Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Suchacz: Batalia o zameczek

Elbląg, Suchacz: Batalia o zameczek W zabytkowym zameczku w Suchaczu uczy się ponad 80 dzieci

Mieszkańcy Suchacza protestują przeciwko likwidacji tamtejszej szkoły. W zabytkowym budynku uczy się ponad 80 dzieci. - To straszne i trudne do wyobrażenia: żeby w jednej gminie nie było wspólnoty, że gmina sobie, radni sobie, a my sobie - żalą się protestujący.

Rodzice twierdzą, że burmistrz gminy Tolkmicko i radni przez wiele miesięcy oszukiwali ich twierdząc, że szkole nic nie grozi. Tymczasem, niespodziewanie dla mieszkańców Suchacza pod koniec grudnia ub. roku podjęli uchwałę o likwidacji placówki, zaś ostateczną decyzję w tej sprawie Rada Gminy ma podjąć już w przyszłym tygodniu. Rodzice, którzy z planami samorządowców się nie zgadzają, dostali zatem niewiele czasu na ewentualne odwołania i interwencje, np. u posłów czy w ministerstwie edukacji. Mieszkańcy Suchacza uważają, że – wbrew twierdzeniom burmistrza - szkoła nie kosztuje wiele, a oferta dla dzieci jest lepsza, niż gdzie indziej.
     
     Gmina niewiele robi
     - Burmistrz mówi, że za dużo kosztują pensje nauczycieli dyplomowanych, ale przecież dostaje na to pieniądze w subwencji oświatowej - mówi jedna z matek, przedstawicielka rady rodziców.
     - Tymczasem tacy nauczyciele mają po kilka specjalizacji, są dobrymi fachowcami i to widać w ocenach, jakie zdobywają dzieci. To najcieplejsza ze szkół w gminie, jest przytulnie i bezpiecznie. Dzieci mają szkołę na miejscu oraz codziennie dodatkowe zajęcia i nie wyobrażam sobie, że jeśli jej nie będzie będą wcześnie wstawać, stać na mostku i czekać na autobus - dodaje inna matka.
     Rodzice oraz popierające ich Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic, dodają, że od dawna wiele robią, aby szkoła była w jak najlepszym stanie i była odpowiednio wyposażona.
     - W miarę naszych możliwości sami prowadzimy remonty, postaraliśmy się też m.in. o wyposażenie pracowni komputerowej - mówią. - W szkole odbywają się uroczystości i imprezy dla całego środowiska, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szkoła to nasz prawdziwy i jedyny dom kultury. Nie wyobrażamy sobie, aby coś miało się z nim stać. Ponieważ jednak tak dużo dla naszej szkoły robimy, a gmina robi tak niewiele, to łatwo jest przychodzi pomysł likwidacji...
     Plan likwidacji szkoły pozytywnie zaopiniowało kuratorium oświaty w Olsztynie. Jak wyjaśnia wicekurator Waldemar Żakowski, podjęta przez radnych uchwała była zgodna z prawem, a dzieci będą miały zabezpieczoną naukę w innej miejscowości.
     
     Jeśli gmina nie chce...
     - Jeśli rodzice i stowarzyszenie uważają, że jest to złe rozwiązanie, powinni pomyśleć o przejęciu szkoły - sugeruje kurator. - Na spotkaniu z ich przedstawicielami mówiłem, że takie prowadzone przez stowarzyszenia szkoły wiejskie mają się często lepiej, niż kiedy prowadził je samorząd. Koszt funkcjonowania takiej placówki pokrywa subwencja rządowa i nie płaci się żadnego czesnego.
     W położonym na brzegu Zalewu Wiślanego dawnym kurorcie mówi się, że chodzi nie tylko o zaoszczędzenie pieniędzy, ale też o to, aby sprzedać budynek, w którym szkoła mieści się od 50 lat. Zabytkowy zameczek na malowniczym wzgórzu i jest łakomym kąskiem dla kogoś, kto by chciał zrobić w nim np. Hotel.
     - Słyszeliśmy, że pytało już o to kilkoro chętnych, myślimy, że burmistrz chce zamknąć szkołę, sprzedać budynek - twierdzą mieszkańcy Suchacza. - Ale to przecież jest na krótką metę, pieniądze trafią na załatanie dziury w budżecie gminy, a co z dziećmi? Pójdą na bruk?
     Zameczek nie byłby jedyną sprzedaną w tym celu przez gminę nieruchomością.
     
     Chcemy, by odeszli
     - Burmistrz i radni sprzedali wiele działek w Suchaczu, ale kiedy pytaliśmy, co się z tymi pieniędzmi stało, nie potrafili nam powiedzieć, a wszyscy wiedzą, że pieniądze nie trafiają nigdzie poza Tolkmicko – żalą się mieszkańcy.
     Burmistrz Mirosław Rydzewski zapewnia, że na razie nie myśli o sprzedaży zameczku i twierdzi, że to nie on, a radni zadecydują o likwidacji lub uratują szkołę.
     - Uchwała o planie zamknięcia szkoły zapadła, gdy na sali było 10 z 15 radnych, „za” były 4 osoby, trzy były przeciwne i trzy się wstrzymały - przyznaje burmistrz. - Trudno powiedzieć, jaka będzie decyzja rady na posiedzeniu 25 lutego, dlatego... poczekajmy – mówi Mirosław Rydzewski, dodając, że w poniedziałek jeszcze raz spotka się z radą rodziców.
     Zdesperowani rodzice zbierają tymczasem podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania burmistrza i radnych.
     - W najgorszym razie 1 września przyprowadzimy nasze dzieci do szkoły. I zobaczymy co oni wtedy zrobią – grożą.
     - Nie przedstawiono nam żadnych racjonalnych powodów likwidacji placówki - dodaje Dorota Chamczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Suchacza.
     
     Taka gmina...
     - Jeden z radnych, zresztą mieszkaniec Suchacza, stwierdził, że głosował „za”, bo jest radnym gminy, a nie naszym przedstawicielem; przecież on mieszka tu i żyje, jak można być tak ślepym. To straszne i trudne do wyobrażenia: żeby w jednej gminie nie było wspólnoty, że gmina sobie, radni sobie, a my sobie. W związku ze szkołą odwiedzamy różne urzędy i instytucje i wszędzie słyszymy ze współczuciem, że w Tolkmicku nic się nie dzieje. My chcemy żeby było inaczej, żeby nasz Suchacz tętnił życiem - dodaje Dorota Chamczyk.
     - Takich protestów można było uniknąć - zauważa jednak wicekurator. - Wyborcy mówią, że ten pan jest taki, czy inny, a to przecież oni wybierali tych ludzi - mówi Waldemar Żakowski. - Sprawa likwidacji małych wiejskich szkół zaczyna się w dniu wyborów. To wtedy trzeba podjąć decyzję, kogo wybieramy. Trzeba zastanowić się, czy ten człowiek będzie reprezentował moje interesy, nie działał na moją szkodę.
     
     Jeszcze Jelonki
     W ostatnich latach w całym kraju, samorządy zlikwidowały około 5,5 tysiąca wiejskich szkół. W ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim przestało istnieć 18 placówek - szkół, przedszkoli i schronisk młodzieżowych. Z szacunków organizacji pozarządowych wynika, że zagrożony jest los dalszych kilku tysięcy placówek. W regionie elbląskim dotyczy to Jelonek niedaleko Pasłęka. Także tam rodzice szykują się do batalii przeciwko władzom gminy...
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • PIENIĄDZE TRAFIAJĄ,ALE ANI DO SUCHACZA,ANI DO KADYN,A NAPEWNO DO TOLKMICKA, PRZYNAJMNIEJ NA TOLKMICKO BO TU NIC NIE WIDAC ŻEBY BYŁO ZROBIONE JUŻ TYLE LAT ULICE DZIURAWE,GŁUPI MOSTEK NA UL.SZKOLNEJ NIE PRZEJEZDNY,A PRZECIERZ TO DROGA NA CMENTARZ I DO SZKOŁY. PIENIĄŻKI SIĘ PO PROSTU ROZPŁYWAJĄ!!!WSTYD!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MIESZKANIEC TOLKMICKA(2005-02-18)
 • jESTEM SYMPATYKIEM PIEKNEGO SUCHACZA I AKTYWNYCH LUDZI TEJ MIEJSCOWOŚCI,KTÓRZY NIZWYKLE WALCZĄ O SWOJE "KRÓLESTWO".W SUCHACZU JEST A WŁAŚCIWIE BYŁ PIĘKNY PLAC WIDOKOWY NA ZALEWAWI LUB KUPIĆ TEN TEREN W CELACH TURYSTYCZNYCH ALE WŁADZE GMINY ODMAWIAŁY .I CO NAGLE KUPUJE TO "WARSZAWIANKA " NIE DBA TOTALNIE O TEREN , WALAJĄ SIE ŚMIECI A OSTATNIO WIDZĘ DZIELONE SĄ DZIAŁECZKI ......CZYLI CO MOŻNA BYŁO TYLKO NIE DLA MIEJSCOWYCH . MIESZKAŃCY SUCHACZA JESTEM Z WAMI NIE DAJCIE SIE DALEJ UPODLIĆ BO JESCZE TROCHE A OKAŻE SIE ŻE CHATA WASZA POSZŁA SIĘ BUJAĆ BO WÓJT RADNI I INNE Z KLIKI TAK SOBIE POSTANOWILI, BO CO TAM LUDZIE - "WSIUNY" .NIE DAJCIE SIE CENIE WAS MOCNO pANI DOROTO TO CUD ŻE PANI TAM DZIAŁA....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WSIUN LEPSZEJ GMINY(2005-02-18)
 • BROŃCIE SWOJEGO SKARBU I SWOICH DZIECI BO JESLI WY NIE ZADBACIE O ROZWÓJ ICH DUCHOWY I INTELEKTUALNY TO NA PEWNO NIE ZADBA O TO WASZ RADNY( NA TACZKI GO) ANI WÓJT. TO WY MUSICIE TO ZROBIĆ .mÓJ PRZEDMÓWCA MA RACJE , KTOS BARDZO POTRZEBUJE ZAMECZEK TAK JAK PILNIE POTRZEBNY BYŁ PLAC WIDOKOWY. A CO DO TOLKMICKA, BYŁEM OSTATNIO NA POGRZEBIE PRZESYMPATYCZNEGO CZŁOWIEKA W TOLKMICKU I POTWIERDZAM SŁOWA MIESZKAŃCA TOLKMICKA JEST BRUDNO, SMRUDNO I BYLE JAK........ZA CO BIOĄ POBORY I TO NIE BYLE JAKIE WŁODARZE TEJ MIEJSCOWOSCI TO JA JESTEM PEŁEN PODZIWU ...OBUDŹCIE SIĘ LUDZIE........
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  też wioskowy(2005-02-18)
 • jest chlubna ta duma lokalna...ale kto posprzata w porcie?... bo smod tam taki, ze az trudno oddychac...a dzieciaki sie kapia obok zdechlych ryb plywajacaych brzuchem do gory!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nikt_wam_w_nosie_nie_wyczysci(2005-02-18)
 • Brońcie swojego Suchacza i szkoły dla swoich dzieci w miejscu zamieszkania. To niezwykle piękne miejsce i wcale nie najmiejsza miejscowość. Zapewne teraz i w przyszłości będzie kogo tam uczyć bo w tok pięknym otoczeniu mieszkańców będzie przybywać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszczuch(2005-02-19)
 • Tak, tak i to jest właśnie samorządność, której niestety trza się uczyć. No oczywiście (jak to większość znakomita samorządów czyni) można wsio wakrug sprzedać. Ale co dalej? Z praktycznie żadnych oznak jakiejkolwiek inicjatywy i przedsiębiorczości na szczeblu gminy nie wynika żadna perspektywa ekonomicznego zagospodarowania pozyskanych ewentualnych funduszy. Suchacz, Kadyny, Tolkmicko toż to eldorado dla turystów i doskonałe tereny rekreacyjne. Doradzam obowiązkowy wyjazd na Bornholm i pobieranie nauk od ichnich tubylców - jak z niczego można uczynić coś niepowtarzalnego. Sam Suchacz ma tak swoisty urok i niepowtarzalny wygląd, że jakiekolwiek mieszanie nieudaczników w tym dziele może jedynie przynieść nieobliczalne w skutkach konsekwencje. Mieszkańcy gminy muszą niestety zmusić samorządowców do konkretnych działań, które z pomocą fachowców od różnych dziedzin dadzą pożądany skutek. "Po nas choćby potop" - nie może stanowić sztandarowego programu działania samorządności lokalnej - a z reguły do tego on się ogranicza. Suchacz, Kadyny i Tolkmicko - miejscowości o tak wielkim potencjale - leżą odłogiem i gdyby nie pojedyncze działania miejscowej społeczności (widać to wyraźnie w terenie) dawno umarły by śmiercią naturalną z wielkim przyzwoleniem władz – tak zresztą jak obecnie umiera Kolej Nadzalewowa i wiele urokliwych portów Zalewu Wiślanego, że nie wspomnę już o przepięknej Wysoczyźnie Elbląskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2005-02-19)
 • Ludzie ratujcie.Burmistrz mówi ze za duzo kosztuja pensje nauczycieli dyplomowanych,a może tak popatrzy na swoja pensje !!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nienawidzezłodziei(2005-02-19)
 • ULICE TOLKMICKA CZEKAJĄ NA MAŁĄ NAPRAWKĘ,ALE NIE NA POSYPANIE ŻWIRKU Z LEPIKIEM W DZIURY!!!WIEM,ŻE KOSZTA DRÓG SĄ OGROMNE,ALE JEDNA ULICZKA W ROKU I BĘDZIE NIEŹLE,I TEN MOSTEK PANIE BURMISTRZU TRZEBA ZROBIĆ!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-02-19)
 • WSTYD SYF,BRUD I BIEDA I MACHLOJE W GMINIE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkanka gminy(2005-02-19)
 • Jeżeli tak kochacie swoją szkołę to dlaczego nikt nie chce skorzystać z propozycji Kuratorium. Jeżeli jest możliwość utrzymania szkoły ze środków z budżetu państwa to "wypnijcie" się na samorząd i pokażcie, że bez nich też dacie radę. Myślę, że to dobre wyjście... może jednak nie znam wszystkich szczegółów takiego rozwiązania, wszystkich za i przeciw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ??????????????????(2005-02-19)
 • A po co samorzady przejeły szkoly - myslaly ze na tym zarobią. Oddać spowrotem szkoly pod MENIS i po sprawie . Kuratoria beda placic szkoła wszystkie pieniadze i po problemie.A z drugiej strony to taka jest prawda ze samorzady otrzymuja pieniadze na utrzymanie szkol ale co z nimi robia tak naprawde to powinny zbadac NIK . I wszystko bedzie jasne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-02-19)
 • Jezeli gmina likwiduje podległe placówki to znaczy że nie ma się czym zajmować, proponuję wraz ze szkołą zlikwidować urząd w Tolmicku. Oszczedność zdecydowanie poważniejsza. Poza tym szkoła w Suchaczu może jeszcze kogoś czegoś nauczyć a wyedukowanie urzędników bez wyobraźni jest zupełnie niemożliwe. A tak naprawdę ponoć burmistrza wybrano w wolnych yyborach????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  samo rządowiec(2005-02-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)