Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

System wczesnej diagnostyki zawałów serca w WSzZ

 
Elbląg, System wczesnej diagnostyki zawałów serca w WSzZ Defibrylator ZOLL XSeries, fot. nadesłana
Rek

Szpital Wojewódzki w Elblągu wzbogacił się o nowoczesny system telemedyczny wczesnej diagnostyki zawałów serca. W skład systemu wchodzą serwer telemedyczny ZOLL Rescue Net Medgate oraz defibrylatory ZOLL X Series zamontowane na pokładach karetek Działu Ratownictwa Medycznego.

Zakupu dokonano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja, projekt pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemu wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną.” W skład systemu wchodzą serwer telemedyczny ZOLL Rescue Net Medgate oraz defibrylatory ZOLL X Series zamontowane na pokładach karetek Działu Ratownictwa Medycznego. Diagnostyczne, 12-odprowadzeniowe badanie EKG wykonane przy pomocy defibrylatora jest przesyłane przez telefon komórkowy z karetki do serwera Rescue Net Medgate, Dyżurujący w Pracowni Hemodynamiki lekarz kardiolog ma możliwość, po zalogowaniu się do systemu, oceny zapisu EKG i podjęcia decyzji dotyczącej dalszego postępowania. W przypadku stwierdzenia rozwijającego się zawału serca pacjent jest kierowany bezpośrednio na zabieg udrożnienia zablokowanych naczyń wieńcowych (tzw. angioplastykę wieńcową).
     System daje możliwość istotnego skrócenia czasu od chwili wystąpienia pierwszych objawów zawału serca do wdrożenia terapii reperfuzyjnej. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiej Rady Resuscytacji czas ten nie powinien przekraczać 90 minut.
     Wdrożenie systemu telemedycznego w regionie podnosi skuteczność działań ratunkowych i zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z zawałem serca. Możliwość konsultacji kardiologicznej na odległość jest także istotnym elementem wspomagania Zespołów Ratownictwa Medycznego, tym bardziej, że w składzie zespołu coraz częściej nie ma lekarza.

  Serwer telemedyczny, fot. nadesłana Serwer telemedyczny, fot. nadesłana

Zakupione na wyposażenie karetek defibrylatory/ monitory X Series to najnowszy produkt amerykańskiej firmy ZOLL Medical Corporation, specjalizującej się w opracowaniu i produkcji sprzętu ratującego życie (defibrylatory, urządzenia do mechanicznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aparaty do kontrolowanej hipotermii itp.). Opracowane przy współpracy ratowników medycznych, dedykowane są do pracy w szczególnie trudnych warunkach, m.in. w wojskowych służbach medycznych, w karetkach pogotowia, jak również w transporcie lotniczym. Przy niewielkiej wadze i gabarytach są standardowo wyposażone w unikalne rozwiązania wspomagające działania ratownicze, m.in. zaawansowane monitorowanie częstości i głębokości uciśnięć klatki piersiowej z informacją zwrotną dla ratownika, monitorowanie funkcji życiowych (12-odprowadzeń EKG, pomiary ciśnienia krwi, kapnometria, pulsoksymetria Masimo Rainbow), a także nowoczesne technologie transmisji danych (WiFi, modem USB, Bluetooth, teletranmisja przez telefon komórkowy).
     System Rescue Net Medgate to nowoczesne rozwiązanie bazujące na lokalnym serwerze telemedycznym, zapewniającym obsługę transmisji danych z defibrylatorów ZOLL. Dostęp do danych uzyskuje się poprzez chronione hasłem i kluczem sprzętowym zalogowanie do serwera na dowolnym komputerze (PC, laptop, tablet). System daje możliwość przeglądania, retransmisji i archiwizacji danych, a także wprowadzania do rekordów pacjenta opisów i komentarzy, importowania zdjęć (RTG, USG) i wyników badań diagnostycznych. W podstawowym zastosowaniu system Medgate pozwoli na wdrożenie w regionie wczesnej diagnostyki zawałów serca, dając możliwość wspomagania ZRM poprzez specjalistyczne konsultacje kardiologiczne i wspomaganie decyzji terapeutycznych.
     Warte również zauważenia jest to, że elbląskie karetki są pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie, które posiadają na pokładzie ambulansu najnowszy tego typu produkt na świecie – defibrylator ZOLL X Series. Jednocześnie Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest pierwszym w Polsce, który korzysta z systemu Rescue Net Medgate na lokalnym serwerze telemedycznym.

Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego WSzZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna