UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Światowy dzień uchodźcy

W 2011 roku liczba osób, które opuściły swoje rodzinne kraje, doszła do rekordowego poziomu 42 milionów. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – konflikty zbrojne, klęski żywiołowe, prześladowania religijne, przekonania polityczne, kolor skóry. Nasi rodacy wyjeżdżają „za chlebem”. Do nas przybywają ludzie z innych krajów, licząc, że tu odnajdą swoje miejsce do życia. Zobacz przesłanie Angeliny Jolie na 20 czerwca.

Wbrew pozorom, problemy uchodźców, nie są nam tak obce, jakby się wydawało. Jeszcze 30-40 lat temu, wielu naszych rodaków, zmuszonych było uciekać z kraju ze względów politycznych. Od kilku lat mamy zaś do czynienia z emigracją ekonomiczną. Z tych samych powodów przybywają do Polski - uchodźcy z terenów Białorusi, krajów Wschodu Europy, a nawet Chin. Współczesna wędrówka ludów odbywa się na niespotykaną dotąd skalę. Dlatego, aby dotrzeć z informacją o problemie ONZ poprosiło o wsparcie znane osoby zaangażowane w pomoc międzynarodową. Angelina Jolie, specjalny wysłannik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, wystosowała specjalne przesłanie na przypadający 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy. Możesz obejrzeć je tutaj .
     
     Komu przysługuje status uchodźcy?
     Uchodźcą potocznie nazywa się osobę, która musiała opuścić teren na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Według przepisów Konwencji Genewskiej uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej.
     Aby uzyskać status uchodźcy, nie trzeba zawsze udowadniać, że było się prześladowanym przed opuszczeniem swojego kraju, gdyż obawa taka może się dopiero pojawić podczas pobytu poza granicami kraju ojczystego. Cudzoziemiec musi udowodnić, iż jego strach wiąże się z prawdopodobieństwem prześladowania, które rozumie się jako szkodę lub krzywdę wyrządzaną przez państwo lub jego organy, bądź jako brak ochrony ze strony państwa przed prześladowaniem innych osób. Szkoda musi być godzić w podstawowe prawa człowieka.
     
     Polska wprowadza zmiany
     W Polsce poza Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, dotyczy obcokrajowców również Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, Ustawa o cudzoziemcach, Dyrektywa Rady ustanawiająca minimalne normy dotyczące kwalifikowania i statusu obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako uchodźców lub osób, które wymagają ochrony międzynarodowej i określająca zakres przyznanej ochrony, jak również Dyrektywa Rady dotycząca minimalnych standardów postępowania w procedurze o nadanie i odebranie statusu uchodźcy w krajach członkowskich. Od początku roku obowiązuje też Ustawa z 28 lipca 2011 r. o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach. Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od początku stycznia cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju nielegalnie, złożyli już ponad 7 tysięcy wniosków o abolicję. Najwięcej wniosków wpłynęło dotąd, bo ponad 5 tys., do wojewody mazowieckiego. Najliczniej o abolicję występują obywatele Wietnamu, Ukrainy i Pakistanu. Cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie swojego pobytu do 2 lipca br.
     
     Gdzie można składać wnioski o abolicję

     Wnioski o zalegalizowanie swojego pobytu cudzoziemcy muszą złożyć (osobiście lub pocztą) w wydziale lub oddziale do spraw cudzoziemców urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce swojego pobytu. W przypadku Elbląga jest to: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Al. Marsz. J. Piłsudskiego 7/9, 10-575 Olsztyn tel. (89) 523-23-62;
     
     Z myślą o osobach, które chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce uruchomiona została specjalna strona internetowa poświęcona abolicji – Bądź legalnie.
     W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców działa również telefon informacyjny dla cudzoziemców chcących zapytać o abolicję. Pod numerem telefonu: 22 601 75 25, udzielane są informacje, w językach: angielskim, rosyjskim oraz wietnamskim. Numer jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach: 8.15 – 17 oraz we wtorki i piątki od 15.30 do 20.
     
źródło: MSW
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama