UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szpital poczeka na modernizację

 
Elbląg, Szpital poczeka na modernizację
(fot. Michał Skroboszewski)

Co dalej z modernizacją Szpitala Miejskiego? Na ostatni, trzeci już, przetarg nie wpłynęła ani jedna oferta. Wcześniejsze były nawet ponaddwukrotnie droższe od kosztorysu inwestycji. - Projekt modernizacji musimy okroić, by wystartować w nowym konkursie na dofinansowanie, który ma ogłosić marszałek – uważa prezydent Elbląga.

Szpital Miejski Świętego Jana Pawła II w Elblągu otrzymał unijne dofinansowanie na modernizację placówki w wysokości 32 mln złotych. Inwestycja obejmująca m.in. budowę nowego bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego i modernizację 11 oddziałów w obiektach przy Komeńskiego i Żeromskiego miała kosztować 37 mln złotych. Pieniądze pochodzą ze specjalnej puli, tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dedykowanych naszemu miastu. Problem jednak w tym, jak je wydać. Już trzykrotnie szpital ogłaszał przetarg na prace, każde z postępowań trzeba było unieważnić: albo ze względu na zbyt wysokie oferty firm (niektóre były nawet ponaddwukrotnie wyższe od kosztorysu inwestycji) albo – tak jak w ostatnim przetargu – z powodu braku chętnych. I to mimo że projekt przebudowy już został okrojony z 37 na 25 mln złotych.
     - Nie jesteśmy w stanie jako miasto pokryć różnicy między kosztorysem a cenami oferowanymi przez firmy. Rozmawiałem już na ten temat z marszałkiem. Szpital będzie musiał wystartować jeszcze raz w nowym konkursie, trochę ograniczając ten projekt. Najważniejszą sprawą jest budowa bloku operacyjnego, bo obecny nie spełnia standardów. Dlatego cięcia będą musiały dotknąć inwestycji na oddziałach – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
     Szpital Miejski już raz ograniczył zakres inwestycji. Po pierwszym unieważnionym przetargu szacunkowy koszt prac został zmniejszony z 37 do 25 mln złotych, z czego 11 mln miała kosztować budowa nowego bloku operacyjnego. Tymczasem oferta nadesłana przez jedną z firm na drugi przetarg i to tylko na blok operacyjny opiewała na... 30 mln złotych.
     W efekcie nadal nie wiadomo, kiedy modernizacja szpitala miałaby ruszyć. Elbląg przyznanych już na ten cel środków nie powinien stracić, bo pula w RPO Warmia i Mazury z projektu Elbląg ZIT jest dedykowana właśnie na ten cel, konkurs jest w zasadzie formalnością. Prezydent liczy też na to, że województwo otrzyma dodatkowe pieniądze z tzw. krajowej rezerwy za sprawne rozliczanie unijnych projektów, a część tych środków trafi również do puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.  
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Niestety,budowlancy tez umieja liczyc,a jeszcze upierdliwa sluzba zdrpwia,temat niezbyt wdzieczny Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Zbyszek1(2018-12-12)
 • Czyli znowu TO SAMO. Kiedy dotrze do tych TEMPYCH ŁBÓW, że niedoszacowanie przetargu dyskwalifikuje go w przedbiegach?! A każdy kolejny (i kolejny i kolejny w przypadku Biedrąga), co mamy tu unaocznione, niemal na pewno pozostanie bez rozstrzygnięcia bo koszty dla wykonawców ciągle idą w górę! Ile razy można tłuc jeden i ten sam temat?! Nawet na debacie prezydenckiej temat był roztrząsany. A ci dalej swoje. Jeszcze raz tłumaczę, ostatni, skupcie się (nie)odpowiedzialne tłuki: ogłasznie przetargów wciąż na nowo powoduje: generowanie niepotrzebnych kosztów z obsługą ogłoszonego przetargu, kolejne koszty przy ogłaszaniu następnego, a każde późniejsze rozstrzygnięcie wyższą cenę za wykonawstwo, z uwagi na rosnące koszty po stronie wykonawcy. Czyli im później rozstrzygnięty przetarg tym większy przyrost koniecznych nakładów. Najlepiej wszystko załatwiać za pierwszym przetargiem i nie kombinować! No Ale w Biedrągu tego nie rozumieją. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2018-12-12)
 • Tylko wie jak zbudować chodnik i go szumnie otworzyć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  wicia(2018-12-12)
 • Po co inwestować w tak słaby szpital, lecznictwo i zarządzanie na bardzo niskim poziomie. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na rozwój szpitala który ma jakąś przyszłość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 16
  (2018-12-12)
 • Jak imienia jp2, patrona jankowskich i trynków, to niech Kościół płaci. Gdzie jest zawarty w Konstytucji rozdział kościoła oś państwa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 14
  Spx(2018-12-12)
 • A ten przetarg i uzyskanie środków finansowych to był warunkiem połączenia szpitali tylko po co łączyło bankruta z dobrze prosperującym szpitalem. Czyli jak zwykle zły pociągnął na dno lepszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Złynapoloczenie(2018-12-12)
 • Idź się leczyć do kobiety w laczkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2018-12-12)
 • Zapraszam serdecznie do grupy Zjednoczony Elbląg, która znajduję się na Facebook’u prowadzimy wiele dyskusji jak zmieniać na lepsze nasze miasto : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 4
  ZJ(2018-12-12)
 • Boże, analfabetyzm w Polsce to jednak fakt nie mit....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  (2018-12-12)
 • A co stoi na przeszkodzie by podyskutować tutaj. Po co to wszędzie wklejanie? Halo! Portel! Czy za reklamę nie powinno się płacić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2018-12-12)
 • Ty durniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  Marek elblaski(2018-12-12)
 • I kolejna inwestycja do. .d.. A będzie gorzej, bo Ukraińcy jadą po 1 stycznia do pracy, do Niemiec. I skończy się tania siła robocza. Zostaną do wykonywania tylko chodniki, krawężniki i dziury w ulicach. I tylko tam, gdzie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-12-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Balon Foliowy Cyfra "7" Megaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "4" Megaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "4" Animaloons 102 cm
Talerzyki papierowe LOL Suprise 22 cm