznała, że „funkcjonariusze Urzędu Morskiego w Gdyni nie przekroczyli uprawnień podczas wdrażania procedury wykonania aktualizacji Studium Wykonalności Inwestycji Budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”. O śledztwie w tej sprawie pisaliśmy ponad pół roku temu. 
     - Jak ustalono, zakres aktualizacji Studium Wykonalności był znacznie szerszy od opracowania pierwotnego, ponieważ miał na celu także dokonanie oceny istnienia nadrzędnego interesu publicznego przy realizacji projektu budowy drogi wodnej i kanału przez Mierzeję Wiślaną. Uzyskana uprzednio prognoza oddziaływania na środowisko wskazywała bowiem na negatywne skutki programu na obszary chronione – informuje Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Tym samym na wybór wykonawcy dla aktualizacji Studium wpływ miała konieczność wykonania tzw. testów IROPY, czyli wykazania nadrzędnego interesu publicznego nad interesem ochrony przyrody, co zaś decydowało o dopuszczalności realizacji programu.
„Ponadto kwestionowane koszty związane z projektem - jak ustalono - dotyczyły realizowanych w latach 2007-2014 przez Urząd Morski w Gdyni wszelkich działań związanych z przygotowaniem przedmiotowego projektu (budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską), w tym przede wszystkim wynikających z konieczności uzyskania szeregu opinii związanych z ochroną środowiska i oddziaływania projektu na środowisko i Obszar Natura 2000. Natomiast na wybór jako najbardziej korzystnej lokalizacji w Nowym Świecie, zamiast w pierwotnie wskazanej miejscowości Skowronki, wpływ miały kwestie związane z ochroną środowiska” - czytamy w komunikacie prokuratury.
     Jak dodają śledczy, nie potwierdził się także zarzut dokonania plagiatu opracowania Studium Wykonalności z 2007r., którego mieli dopuścić się autorzy opracowania aktualizacji Studium Wykonalności z 2013 r. - „Z treści umowy zawartej w 2007r. pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a autorami pierwotnego Studium Wykonalności, wynikało bowiem, że wszelkie prawa autorskie do tego projektu zostały przeniesione przez Wykonawcę na Zamawiającego – tj. Urząd Morski w Gdyni, w ramach wynagrodzenia. Dlatego też podjęto decyzję o umorzeniu śledztwa w tym zakresie, przyjmując, że autorzy opracowania aktualizacji nie wyczerpali ustawowych znamion czynu zabronionego, polegającego na przywłaszczeniu autorstwa części fragmentów pierwotnego Studium Wykonalności Inwestycji „Budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną” - informuje prokuratura.
     - Nie znam decyzji prokuratury. Jeśli ją poznam, to podejmę stosowne decyzje. Mam tyle do powiedzenia na dzień dzisiejszy – odpowiedział nam poseł Jerzy Wilk, kiedy poprosiliśmy go o opinię na temat decyzji prokuratury.
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Szkolna Wyprawka
Pieczątki Trodat
Powrót Do Szkoły