Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szykują się zmiany adresów

Elbląg, Szykują się zmiany adresów (fot. archiwum portEl.pl)
Rek

Samorządy będą miały 12 miesięcy na zmianę nazw ulic, które kojarzą się z komunizmem – zdecydował Sejm. W Elblągu ta sytuacja dotyczy jeszcze kilkunastu ulic czy skwerów. Co czeka ich mieszkańców?

Mieszkańcy m.in. ulic Armii Ludowej, Diaczenki bez przeprowadzki zmienią swoje adresy zamieszkania. Sejm uchwalił i przesłał do Senatu projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jeżeli ustawa wejdzie w życie (a wszystko na to wskazuje), samorządy będą miały rok na zmianę nazw. Na szczęście dla mieszkańców ważności nie stracą dokumenty z "zakazanymi" nazwami ulic.
     W Elblągu do zmiany kwalifikuje się kilkanaście ulic. Swoje ulice powinien stracić między innymi kapitan Diaczenko i Armia Ludowa. Także skwer Janka Krasickiego przyjmie nowego patrona. W naszym mieście są także ulice, które mieszkańcom kojarzą się z ustrojem słusznie minionym, jak np. ul. Obrońców Pokoju.
     - W takim przypadku należy zmienić tylko uzasadnienie uchwały nadającej imię, tak aby było wiadomo, że patronem ulicy są "prawdziwi" obrońcy pokoju, a nie komunistyczni - mówi dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
     W przypadku gdy samorząd nie zmieni "niewłaściwych" patronów, decyzję podejmie wojewoda po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
     Wejście w życie ustawy oznacza między innymi konieczność wymiany tablic z nazwami ulic, co wiąże się z poniesieniem kosztów przez samorząd i mieszkańców. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z koniecznością wyrobienia nowych pieczątek, druków firmowych, co również będzie generowało koszty. Zwolnione z opłat będzie jedynie wymiana dokumentów oraz postępowania sądowe i administracyjne spowodowane zmianą nazw.
     Kto zastąpi „niesłusznych” patronów? Decyzję podejmie Rada Miejska. Wniosek o nadanie nowych patronów może zgłosić prezydent Elbląga lub grupa pięciu radnych.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a co z czolgiem????? też radziecki. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  rrudy102(2016-04-04)
 • PORUCZNIK KAZUBEK Z wiedzy panny Joli wiemy tylko, że był to porucznik, który odznaczył się przy budowaniu zrębów i kładzeniu podwalin. Po odznaczeniu tym wcale nie zginął tylko pracował na Koszykowej, gdzie jak może niektórzy wiedzą mieściło się Ministerstwo Urzędu Bezpieczeństwa. Potem został przeniesiony na Rakowiecką. Tam do dziś mieści się więzienie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2016-04-04)
 • Banda PO-PiSowych kretynów u koryta robi sobie szopki za pieniądze podatników - wara wam od bohaterów Polski Ludowej, łajdacka kato-swołoczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 15
  (2016-04-04)
 • Jeśli to przejdzie nazwijcie proszę te ulice nie od nazwisk ale tak pięknie np. ulica Bajeczna, ulica Jagodowa, ulica Pogodna, ulica Szczęśliwa, ulica Morelowa, ulica Wrzosowa, ulica Bukietowa, ulica Chabrowa, Czereśniowa, Diamentowa, Bursztynowa, Leśna, Lazurowa, Łąkowa, Piękna, Radosna, Szmaragdowa, Wesoła, Wiosenna !!!! Tyle pięknych nazw ulic;) Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 6
  elblazankaelblazanka(2016-04-04)
 • Banda kato-jełopów nie mających najwyraźniej większych problemów w Elblągu - już Gagarina zmieniły pajace na AK, tak jakby Pierwszy Człowiek w Kosmosie komuś przeszkadzał, tumany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 7
  (2016-04-04)
 • jestem za zmianami a takie jak ktoś wypisał nazwy ulic jak najbardziej kojarzą się bardzo pozytywnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 5
  mariann(2016-04-04)
 • a co z Browarną, czy to nie jest propagowanie alkoholizmu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 6
  Gucio1976(2016-04-04)
 • ul. Lecha, ul. Jarosława, ul. Tadeusza, jest tyle pięknych nazw
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 12
  (2016-04-04)
 • ul .Antoniego,ul Broszkowa ul.Wszystkich obłąkanych itd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 4
  tylo(2016-04-04)
 • @elblazankaelblazanka: Nazwy, które wymieniłaś nie są wcale "piękne", one są sztuczne. Typowe dla nowych osiedli, gdzie wytyczając ulicę, nadaje się nazwy według określonego wzoru (np. od ptaszków, drzewek, kwiatków, kamieni itp. ), które z założenia mają się "pozytywnie kojarzyć". Ale poza tymi pozytywnymi skojarzeniami, nic się za nimi nie kryje. Żadna historia, żadna ciekawa opowieść, a jedynie arbitralny kaprys planistów. Mogą być piękne z zewnątrz, ale wewnątrz są puste. A to, co czyni nazwy ulic pięknymi jest ich historia. Niektóre nazwy są żywymi pomnikami historii, z tego powodu są cenne i należy je pielęgnować. W Elblągu mamy takich nazw mało, bo tutaj proces ustalania nazw ulic był pospieszny i bezmyślny. Nie dbano o historię ulic, po prostu chciano żeby było "po polsku" i zgodnie z duchem tamtych czasów, a co kolejne zmiany przynosiły więcej złego niż dobrego (poza chlubnymi wyjątkami). I niestety, takie podejście do nazw trwa do dzisiaj, nad czym ubolewam. Myśli się jedynie o "zmienianiu", a nie o przywracaniu. Nikt nie raczy nawet zajrzeć do historii tych ulic, a przecież nie zostały one wytyczone wczoraj - istniały przed wojną i na pewno miały jakieś nazwy. Niestety, nie jestem w stanie teraz powiedzieć, jakie (coś mi świta, że Obrońców Pokoju to była św. Pawła - czy nie mogłaby tak się nazywać i dzisiaj?). Ale na pewno są w tym mieście ludzie, którzy wiedzą i mogą to stwierdzić bez problemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 13
  Prus(2016-04-04)
 • (kontynuacja poprzedniego komentarza) I dlatego bardzo chciałbym, aby nowe nazwy były ustalone w oparciu o historię miasta i tych ulic. Żeby były jak najbliższe nazwom przedwojennym (oczywiście o ile te są akceptowalne w polskiej rzeczywistości). Ale niestety, pewnie nie można na to liczyć. Zapewne, jeśli do zmian dojdzie, to walną "na hurra" jakieś nie mające najmniejszego związku z Elblągiem nazwy, zapewne pamiątkowe, o "patriotycznym" zabarwieniu. I nad tym strasznie boleję. Że ludzi obchodzi tylko zmiana "niefajnych" nazw, a wielowiekową historię miasta i tych ziem każdy ma gdzieś, w praktycznie każdej opcji politycznej (bo każda opcja chce uczcić inne "wielkie postaci"). Ot "polskie porządki".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 8
  Prus(2016-04-04)
 • @Prus - mało ci jeszcze w Rzeczpospolitej i Elblągu nazw ulic wywodzących się od watykańskiego okupanta? Świętych, błogosławionych i 'wyklętych' jak psów; co takiej kopniętej Koseckiej przeszkadza Armia Ludowa, kapitan Diaczenko [wyzwoliciel i zdobywca Elbląga] czy Obrońcy Pokoju? Za książki by się baba niedouczona wzięła a nie brednie płodzi, katolicki podnóżek okupantów Rzeczpospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 4
  JurijGagarin(2016-04-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 3
AMK Kuchnia 11
AMK Kuchnia 3
Fronty lakierowane mdf biały mat