UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szarża pod Krojantami

 
Elbląg, Szarża pod Krojantami
fot. st. chor. Sławomir Tessar

W niedzielę (4 września) w Krojantach pod Chojnicami odbyło się widowisko historyczne upamiętniające jeden z najbardziej znanych epizodów Wojny Obronnej 1939 roku – szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich. W tym niepowtarzalnym wydarzeniu wzięły udział kluby jeździeckie oraz grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, także z Elbląga.

Tegoroczne obchody przyjęły formę widowiska historyczno–militarnego z autentyczną szarżą prawie dwustu współczesnych kawalerzystów. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana – z racji patronatu oraz kultywowania tradycji 18 Pułku Ułanów Pomorskich przez 16 batalion zmechanizowany w Morągu – „wystawiła” do udziału w uroczystości Kompanię Honorową oraz grupę pozoracji z 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, zabezpieczała imprezę pod względem logistycznym – 16 batalion dowodzenia w Elblągu, oprawę muzyczną wraz z koncertem zapewniła Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg.
       W trakcie tego patriotycznego widowiska można było także zobaczyć efektowny pokaz musztry 2 Szwadronów Kawalerii Polskiej, XVI Bieg Ułański, wyścigi konne, pokazy kawaleryjskie oraz pokazy zaprzęgów konnych i bryczek. Wielki aplauz wzbudził koncert Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, która bisowała kilkakrotnie.
       Już po raz dziesiąty uroczystości zostały zorganizowane przez Gminny Komitet Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Chojnicach, Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Wojsk Lądowych, 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną, 20 Brygadę Zmechanizowaną, Polskie Kluby Kawaleryjskie oraz wiele innych organizacji, które bezinteresownie i spontanicznie włączają się w organizację tego wspaniałego, historycznego i patriotycznego, ułańskiego święta.
       W dorocznych uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego WP, Dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Zbigniew Głowienka, Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, przedstawiciele władz państwowych, województwa pomorskiego, samorządów lokalnych, przedstawiciele rodzajów Sił Zbrojnych oraz licznie przybyli widzowie, których liczba prawdopodobnie przekroczyła w tym roku 20 tysięcy.
      

 


       Rekonstrukcję „Szarży pod Krojantami” poprzedziły uroczystości przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich – Apel Poległych z salwą honorową, składanie wieńców pod pomnikiem, okolicznościowe wystąpienia uczestniczących gości oraz msza święta.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama