UWAGA!

Świetnie skacze, wysoko się wspina (Opowieści z lasu, odc. 63)

 Elbląg, Mysz leśna
Mysz leśna

Niech nie zwiodą nikogo jej duże, nieco wyłupiaste oczy. To zwierzątko, które w lesie radzi sobie doskonale. Jej podstawowym pokarmem są nasiona, ale zje też owoce, korę drzew, owady, a w razie potrzeby nawet i... padlinę czy pisklęta. Myszarkę leśną, znaną również jako mysz leśną, można spotkać na terenie całego kraju, również i w Nadleśnictwie Elbląg.

Żeruje głównie nocą, choć można spotkać ją i za dnia. Myszarka leśna świetnie czuje się w lasach liściastych, mieszanych, a także w pobliżu zabudowań zlokalizowanych blisko nich. Kopie głębokie nory (najczęściej pod korzeniami drzew), sięgające nawet 1,5 metra, czasami jednak korzysta z tych zrobionych przez krety czy nornice. Obok umieszcza starannie ukryte i dobrze zabezpieczone zapasy pokarmu. Bywa i tak, że gniazdo zakłada w dziuplach.
       Ta największa mysz w Polsce porusza się długimi susami, doskonale skacze i wspina się po pniach oraz gałęziach drzew, nawet powyżej 20 metrów! Żywi się nasionami buka, leszczyny czy dębu, ale i owocami czy owadami. Kiedy pokarmu jest mniej ogryza korę drzew, w razie potrzeby zje pisklęta czy padlinę. Jej naturalnym wrogiem są ssaki drapieżne oraz sowy.
       - Mysz leśna nie zapada w sen zimowy – informuje portal przyroda.mazury.pl. - Rozród rozpoczyna się w lutym. Ciąża trwa 3,5 tygodnia, a samica rodzi w ciągu roku 2-3 mioty po 3- 8 nagich i ślepych młodych. Młode otwierają oczy po 14 dniach. Mysz leśna żyje 2-4 lata.
      
      
oprac.mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama