Czwartek 23-05-2019, imieniny Iwony, Dezyderiusza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strajk się odbędzie, ale nikt nie zostanie bez opieki

 
Elbląg, Strajk się odbędzie, ale nikt nie zostanie bez opieki
fot. arch. AD

W akcji protestacyjnej pracowników oświaty, zapowiedzianej na 31 marca, udział weźmie ponad połowa elbląskich placówek. Nauczyciele przyjdą do szkoły, ale pracować nie będą. Jak jednak zapewnia samorząd żadne dziecko nie zostanie bez opieki.

Pracownicy oświaty opowiedzieli się za strajkiem w referendum. Związek Nauczycielstwa Polskiego tłumaczy, że inne możliwości się wyczerpały, dlatego sięgają po ostatni element sporu zbiorowego, czyli strajk. O co walczą? W liście prezesa ZNP do pracowników oświaty czytamy: "O miejsca pracy, bo w ciągu pięciu lat reforma edukacji może spowodować zwolnienia, dlatego żądamy niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy do 2022 roku; podwyższenie statusu zawodowego! Domagamy się wzrostu wynagrodzenia, bo od pięciu lat nie było podwyżek w oświacie. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ ministerstwo edukacji proponuje likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków. Być może czeka nas obniżka płac; utrzymanie warunków pracy i płacy! W wyniku reformy każdy może stracić zatrudnienie na obecnych zasadach, dlatego żądamy niedokonywania - na niekorzyść - zmian warunków pracy do 2022 roku."
     Do strajku przystąpią 23 placówki z 44, a protestować będą nie tylko członkowie ZNP. Tego dnia nauczyciele przyjdą do pracy, ale pracować nie będą.
     Temat poruszono również podczas dzisiejszej (30 marca) sesji Rady Miejskiej. Radna Joanna Lisewska zapytała o to, czy to prawda, że nauczyciele zniechęcają rodziców i uczniów do tego, by przyszli w piątek do szkoły. Prezydent odpowiedział jej, że szkoły pracują normalnie i że uczniowie mają zapewnioną opiekę.
– Nie słyszałem o tym, nie dotarły do mnie sygnały, że ktokolwiek wywiera nacisk na uczniów. Nie wyobrażam sobie, że gdyby była taka sytuacja, dyrektorzy szkół nie zareagowaliby w odpowiedni sposób. To oni są przecież pracodawcami dla nauczycieli, pracowników szkoły i powinni w takich sprawach reagować – stwierdził Wróblewski.
     - Nie sprawdzaliśmy, ilu nauczycieli zdecydowało się przystąpić do strajku, zadaniem samorządu było przede wszystkim zapewnienie opieki wszystkim uczniom w czasie zapowiadanego protestu. Z informacji, które posiadamy, wynika, że odpowiednia opieka we wszystkich szkołach zostanie zapewniona – tłumaczy Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     Protokoły, przygotowywane przez komitety strajkowe, będą do Związku Nauczycielstwa Polskiego spływały w piątek, po południu. Dopiero po ich przeanalizowaniu i podliczeniu danych będzie można poznać dokładną ilość strajkujących nauczycieli. Kompletne dane zostaną przekazane do Urzędu Miejskiego w poniedziałek.
mw, RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 9
AMK Kuchnia 2
AMK Kuchnia 4
AMK Szkło ozdobne 4