Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Szanse dla pielęgniarek

Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna, jako jedyna w regionie elbląskim, otrzymała zgodę ministra edukacji na rozpoczęcie studiów pielęgniarskich.

Jak informuje pełnomocnik rektora uczelni, Izabela Seredocha, nabór rozpocznie się w styczniu, a zajęcia na tzw. studiach pomostowych - uzupełniających dla pielęgniarek, które już pracują oraz 3 - letnie studia zawodowe dla kandydatek na pielęgniarki - w marcu.
     Kształcenie w tym kierunku choć potrzebne, jest bardzo drogie i obejmuje dużą liczbę - 4,6 tysiąca godzin, dlatego decyduje się na nie niewiele uczelni - mówi współautor programu studiów, dr Jacek Perliński:
     - Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że aby wykonywać zawód pielęgniarka musi mieć ukończone studia. Uprawnienia, które teraz posiadają pielęgniarki - czyli dyplomy liceów medycznych lub szkół pomaturalnych, zostały utrzymane tylko na pewien czas. Na uzupełnienie wykształcenia pielęgniarki mają 8 lat. Jeśli tego nie zrobią, stracą prawo do wykonywania zawodu. Po drugie, od kilku lat nie ma już szkół pielęgniarskich i albo będziemy sami kształcić w tym zawodzie albo niedługo będziemy pielęgniarki sprowadzać zza wschodniej granicy.
     Choć dziś zarobki pielęgniarek należą do najniższych w Polsce, dr Perliński uważa, że perspektywy dla tego zawodu są dobre, bo w starych krajach Unii Europejskiej pielęgniarki są doceniane - także finansowo.
     - Tam jest to pracownik medyczny, który samodzielnie podejmuje wiele decyzji - wyjaśnia Jacek Perliński. - Jest dodatkowo stanowisko asystenta pielęgniarki, osoby, która bezpośrednio wykonuje czynności pielęgnacyjne, a sama pielęgniarka dyplomowana, po studiach minimum licencjackich, zarządza tym personelem. W przyszłości ta praca i u nas będzie się wiązała z wyższymi zarobkami.
     Zajęcia w Elblągu poprowadzą wykładowcy z Akademii Medycznych w Gdańsku i Bydgoszczy oraz elblążanie. Studia kosztować będą około 2 tysięcy złotych.
     W samym tylko regionie elbląskim Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych zrzesza około 3 tysiące pielęgniarek i położnych.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • wiele sterszych pielęgniarek nie podejmie studiów(bo np. czują sie za stare na naukę), a młodzież , cóż 2 tys czasami jest to wydatek ponad możliwości młodego człowieka, a pozatem po tej szkole dostaną 800 zł Oczywiście , jeżeli będą jakieś dofinansowania to studiowanie w tym kierunku może mieć jakieś szanse pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  slawek(2004-12-29)
 • Z art. wynika, że pielęgniarki, jeśli chcą pozostać w zawodzie, to studiować muszą. I raczej na dobre im to wyjdzie, bo wzrośnie ranga zawodu i zarobki. Wzrośnie też szansa pracy za granicą w zawodzie pielęgniarki, a nie opiekunki, jak to teraz ma często miejsce. Dobrze dla elblążanek, że mogą studiować na miejscu i dla uczelni, że się szybko zorientowała, bo studentek zapewne nie zabraknie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2004-12-29)
 • EUHE córka BWSH z jej ojcem założycielem Dubiellą, tylko gratulować poziomu moralności rektora i poziomu nauczania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-12-30)
 • Głupota ludzka nie zna granic (patrz wyżej). Człowieku mylisz szkoły! Nie znasz tematu więc się nie wypowiadaj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Penders(2004-12-30)
 • Oj obawiam się że nie do końca bo pamiętam że najpierw była BWSH która potem "zamieniła się" na EWSH a która na końcu dla bezpieczeństwa p. Dubieli zamieniła się w EUHE... BWSH było matką a EUHE jest pokłosiem rozwoju jej działalności...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ola(2004-12-30)
 • Jestem za! Pielęgniarki powinny mieć wyższe wykształcenie, bo nie raz jak się odezwą to aż wstyd, brak obycia i kultury osobistej(zwłąszcza, gdy lekarze nie widzą i nie słyszą) jest żle postrzegane przez pacjentów. Pacjent bez względu na wykształcenie i schorzenie traktowany jak "niepotrzebne zło", jak "NIKT", boli mnie to, bo nie raz byłam w takiej sytuacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Eliza(2004-12-30)
 • a moim skromnym zdaniem Eliza, nie wolno wszystkich mierzyć jedną miarką. Przez 15 lat pracy jako pielęgniarka tylko raz zdażyło mi się brzydko zachować w stosunku do pacjenta, który zresztą był bardziej niegrzeczny i wulgarny niż ja. Kultury osobistej na pewno nie nabędzie się kończąc studia,"wynosi" się ją z domu a ze studiów powinno wiedzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  piguła(2004-12-30)
 • OLA-niestety nie masz racji-EUHE to zupełnie inna uczelnia niż EWSH-możesz to sprawdzić-EWSH jeszcze istnieje chociaż nie ma studentów a co za tym idzie EUHE nie może być tą samą uczelnią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sowka(2004-12-30)
 • Wszystko jedno czy EWSH czy EUHE czy BWSH czy SW im. Jańskiego wszystkie te szkoły nie dają nic poza papierem, a poziom kształcenia w nich pozostawia wiele do życzenia. Wiec nie czarujecie ze ta uczelnia prywatna a ta to jest pożądna bo chyba nie chcecie napisać że pielegniarki wykształcone w EUHE beda lepsze od tych studiujacych w jakiejs Akademii Medycznej (gdyby był taki kierunek), podbnie rzecz sie ma do studentów ekonomii, administracji czy resocjalizacji. Wszyscy wiemy ze ze uczelnie prywatne w tym elblaskie w/w to lipa a absolwent juz teraz podczas rekrutacji gdy stara sie o jakąś prace pytany "jaka uczelnie i kierunke Pan ukończył" odpowiada ekonomie, albo zarzadzanie i marketing w EUHE lub WS im. Janskiego", na co pracodwaca odpowiada "to my się z Panem skontaktujemy, a dzis dziekuje".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kolo(2004-12-30)
 • Najlepiej jest krytykować uczelnie tylko najpierw trzeba ja skończyć, i obronić dyplom wtedy można dyskutować. Jański to naprawdę bardzo dobra uczelnia humanitranie traktująca studenta i każdy ją skończy jeśli tylko chce się uczyć. Mało jest takich uczelni gdzie licencjaci prawie w stu procentach dostają się na studia magisterrskie do dobrych Państwowych uczelni i takich jak : Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni. Więc zastanów się zanim zaczniesz oceniać uczelnie prywatne w Elblągu ponieważ nie posiadasz żadnej wiedzy na temat studiowania na jakiej kolwiek uszelni. Absolewnci Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego naprawdę nie muszą się wstydzić swojej uczelni są wartościwymi lużmi ,którzy napewno znajdują zatrudnienie i będą cenionymi i poszukiwanymi pracownikami. Wielki ukłon w kierunku tej uczelni ,która nie tylko kształci ,ale kształtuje również osobowość i sumienie studenta .Wymaga , ale mądrze jest jedyną uczelnią ,która szanuje studenta .Więc zanim wypowiesz coś niezgodnego z prawdą raczej się zastanów i nie obrażaj ludzi,którzy ciężko pracowali a by uzyskać wykształcenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Absolwent SW.Jańskiego(2004-12-30)
 • Absolwent nie ośmieszaj sie wszyscy wiemy jak się "studiuje " na jańskim :)))) w jaki sposób zdobywa się zaliczenia i zaco, więc prosze litości- daruj sobie, bo niektóre elbląskie podtawówki maja wyższy poziom i wieksze wymagania co do swoich uczniów A jest dokładnie jak mówi koli: co skończone ???Jański???? to dziękujemy- jak niegdyś było z bałtycka tak teraz z Jańskim- tym absolwentom dziękujemy, Bo to skończy każdy (sorry) cep- byle by miał kase no i troche czasu na pojawienie sie na zajęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anty janski(2004-12-30)
 • Może to co napiszę to temat zastępczy, ale nie o pigułach. Myślę, że plucie na te nowe uczelnie i na absolwentów to nienajleprzy pomysł. Przecież nie każdy ma możliwości organizacyjne i finansowe aby ukończyć renomowaną uczelnię. Ważne jest ile ludzi miało możliwość nauki. To kompleksowo bardzo ważne. Pomadto to dodatnio poprawiło statystykę wykształcenia w kraju. Jako, że sam jako 2 fakultet uzyskałem dyplom na BWSH nie mogę powiedzieć, iż dostałem go za samo uczestniczeniu w zajęciach. Dziś wielu dyplomantów piastuje odpowiedzialne funkcje w gospodarce i samorządach lokalnych, robi to dobrze i odpowiedzialne. Rzecz jest chyba w tym, iż większość przystąpiła dla "papieru" a nie dla wiedzy. Pozdrawiam Tygrys.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  t(2004-12-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Ubezpieczenia OC i AC