Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szlak w kolorze bursztynu

W Elblągu nieoficjalnie rozpoczęto obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. W Bibliotece Elbląskiej po raz pierwszy przedstawiono plan uruchomienia szlaku edukacyjnego, który wiódłby z Gdańska do Kaliningradu i Bałtijska.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce rozpoczynają się zazwyczaj w trzeci weekend września. Elbląska konferencja była ich nieoficjalną inauguracją.
     - Troszeczkę wyprzedziliśmy oficjalne rozpoczęcie - powiedział w niedzielę zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków Marek Rubnikowicz. - My dzisiaj praktycznie inaugurujemy Dni. W całej Polsce podobnych imprez będzie kilkaset.
     
     Wielość kultur
     Podczas konferencji w Bibliotece Elbląskiej uczeni - historycy, archeolodzy i przyrodnicy z całej Polski zaprezentowali dzieje kultury i cywilizacji naszego regionu. Właśnie te dzieje składają się na termin "dziedzictwo europejskie".
     - Dziedzictwo europejskie jest złożone z dziedzictw wielu kultur - mówi dyrektor Departamentu Kultury Rady Europy Jose Maria Ballester. - Oznacza ono nie tylko wartości materialne, czyli archeologiczne i artystyczne ale także duchowe. Bardzo ważnym składnikiem dziedzictwa jest folklor. W Europie nie ma już granic, jest za to ogromna mobilność społeczna. Jesteśmy świadomi innych kultur i ich ciekawi.
     Założeniem idei wspólnego dziedzictwa kulturowego jest zbliżenie ludzi, poszukiwanie wzajemnych cech i zrozumienia. Nacisk kładzie się na wzbudzenie poczucia wspólnej przynależności. Od wielu lat funkcjonują dni dziedzictwa - swoiste "dni otwarte" dostępu do różnych kultur. W tym roku bierze w nich udział 48 państw. Ocenia się, że skorzysta z nich ok. 20 mln ludzi.
     
     Edukacja poprzez turystykę
     Kolejną inicjatywą RE jest program szlaków kulturowych. Powstał on w 1987 roku na bazie tras pielgrzymów, zdążających do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do dnia dzisiejszego wyznaczono już blisko 30 innych szlaków. Najnowszym ma szansę zostać "szlak bursztynowego wybrzeża", którego plany przedstawiono podczas konferencji. Wiódłby on z Gdańska, poprzez Malbork, Elbląg oraz Frombork do Kaliningradu i dalej - do Bałtijska. Pomysł powołania szlaku powstał w ramach założonego w maju przez pułtuską Wyższą Szkołę Humanistyczną Bałtyckiego Ośrodka Badawczego we Fromborku.
     - Byłby to swojego rodzaju szlak turystyczny - wyjaśnia prorektor WSH Krzysztof Ostrowski. - Przemierzać go mógłby każdy, lecz przede wszystkim byłby on przeznaczony dla szkół średnich z całej Europy. Uczniowie mieliby poznawać dzieje tego regionu w trakcie ok. dwutygodniowych wycieczek.
     Propozycja od razu wzbudziła zainteresowanie przedstawicieli Rady Europy.
     - Jest to świetny pomysł - przyznaje Jose Maria Ballester. - Warto spróbować zintegrować ten szlak z innymi. Jednak nie zależy to ani od władz polskich, ani europejskich, tylko od mieszkańców - ich wiary w Europę i chęci udziału w tym przedsięwzięciu.
     Pomysłodawcy mają nadzieję, że szlak powstanie jeszcze przed przyszłym sezonem letnim.
     
     Warsztaty eksperymentalne
     Pierwszą - eksperymentalną - grupą, która przemierzyła część szlaku była młodzież uczestnicząca w zakończonych w piątek Międzynarodowych Warsztatach Młodzieży, które zorganizowało elbląskie Towarzystwo Wspierania Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy. Studenci z pułtuskiej WSH wraz z grupą słuchaczy Uniwersytetu Kaliningradzkiego zwiedzała część zabytków, jaka w przyszłości znajdzie się na trasie szlaku. Poznawali kultury różnych państw - Polski, Niemiec i Ukrainy. Uczestniczyli m.in. w wykopaliskach Truso w Janowie.
     - Tego typu warsztaty powinny się odbywać co roku - mówi Małgorzata Jasińska, studentka V roku Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. - Młodzież z różnych krajów dostaje szansę, aby się lepiej poznać, nauczyć się jak najwięcej o sobie i siebie. Nie jesteśmy przecież pępkiem świata. Są inni ludzie, tacy sami jak my.

OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Trodat