Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto patrona harcerstwa polskiego

Elbląg, Święto patrona harcerstwa polskiego

Stefan Wincenty Frelichowski, patron polskiego harcerstwa, przez całe swoje życie cechował się mocnym charakterem, niezachwianą wiarą, wytrwałością i w pełni zrozumianym poczuciem służby bliźniemu.

23 lutego wypada święto bł. phm. Stefana Wincenta Frelichowskiego, który w 2002 roku został patronem polskiego harcerstwa.
     Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. Jako chłopiec został ministrantem i udzielał się w harcerstwie. Przyrzeczenie harcerskie złożył w 1927 roku. Po zdaniu matury w 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Trzy lata później zdobył stopień podharcmistrza. Zorganizował między innymi jubileuszowy zlot ZHP w Spale, działał w środowisku kleryckiego kręgu Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP, którego później został przewodniczącym. 14 marca 1937 roku złożył święcenia kapłańskie.
     W 1939 roku aresztowany przez Gestapo, więziony w różnych obozach koncentracyjnych, nawet w trudnych warunkach służył posługą kapłańską, pomagał chorym, otaczał opieką starszych. Rok później został przeniesiony do obozu Dachau, który był skupiskiem duchowieństwa z całej Europy, jednak głównie z Polski. Mimo ekstremalnych warunków, które panowały w obozie nadal potajemnie organizował życie religijne i nawet odprawiał Msze Święte.
     Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Władze obozowe nie próbowały z nią walczyć, wydzielono miejsce dla zarażonych. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego innych kapłanów. Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego do jego śmierci.
     Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny. 7 czerwca 1999 roku w Toruniu papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, natomiast w 2002 roku został on patronem polskiego harcerstwa.
     
     Z tej okazji Klerycki Krąg Akademicki "Gutta", którzy czynnie działa przy elbląskim hufcu, organizuje asystę w mundurach harcerskich podczas Mszy Świętej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Oprócz tego druhowie przygotują tablicę informacyjną w Seminarium, aby klerycy mogli poznać bliżej postać bł. phm. Stefana Wincenta Frelichowskiego.

phm. Ewelina Dżugan, szefowa Harcerskiej Służby Informacji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • 10 lat byłam harcerka, a mam ich 30 i o takim druhu nie słyszałam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-23)
 • mam trochę więcej lat, a też nie słyszałem o takim harcerzu. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2012-02-23)
 • mało o nim było słychać bo za komuny takie postaci poszły w zapomnienie. Od czasu, gdy został błogosławionym i patronem harcerstwa, aż wiele lat nie minęło. Powoli jednak wiedza o nim staje się powszechniejsza. A ja osobiście jestem z niego dumny, bo także urodziłem się w Chełmży. Polecam bliżej poznać jego historię
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  B. Głuszak(2012-02-23)
 • A mnie całe komunistyczne życie uczono w tajemnicy że polskim Pierwszym Skautem był Andrzej Małkowski a Pierwszą Zuchenką jego żona Olga. I też nie słyszałem o takim patronie polskich skautów (nic nie ujmując zasługom druha Frelichowskiego).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gmak(2012-02-23)
 • Zuchenka to dziewczynka uczęszczająca na zuchowe zbiórki. Od 2002 roku jest patronem ZHP więc radzę czytać ze zrozumieniem to że macie po 50 lat i o nim nie słyszeliście to nie znaczy, że musicie krytykować. Ja od 15 lat działam w ZHP, a o dh. Frelichowskim słyszałam już od dawna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  M-a(2012-02-23)
 • Pierwszy raz słyszę!!! Znowu ktoś dorabia uszy do garnka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-23)
 • czyja władza, tego religia czy jakoś odwrotnie???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  animus(2012-02-23)
 • moim zdaniem patronem polskiego harcerstwa powinien zostać Andzrej Małkowski i jego żona Olga Drohojowska -Małkowska. Byłem harcerzem za komuny, potajemnie chodziliśmy do kościoła, podtrzymyaliśmy tradycje polskiego skautingu. Przykro mi, ale nie słyszałem o takiej osobie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-23)
 • Andrzej Małkowski i jego żona współtworzyli harcerstwo na ziemiach polskich. Nie mogą być patronami bo nie są błogosławionymi ani świętymi ogłoszonymi przez kościół. Jeśli nie słyszeliście nigdy o druhu Frelichowskim to warto się zapoznać z jego biografią. Dopiero od 2002 roku jest patronem harcerzy, więc osoby starsze, uczestniczące w zbiórkach za czasów PRL że o nim nie słyszeli, z resztą harcerstwo w tamtych czasach opierało się na czymś innym niż teraz i raczej nie propagowało błogosławionych, co tłumaczyć może wcześniejsze niektóre komentarze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-23)
 • ZHR i ZHP to dwie różne organizacje. .. a dorabianie świętych to takie dorabianie uszu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-23)
 • Dobrze się dowiedzieć czegoś o harcerstwie i patronach po 20 latach bycia harcerzem, nigdy nie przejmowałem się komunistyczną "dorabianą" ideologią nie będe się też za bardzo przejmował "czarną" ideologią Wiwat druh Małkowski wiwat Impessa,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyw. Q(2012-02-23)
 • Do phm. Eweliny Dżugan, szefowej Harcerskiej Służby Informacji. Druhno, może jak już chce się sprzedawać informacje o harcerstwie to powinno być ich więcej i powinny przybliżyć ludziom historię i zalety tej najstarzej organizacji. Niestety wczoraj był Dzień Myśli Braterskiej, i co zero informacji. Ale myślę ze nikt nie powinien ujmować tradycji. Jestem przekonany że dla polskich harcerzy najważniejsi są Andrzej Małkowski i jego żona Olga Drahonowska - Małkowska. I tutaj nie muszę tego uzasadniać. Nie będę ujmował Stefanow Wincenty Frelichowski, patron polskiego harcerstwa, ale patronów harcerek i harcerzy jest kilku o których przy okazji również warto byłoby wspomnieć. Czuwaj !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  orcio4(2012-02-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Krewetkarium
Królik minaturka
ichtovit
Artemia