Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Szkoła plastyków w Gronowie Górnym

Elbląg, Szkoła plastyków w Gronowie Górnym

Dotąd, jeśli elblążanin chciał się uczyć w liceum plastycznym, wyjeżdżał do Gdyni Orłowa. 31 października zostało podpisane porozumienie miedzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zarządem Powiatu Elbląg, na mocy którego z dniem 1 września 2008 roku zostanie utworzone w Zespole Szkół w Gronowie Górnym Liceum Plastyczne.

Cykl kształcenia w Liceum Plastycznym trwa cztery lata i obejmuje kształcenie w zakresie ogólnym według podstawy programowej dla liceum ogólnokształcącego oraz przedmioty artystyczne, takie jak historia sztuki, rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu, podstawy projektowania oraz specjalność artystyczna: techniki graficzne. Nauka kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem z przygotowania zawodowego. Absolwent otrzymuje tytuł plastyka.
     Będzie to jedyna tego typu szkoła w naszym regionie. Najbliższe Liceum Plastyczne w naszym województwie znajduje się w Olsztynie, do tej pory młodzież utalentowana artystycznie zwykle dojeżdżała do Gdyni. Nie bez znaczenia jest również wybrana specjalność artystyczna: techniki graficzne. Najbliższa bowiem znajduje się w Łomży.
     Same techniki graficzne wywodzą się z pradawnej sztuki odciskania pieczęci i stempli. W grupie grafik możemy mówić o grafice reklamowej, użytkowej czy książkowej. Jednak pod naporem technologii cyfrowej i zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, realizacja specjalizacji artystycznej będzie ukierunkowana tak, aby łączyć zarówno warsztatowe umiejętności rysunkowe, malarskie, jak i posługiwanie się nowoczesnym sprzętem komputerowym. Tak więc zagadnienia z topografii, kompozycji, liternictwa, obróbki zdjęć i szeroko pojętej grafiki będą wykorzystywane m.in. do opracowania znaków graficznych, projektów wydawniczych, afiszów, plakatów, folderów a także do projektowania scenografii czy stoisk reklamowych. Uczniowie podczas nauki zdobędą umiejętności obsługi profesjonalnych procesów graficznych, zaczynając od grafiki wektorowej, poprzez cyfrową obróbkę zdjęć, kończąc na twórczej kreacji obrazów w technologii cyfrowej.
     - W roku szkolnym 2008/2009 zostanie utworzony tylko jeden oddział - mówi Krystyna Brinkiewicz. - Przedsięwzięcie wymaga dostosowania pracowni do prowadzenia przedmiotów artystycznych. Nauczycielami w Liceum Plastycznym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury, mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów magisterskich w wyższej szkole sztuk pięknych na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz z przygotowaniem pedagogicznym. Jest nam niezmiernie miło, że chęć pracy z młodzieżą w Gronowe Górnym wyraziły osoby o bardzo znaczącym dorobku artystycznym, które na swoim koncie mają wystawy indywidualne, jak i zbiorowe, zarówno krajowe i zagraniczne.
     Od lutego 2008 r. w Zespole Szkół w Gronowie Górnym rozpoczną się zajęcia przygotowujące młodzież do egzaminu wstępnego, który obejmował będzie m.in. rysunek i malarstwo.
     Więcej na stronie: www.zs-gronowo.elblag.com.pl lub pod numerem tel. 055 233 31 76.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziwne można odnieść wrażenie ze strony szkoły (nawiasem mówiąc bez spacji podaje się adres www), że grono pedagogiczne się zmniejszyło od ubiegłego roku. Czyżby problem z rekrutacją i poszukiwanie sposobów uniknięcia zamknięcia szkoły?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-03)
 • czy kursy przygotowujące do egzaminów wstępnych są płatne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-03)
 • czyżby Lider szukał ludzi ( praktykantów, którzy będą robic za darmo) do pracy? poza tym nie przesadzajmy, że w Elblągu brak miejsc dla młodzieży utalentowanej plastycznie; w VI LO jest kierunek humanistyczno-artystyczny z rozszerzoną plastyką; tonący. .. pieczęci się chwyta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-03)
 • nareszcie jakas ciekawa propozycja a nie kolejne liceum z czyms rozszerzonym i nauczyciele maja odpowiednie kwalifikacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rodzic(2007-12-03)
 • w IV LO, hahaha. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qpa(2007-12-03)
 • WojŁawrynowicz Szkoła ta musi być powiązana z realnymi potrzebami rynku pracy. Wiekszość jej absolwentów trafi do pracy w firm reklamowych. Głównym jej rdzeniem powinna być grafika komputerowa. Zaś klasyczne techniki plastyczne powinny być fundamentem do rozwoju artystycznego. Ewentualnie w przyszłości można by było pokusić o rozwój rękodzieła, dla obsługi rynku pamiątkarsko-turystycznego. Jako były uczeń liceum plastycznego (wspaniały okres w życiu) ŻYCZĘ POWODZENIA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WojŁawrynowicz(2007-12-04)
 • A nazwisko Pani Dyrektor to celowo zmieliniście??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z.(2007-12-04)
 • Nie badzcie smieszni. Liceum plastyczne w Gronowie ma byc alternatywa dla Liceum w Orlowie????? To tak jak przyrownac Fiata 126 do wysokiej jakosci mercedesa. Ta szkola bedzie potrzebowala przynajmniej 25 lat by uzyskac "jakas" renome. W zyciu, w zyciu nie poslalbym tam dziecka jezeli mialbym mozliwosc wyslania do Orlowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-04)
 • anonim: pytanie, a jezeli byś nie mógł posłać do Orłowa, a dziecko czuje taka potrzebę, ma zdolności, to co wtedy? Ludzie, co z wami. Każda inicjatywa musi byc od razu zjechana? Dajcie chociaż szansę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  azio(2007-12-04)
 • Gronowo może być alternatywą dla Orłowa wystarczy spojrzeć na kadrę wykładowców a nidowartościowani rodzice dalej niech patrzą na trójmiasto jak na lepszy świat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-04)
 • popieram azio u nas też da się coś zrobić a dzieciaki z tej szkoły będą miały gdzie odbywać praktyki i bez problemu znajdą pracę w Elblągu może przestaną uciekać do innych miast !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  właściciel agencji reklamowej(2007-12-04)
 • niedowartosciowany przyjacielu to ty sam jestes. Wlascicielu jakis konkretny namiar na twoja agencje i warunki zatrudnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-12-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne EVA MINGE