UWAGA!

Storczyki rosną też w lesie (Opowieści z lasu, odc. 66)

 Elbląg, Gnieźnik leśny
Gnieźnik leśny

Kojarzone są głównie ze strefą tropikalną, a kwiaciarnie i sklepy prześcigają się w w prezentacji ich kolorów oraz kształtów. Ale rodzina storczykowatych jest bardzo bogata – jej przedstawicieli można również znaleźć w lasach wokół Elbląga.

Kruszczyk siny, kruszczyk szerokolistny oraz gnieźnik leśny. Te trzy rośliny należą do rodziny storczykowatych, wszystkie objęte są ochroną gatunkową. Co jeszcze je łączy? Rosną w lasach Wysoczyzny Elbląskiej.
       Kruszczyk siny lubi miejsca półcieniste oraz cieniste. Jak podaje Encyklopedia Warmii i Mazur "potrafi rosnąć tam, gdzie żadna inna roślina nie jest w stanie wegetować", wybiera lasy bukowe, grądy, dąbrowy. Kwitnie od połowy lipca do września, ciekawostką może być fakt, że gatunek ten wytworzył silny związek z grzybami.
       "Dzięki temu jest w stanie prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować w środowisku na tyle ciemnym, iż żadna inna zieleniowa roślina nie jest wstanie tam wegetować (nawet mchy czy paprocie)." - informuje Encyklopedia Warmii i Mazur.
       Kruszczyk szerokolistny kwitnie od czerwca do września, a spotkać można go w lasach liściastych, na łąkach, na wydmach, w borach czy buczynach. Można go również spotkać na terenach przekształconych przez człowieka, m.in. na wałach przeciwpowodziowych czy przy rowach melioracyjnych. Jest to roślina miododajna i owadopylna.
       Gnieźnik leśny to gatunek, którego żółte na początku pędy z czasem stają się brunatne. 
       "Jest rośliną wieloletnią, która przez większą część roku jest ukryta pod ziemią. Jedynie w okresie kwitnienia wypuszcza nadziemne pędy, które obumierają po wydaniu nasion, na których pasożytuje. Nasiona kiełkować mogą dopiero po wniknięciu do ich środka strzępek grzyba" – wyjaśnia Encyklopedia Warmii i Mazur.

       Autorem zdjęcia jest Bernd Haynold, źródło: Wikimedia commons.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama