UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Sprzedali były urząd, burmistrz z absolutorium

 
Elbląg, Budynek po urzędzie trafił w prywatne ręce
Budynek po urzędzie trafił w prywatne ręce (fot. RG)
Reklama

Tolkmicko sprzedało za 455 tysięcy złotych budynek, w którym mieścił się Urząd Miasta i Gminy. Pieniądze pozwolą podreperować budżet zadłużonego samorządu. Mimo trudnej sytuacji finansowej Tolkmicka, radni na dzisiejszej sesji udzielili absolutorium burmistrzowi za 2014 rok.

O tym, że gmina sprzedała budynek byłego urzędu przy ul. Portowej, radnych poinformował na dzisiejszej sesji burmistrz Andrzej Lemanowicz. - Budynek kupiła osoba prywatna na cele turystyczne, mają w nim powstać miejsca noclegowe. Cena wywoławcza podczas licytacji wynosiła 450 tysięcy, nabywca był jedynym oferentem, proponując 455 tysięcy złotych - wyjaśnił nam Andrzej Lemanowicz.
       Prawie pół miliona to spory zastrzyk gotówki dla zadłużonego na ponad 10 milionów złotych Tolkmicka. Ostatnie lata, w których samorząd wyraźnie przeinwestował, spowodowały, że w 2015 roku Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała gminie wprowadzić program oszczędnościowy. W ratuszu zwolniono kilka osób, radni obniżyli sobie diety, mniejsze wynagrodzenia mają też burmistrz i jego zastępca, cięcia dotknęły m.in. oświatę i kulturę.
       Mimo to dzisiaj na sesji większość radnych udzieliła absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu za 2014 rok. Pozytywną opinię w tej sprawie wystawiła także Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni z komisji rewizyjnej zwracali co prawda uwagę na wysokie zadłużenie Tolkmicka oraz świecące pustkami targowisko wybudowane za fundusze unijne, ale również pozytywnie zaopiniowali uchwałę w sprawie absolutorium. Za jego udzieleniem głosowało 8 osób, 7 radnych się wstrzymało.
       - Wolałbym, żeby było więcej głosów „za”, ale ważne jest, że absolutorium zostało udzielone. Zdaję sobie sprawę, że będziemy musieli nadrobić to, co radnym nie odpowiada – powiedział nam burmistrz Lemanowicz tuż po sesji Rady Miasta i Gminy.
       Jaka jest obecnie sytuacja finansowa Tolkmicka? - Do końca roku będziemy mieli problemy finansowe, na pewno będzie to ciężki czas. Pytanie, o ile nam się uda zmniejszyć zadłużenie. Staramy się pozyskać pieniądze ze sprzedaży majątku, wprowadzać tam gdzie to tylko możliwe oszczędności, by pieniędzy wystarczyło nam na jak najdłużej. Nie możemy zaciągać kredytów, musimy radzić sobie sami. Dopiero w przyszłym roku sytuacja powinna się poprawić – dodał burmistrz.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama