Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Stare zamki na sprzedaż

Władze obwodu kaliningradzkiego liczą na to, że społeczność międzynarodowa zainteresuje się pozostałościami tamtejszych zabytków architektury. Z inicjatywą wystawienia na sprzedaż ruin pruskich zamków wystąpił ostatnio gubernator obwodu Georgij Boos.

W najbliższym czasie na terenie obwodu zostanie przeprowadzony spis wszystkich zabytkowych obiektów nadających się do odrestaurowania i późniejszego zagospodarowania. Przy okazji zostanie określona ranga niektórych zabytków z podziałam na obiekty o znaczeniu federalnym, regionalnym i samorządowym. Rząd nadbałtyckiej enklawy przystąpi do przygotowania specjalnej oferty przetargowej, zachęcającej potencjalnych inwestorów do kupna i odrestaurowania obiektów.
     Praktycznie do sprzedaży gotowe są zabytki w Bagrationowsku (Preussische Eylau) i zamek Georgenburg w pobliżu Czernichowska (Insterburg-Wystruć).
     Potencjalni nabywcy kaliningradzkich zamków będą musieli spełnić szereg zgodnych z rosyjskim prawem warunków. Przede wszystkim muszą doprowadzić do ich odbudowy z zachowaniem wszelkich zaleceń konserwatora zabytków. W obiektach, oprócz funkcji czysto komercyjnych (hotelowo-gastronomicznych), mają powstać sale pamięci, w których zostanie ukazana przeszłość obiektu lub miejscowości z uwzględnieniem okresu powojennego.
     Sprzedaż kaliningradzkich zamków ma, według pomysłodawcy, sprzyjać rozwojowi turystyki nie tylko regionalnej , ale zachęci do odwiedzenia regionu zagranicznych turystów, głównie z Niemiec.
     Na terenie obwodu kaliningradzkiego znajduje się ponad 50 różnego rodzaju zamków, poniemieckich dworków i twierdz. W stosunkowo przyzwoitym stanie są zamki w Polesku (Labiau), Guriewsku (Tapiau), Niemnie (Ragnit), twierdza Balga (w pobliżu Bałtijska) oraz wspomniane twierdze Georgenburg i Insterburg w pobliżu Czerniachowska.
     
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • dam 100 zlotych za cos z 7 sypialniami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wygodny(2006-03-10)
 • a moim zdaniem w ruinach każdego zamka zamieszkują duchy. Kiedy nieostrożnie wdepnie się do lochów to straszą aż dech odbiera. Panie mówią, my się boimy Pana !, niech Pan nadziei nas nie pozbawia, chcemy tylko zeby nikt nas nie wykupił...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-03-10)
 • i znowu mamy informacje od naszych "przyjaciół moskali" - ŻAŁOSNE!!!! Wyrazy współczucia za brak dobrego taktu dla redakcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  StudenT(2006-03-10)
 • do pana studenta T, Twój tekst - cytuje - "znowu mamy informacje od naszych "przyjaciół moskali" - ŻAŁOSNE!!!! Wyrazy współczucia za brak dobrego taktu dla redakcji." nie jest nawet żałosny, w sensie intelektu jest po prostu tragiczny. Jak to od razu widać, że Twoi dziadkowie przybyli do Elbląga bydlecym wagonem, gdybyś wykazał nieco zainteresowania to w WAP Malbork znajdziesz nie tylko numer pociagu, wagonu, imiona kózek i krówek ale też opis paletka swego , zapewne szacownego, Dziadka. Kwestia nie polega na tym, ze portal podaje informacje o Królewcu, z którym Ty nie możesz być emocjonalnie w żaden sposób zwiazany, bo w jakiż sposób przybłęda może być związany z miejscem które ma prawie 800 lat, kwestia polega na tym ,że zatrudnili jakiegoś nieuka, który nie zna polskojęzycznych nazw miejscowości, które wymienia. Te nazwy są zatwierdzone przez specjalną komisję, która działa , mimo wszystko, od 1919 roku. Bagrationowsk to Pruska Iławka ( po polskiej stronie jest miasteczko - Górowo Iławeckie, dawniej powiat pr. Illau i stąd ta nazwa), Georgenburg to Swięty Jezry, rzeczywiscie w pobliżu Wustruci a nie Wystrucia. Polesk - Labiau to Lubiawa, Guriewsk - Tapiau to Tapiawa ,Nieman ( a nie - Niemen) Ragnit to Ragneta - pisze o niej Sienkiewicz, Balga to BAŁGA, a Insterburg nie leży w ponliżu tCzerniachowska Swoją drogą - jesteś studentem ale czego???? Zootechniki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  warmiak(2006-03-10)
 • Ooo!-a niby to student zootechniki jest "gorszego gatunku"? Warmiaku Ignorancie - ja np nie wiedzialam tego o czym nam tak pięknie napisałeś ale to chyba nie oznacza że jestem "tępa"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  teżniestudentkazootechniki(2006-03-10)
 • Warmiak, jeżeli są to informacje o pruskich twierdzach i zamkach to i nazwy miejscowości podawane są tak jak na pruskie przystało. A z ciebie warmiak to od którego pokolenia ? A może ciebie poprostu swędzą korzenie zza Buga.Hm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Obiektyw...(2006-03-10)
 • czy mi sie tylko wydaje, czy w naszej okolicy nie ma zadnych zameczkow (oprocz tego w malborku)?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-03-10)
 • a zamek w pasłęku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-03-11)
 • "Warmiak" podaje polskie nazwy miejscowości, które od chwili ich zasiedlenia w XIII - XVI w. do 1945 roku były niemieckie i miały niemieckie nazwy. Oczywiście, w wielu przypadkach ich pierwociny były staropruskie, litewskie itd., ale NIGDY NIE POLSKIE! Wielce uczony "Warmiaku" - to że mówimy Trewir, a nie Trier (pierwotnie Augusta Terwerorum), mówimy Kolonia, a nie Köln (pierwotnie Kolonia Agrippina), że mówimy Kilonia, a nie Kiel - to nie znaczy, że kiedyś te miasta były polskie lub miały cokolwiek z Polską współnego! Trywializujesz historię doszczętnie! Tak postępowali m.in. naziści po 1933 r. którzy w Prusach Wsch. wiele nazw miejscowości "litewsko-, żydowsko-,słowiańsko-, brzmiących" zmienili na "czysto niemieckie" - przykład z najbliższej okolicy Elbląga: Judendorf, po 1936 r. Hermannswalde - po 1945 r. Warszewo (wcześniej Żydowo). W przeszłości polscy kronikarze: Długosz, Lelewel i inni używali w obszarze Prus Wsch. polskich odpowiedników typu Żytkiejmy (niem. Eydtkuhnen, później Eydtkau, obecnie Czernyszewskoje), ale dla własnych potrzeb i dla szerokiego czytelnika! Ale nigdy nie sugerowali, że były to ziemie rdzennie polskie!Nie pleć człowieku bzdur!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  marchołtgr.(2006-03-11)
 • Zgadza się, gdyby iść tokiem dedukcji Warmiaka, to okazałoby się, że w Elblągu i okolicy była w przeszłości jakaś totalna - bezwzględna germanizacja. Tyle bowiem nazwisk polskich w przedwojennych książkach adresowych miasta. Ale po zbadaniu okazuje się, że nikt z tych polsko-brzmiących nazwisk nie przyznawał się do Polski. O cóż więc chodzi? Chodzi oto, że ci polsko-brzmiący Elblążanie przybyli tu kiedyś z Polski, za chlebem do naszego miasta, osiedlili się i niezwykle szybko się SAMOGERMANIZOWALI! Nikt tu ich do tego nie zmuszał, mieli nawet polskie msze w kościele Św. Ducha, ale później już nie było takiej potrzeby.... Pasowała im świetnie wyższa kultura niemiecka, zwłaszcza tu w Elblągu. Tak dzisiaj robią nasi gastarbeiterzy w Niemczech. I też im nie trzeba się dziwić, gdyż Macocha - Polska jeszcze na początku XXI w. nie zapewnia im godziwych warunków do życia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dublin-Ireland(2006-03-11)
 • Zastanawiam się, czy "Warmiak" nie przyjechał też lorą lub innym wagonem, a może furmanką w ramach Akcji "Wisła?". Tak się zapędził w obrażaniu tego "zootechnika", że palnął parę razy piorun w szczypiorek! Georgenburg leży w pobliżu Insterburga, dzisiaj Czerniachowsk (przypomnę - nazwa od: gen. Iwan Czerniachowski, zginął k. Pieniężna/Mehlsack). Ale jest geograficzną rewelacją, że Górowo Iławeckie (Landsberg in Ostpreußen) to część Bagratianowska (Preußische Eylau)!!!!! Chyba, że wczoraj powstało jakieś Megalopolis o którym jeszcze poranna prasa nie doniosła!!! Kompromitujące jest również powoływanie się na pisarza Henryka Sienkiewicza (z całym szacunkeim dla jego dorobku literackiego). To H. Sienkiewicz i zydowskiego pochodzenia reżyser A. Ford stworzyli "czarną legendę Krzyżaków", nie mającą wiele wspólnego z rzeczywistością. Przy "następnej takiej wesołej twórczości", poczytaj sobie "warmiak" prof. G. labudę, prof. K. Górskiego i innych. A komisja językowa d.s. nazw zaczęła działać po 1945 r. i nazywała się: Komisja Ustalania Nazw Miejscowych (KUNM), a przewodniczył jej prof. Stanisław Rospond, jej członkiem był m.in. autentyczny Warmiak - Autochton - Gustaw Leyding. Wypij sobie szklankę zimnej wody "warmiak" - dużo zdrowia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oberlandczyk(2006-03-11)
 • Warmiak=pacholek olsztynkowa, to juz samo mowi za siebie bez komentarza - FORA ZE DWORA NA DZIKI WSCHOD. TUTAJ JEST POMORZE I PROSZE WIECEJ NIE JATRZYC!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  POMORZAK=ELBLAZAK(2006-03-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua