UWAGA!

Szkoła na "szóstkę" ma urodziny

 Elbląg, Pamiątkowe zdjęcie na 70-lecie SP 6
Pamiątkowe zdjęcie na 70-lecie SP 6 (fot. Anna Dembińska)

Zaczęło się skromnie, we wrześniu 1947. W budynku przy Czerniakowskiej sześcioro nauczycieli podjęło się edukacji uczniów w klasach I-VII. Po 30 latach szkoła przeniosła się pod adres 22 Lipca 4. Dziś jest to Piłsudskiego, ale "szóstka" nadal jest na "szóstkę" i kształci kolejne pokolenia elblążan. I świętuje 70. urodziny. Zobacz fotoreportaż.

- 70 lat to piękny wiek. Połączenie tradycji i nowości, a także okazja do wspomnień i prezentacji doświadczeń - tak podczas jubileuszowej uroczystości mówiła dyrektor SP 6 w Elblągu Mirosława Dańczyszyn. - Dla naszych absolwentów to okazja wyjątkowa, bo powrót po latach do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało dobrego.
       A jest co wspominać. Historia Szkoły Podstawowej nr 6 sięga roku 1947. Wówczas w budynku przy ul. Czerniakowskiej utworzono 10 klas, w których nauczało sześcioro nauczycieli. Jako inne ważne daty "szóstka" podaje: 1954/1955 - nauczyciele z pomocą uczniów klas VII prowadzili nauczanie analfabetów wśród mieszkańców ulic położonych w rejonie szkoły; 1961/1962 - naukę pobierała największa liczba uczniów w dziejach szkoły 865 uczniów zgromadzonych w 23 klasach; 1971/1972 - w czerwcu szkoła obchodziła 25- lecie działalności, w czasie uroczystości szkole nadano imię Marii Skłodowskiej - Curie. Placówka otrzymała także sztandar; 1979/1980 - szkoła kontynuowała działalność w budynku przy ulicy 22 Lipca (obecnie al. Piłsudskiego).

  Elbląg, Jak urodziny to musi być tort
Jak urodziny to musi być tort (fot. Anna Dembińska)

Współczesność to działalność - z sukcesami - klas z dodatkowymi zajęciami sportowymi: łyżwiarstwo figurowe, piłka nożna, karate. Prowadzone są zajęcia muzykoterapii, logopedyczne, w szkole jest również sala rehabilitacyjna (w "szóstce" działają oddziały integracyjne).
       Dziś (20 października) podczas uroczystości jubileuszowej popłynęły słowa uznania dla nauczycieli, życzenia na przyszłość, były kwiaty, a także łzy wzruszenia. Absolwenci mogli korytarzami wspomnień wrócić do dawnych, szkolnych czasów.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Krysia M. Jak zawsze w centrum. I uwagi, i doslownie :) No i fajnie :)
  • Swoją edukację rozpoczynałam przy ul. Czerniakowskiej i bardzo miło Szóstkę wspominam. Tradycję przyjaznej, aktywnej i otwartej na współpracę szkoły, z bardzo sympatycznymi uczniami dziś kontynuuje się przy ul. Piłsudskiego. Gratuluję jubileuszu, życzę dalszych sukcesów dla nauczycieli i uczniów.
  • Następna szkoła ma jubileusz, z tej okazji tej szkole prezent w postaci nowej sali gimnastycznej nawet pod plandeka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Uczę (2017-10-20)
  • To zdjęcie ukazujące grające dzieci na kolanach to chyba totalne nieporozumienie. Czynię stać was, w tej szkole na stojaki do nut i przynajmniej ławeczki. Dzieci też mają godność. Przykro patrzeć, poddani i szlachta.
  • @Rodzice - Cała szczęście, że było się do czego przyczepić! Biedne te dzieci, oj biedne, musiały klęczeć przez całe 4 minuty!
  • @Rodzice - A oglądając dalej, to inne musiały ćwiczyć na boso, a kolejne siedzieć na scenie, bo nie było krzesełek! Wstyd!
  • Jeżeli ktoś znałby zasadę występów- flażolety i karate- to wiedziałby, że karatecy zawsze ćwiczą na boso, a flażolety zawsze występowały na "klęcząco". Tak było zawsze:) Dzieci były szczęśliwe, że mogły pokazać swoje umiejętności. Dla nich to była rzecz naturalna. Po co psuć radość występów? Dzieci nie powinno się krytykować- dla nich to była radość i wielkie wydarzenie- Jubileusz szkoły- należy je chwalić za to, iż pokonały tremę i pokazały swoje umiejętności. Rodzice i dzieci, od zawsze wiedzieli, że flażolety tak właśnie występują, więc po co krytykować? Należy docenić!!! Klęczenie przy grze wynika (wbrew pozorom) z wygody dzieci. Ot, całą prawda:) Pozdrawiam tych, którzy są niewtajemniczeni!
  • A piłkarze siedzieli, bo taki był zamysł pokazu. Ot, co!
  • Ile to dzieci ze SP nr 6 z rocznikow 1990-1998 nabawiło sie nerwicy i problemow somatycznych przez niezrównoważoną dyrektor i nauczyciela chemii niejaką Irene Łapińską, to był koszmar tej szkoły ale w tamtych latach wielu ucznii i rodziców milaczalo... Smutny ten jubileusz jakiś taki i bardzo skromny...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    6
    Uczniowie rocznik 1995(2017-10-20)
  • Parkiet na auli sportowej tez ma 70 lat
  • Chodzilam do szostki na Czerniakowska rocznik 1963 zaczynalam pierwsza klase I konczylam osma w 1971,to byly cudowne czasy I tylko tu na Czerniakowskiej ta szkola pasowala a przeniesienie jej na Pilsudskiego to byla najwieksza glupota jaka wymyslono.Szkola tam w tym miescu stracila na swojej wartosci.Pozdrawiam wszystkich absolwentow z Czerniakowskiej ,naszej kochanej podstawowki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Bozena(2017-10-21)
  • torcik niziutki
Reklama