Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Student PWSZ na międzynarodowych zawodach oszczędnych pojazdów

Elbląg, Student PWSZ na międzynarodowych zawodach oszczędnych pojazdów Tomasz Piaścik (z lewej) weźmie udział w międzynarodowym „wyścigu oszczędności” (fot. nadesłane)
Rek

Tomasz Piaścik, student IV roku kierunku elektrotechnika Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Shell Eco Marathon.

Rozpoczęło się końcowe odliczanie dla ponad 3 tysięcy studentów i uczniów szkół wyższych w Europie. Do rozpoczęcia wyścigu zostało już niecałe dwa tygodnie, a ponad 221 załóg z 24 państw przygotowuje swoje pojazdy, które mają ustanawiać nowe rekordy wydajności podczas Shell Eco Marathon w Europie.
     Wyzwanie jest proste: zaprojektowanie, budowa i start najbardziej oszczędnych pojazdów. Celem nie jest bicie rekordów prędkości czy przekroczenie linii mety jako pierwszy, a zużycie jak najmniejszej ilości paliwa, dla określonej odległości.
     Tegoroczna edycja zawodów rozpocznie się 6 maja na torze Eurospeedway Lausitz w Niemczech. Po raz pierwszy udział w nich weźmie jeden ze studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, Tomasz Piaścik, student IV roku kierunku elektrotechnika Instytutu Politechnicznego.
     - Obecnie odbywam praktyki na uczelni Fachhochschule Stralsund w ramach programu wymiany studenckiej LLP Erasmus – mówi Tomasz Piaścik. - Wraz ze studentami z innych krajów uczestniczę w międzynarodowym projekcie mającym na celu zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu, który pokona największy dystans spalając przy tym możliwie najmniejszą ilość energii i emitując jak najmniej spalin. (0,1 litra S96 /100km). Zwieńczeniem projektu są zawody Shell Eco Marathon, które odbędą się 6 maja w Lausitz oraz 8 lipca w Kuala Lumpur (Malezja). W ramach praktyki przez 5 miesięcy zajmowałem się budową systemu zasilania dla wodorowego pojazdu – dodaje. - Już za 2 tygodnie będziemy mieli okazję zmierzyć się z zespołami z całej Europy w „wyścigu oszczędności” i sprawdzić efekty naszej pracy. Poza wspaniałym wyzwaniem akademickim i technicznym, Shell Eco-marathon to wydarzenie, które pomaga promować wśród studentów takie wartości, jak praca zespołowa. Przygotowanie oraz zagwarantowanie sobie startu wymaga dobrej organizacji, silnego ducha współpracy oraz wspólnej odpowiedzialności wśród wszystkich członków zespołu. Pomysłowe projekty i nowatorskie technologie, które tworzymy na potrzeby tego programu, być może zamienią się w rozwiązania, które wejdą w końcu na rynek – dodaje Tomasz Piaścik.
     
     Współpraca z reprezentacją Tajlandii
     W 2009 roku niemiecka reprezentacja Shell Eco startowała we współpracy z reprezentacją z Tajlandii, korzystając z technologii udostępnionych przez FH Stralsund wspólnymi siłami zbudowano pojazd ThaiGer. W tym roku prace nad pojazdem odbywają się równolegle w Niemczech i Tajlandii.
     - Tajlandzka drużyna zbudowała już konstrukcję pojazdu, niestety nie posiada wiedzy i technologii (ogniwa wodorowe) do startu w zawodach w Malezji – wyjaśnia Tomasz Piaścik. - Moje zaangażowanie w budowę pojazdu Shell Eco w Niemczech oraz zdobyta wiedza (temat pracy dyplomowej: Projekt i budowa układu zasilania pojazdu Shell Eco w oparciu o ogniwo wodorowe Schunk FC-42) i umiejętności zostały docenione przez Dyrektora Instytutu Energii Odnawialnych Prof. Dr. Ing. Thomas’a Luschtinez. Profesor Luschitnetz zaproponował mi wyjazd do Tajlandii na uczelnię Naresuan University w Phitsanulok, aby pomóc tamtejszej drużynie w uruchomieniu systemu zasilania ogniwami wodorowymi i montażu instalacji elektronicznej ze sterownikiem mikroprocesorowym. Będę również odpowiadał za bezpieczeństwo instalacji wodorowej oraz sprawował nadzór techniczny pojazdu podczas zawodów w Malezji. Celem mojego wyjazdu jest także przeszkolenie zespołu z zakresu budowy sterownika systemu zasilania ogniwami wodorowymi tak, aby w przyszłości mógł samodzielnie zbudować pojazd.

 


     Erasmus w PWSZ w Elblągu
     Tomasz Piaścik jest jednym z 40 studentów PWSZ w Elblągu, którzy w roku akademickim 2009/10 wyjechali na zagraniczne studia lub na praktykę w ramach Europejskiego Programu „Uczenie się przez całe życie„ - Erasmus. Obecnie uczelnia posiada 11 umów bilateralnych z Uczelniami Partnerskimi oraz 10 umów z instytucjami i przedsiębiorstwami w krajach Unii Europejskiej. Dzięki zagranicznej współpracy PWSZ w Elblągu oferuje swoim studentom i pracownikom wyjazdy do: Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Belgii, Portugalii, Grecji, Czech, Słowacji, Finlandii oraz na Węgry i Łotwę.

Justyna Kościuk, PWSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Domena .pl
Hosting WWW BIZNES