UWAGA!

Święto Niepodległości

 Elbląg, Krzyżem Zesłańca Sybiru odznaczeni zostali „elbląscy Sybiracy”
Krzyżem Zesłańca Sybiru odznaczeni zostali „elbląscy Sybiracy” (fot. Paweł Serocki).

Już wczoraj rozpoczęły się w Elblągu obchody Święta Niepodległości. Ich organizatorami są w tym roku dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Ryszard Sorokosz oraz prezydent Elbląga Henryk Słonina. Jutro (10 listopada 16. PDZ organizuje „telemost” ze swoimi żołnierzami w Iraku i uroczysty capstrzyk na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

Wczoraj (8 listopada) w Klubie Garnizonowym przy ul. Mierosławskiego otwarto wystawę fotograficzną Stefana Muli „Rzeczpospolita Niepodległa - 1918 rok. 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w sztafecie pokoleń”. Wystawę można oglądać do 24 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.
     Dziś (9 listopada) o godz. 18 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta 91 odbył się uroczysty koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W trakcie koncertu Krzyżem Zesłańca Sybiru odznaczeni zostali „elbląscy Sybiracy”, odznaczenia wręczyła im wicewojewoda Anna Szyszka.
     Jutro (10 listopada) o godz. 10.45 w Sali Tradycji 16. PDZ przy ul. Królewieckiej, w trakcie specjalnego „telemostu” Elbląg połączy się z bazą „Echo” w Ad Diwaniyach, gdzie stacjonują żołnierze VII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (większość jej sił stanowią żołnierze 16. PDZ). Najpierw żołnierzami rozmawiać będą gen. Ryszard Sorokosz, prezydent Henryk Słonina i dowódcy jednostek elbląskiego garnizonu, a później (o godz. 11.30) rodziny żołnierzy.
     Także jutro o godz. 18 na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędzie się uroczysty capstrzyk połączony z Apelem Poległych. Wezmą w nim udział Kompania Honorowa 16. PDZ, poczty sztandarowe oraz pododdziały z jednostek garnizonu.
     W sobotę (11 listopada) o godz. 10 w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.
     Mówi rzecznik prasowy 16. PDZ kpt. Zbigniew Tuszyński:
     
PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Przepraszam bardzo! A kto powiadomił rodziny zołnierzy o tym ze bedzie mozna z nimi porozmawiac. Pewnie tylko oficerowie beda mieli taką mozliwosc zeby porozmawiac ze swoimi zonami :(
  • Już lepiej zagrałaby nasza wspaniała wojskowa orkiestra, a nie orkiestra muzyków samozwańców!
  • ludzie na boga a od kiedy to sklada sie kwiaty na święto 11 listopada 10 listopada?????co to za nowe obyczaje?????chyba z warszawki taki rozkaz dostali:) ale przepraszam - mr. kaczor w elblagu przeciez to juz wszystko jasne. jeszcze raz przepraszam nie bylo pytania bo jeszcze mnie do sady beda wzywac jak pana huberta:)
  • Radosne święto,a w Elblągu capstrzyk poległych. Zamiast,się cieszyć i bawić, bo jest rocznicy odzyskania wolności przez Polskę. To my opłakujemy na sztywno i smutno ten dzień. Tak się nie przekaże patriotyzmu i miłości do Polski. Iż tego, co wiem święto niepodległości obchodzi się 11 listopada. A nie 10.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    W Ławrynowicz(2006-11-09)
  • Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mr. Ambassador(2006-11-10)
  • Im dalej od zakończenia czy II Wojny czy uzyskania niepodległości przybywa Kombatantów , więc wszystkie obchody świąt rocznicowych trzeba zaczynać już tydzień wcześniej
  • Przepraszam bardzo, a o harcerzach, że będą na tym apelu, to już się nie mówi. My w tym mieście wogóle nie istniejemy! Nie jest ważne to, że co roku przychodzimy w mundurach, beretach, z Komendantem na czele. Powiem więcej: gdy "władze" stoją i witają wszystkich (a witają nawet poczty sztandarowe ze szkół!) to nawet nie wspomną o harcerzach, że też tu jesteśmy. Dla miasta jesteśmy bandą, która chodzi w kolorowych wywijkach i która organizuje Piegusa. Na tym kończy się działalność ZHP w Elblągu.
Reklama