UWAGA!

"Tak" dla Polski

Platforma Obywatelska rozpoczęła w całym kraju kampanię promującą wprowadzenie zmian w Konstytucji. PO proponuje, aby zmniejszono o połowę liczbę posłów, zlikwidowano Senat, wprowadzono jednomandatowe okręgi w wyborach do Sejmu i by usunięto zapis o immunitecie poselskim.

- My nazywamy to akcją konstytucyjną i jest to jak dotąd największa kampania Platformy. Chcemy zadać Polakom cztery pytania i otrzymać ich zdanie w referendum. Planujemy, że powinno się ono odbyć w 2005 roku, razem z wyborami, ze względu na koszty - mówi poseł Stanisław Gorczyca, który w Elblągu prezentował założenia akcji. - I nie jest to, jak niektórzy sugerują, rozpoczęcie kampanii wyborczej naszego ugrupowania. Prezydent Kwaśniewski mówi, że Konstytucję należy zmieniać po 10 latach, to my pytamy, a dlaczego nie po siedmiu, skoro niektóre konstytucyjne zapisy utrudniają nam organizację państwa, bo szerzą się niekorzystne zjawiska, jak chociażby korupcja.
     - To, że chcemy zmienić niektóre konstytucyjne zapisy, to nie jest to żaden populizm, ale po prostu próba realizacji programu Platformy - wtórował posłowi Jacek Protas, wiceprzewodniczący partii na Warmii i Mazurach.
     
     Sejm zbyt liczny
     Zdaniem członków Platformy Obywatelskiej, liczbę posłów należy zmniejszyć o połowę.
     - Będą to oszczędności rzędu 160 mln zł, budżet sejmowy na bieżący rok to 337 mln, więc oszczędności są niezaprzeczalne - uważa poseł Gorczyca. - Liczebność naszego parlamentu jest jedną z wyższych na świecie i jesteśmy zdania, że tak nie powinno być, poza tym mniej posłów to większa konkurencja, a co za tym idzie - lepsza jakość przyszłych parlamentarzystów. W takim układzie trudniej będzie coś ukryć, bo jeden drugiemu będzie patrzył na ręce.
     Gorczyca dodał też, że Sejm w 2005 roku będzie miał mniej pracy, bowiem - jak podaje poseł - około 40 proc. ustaw przejmie Parlament Europejski.
     W parze ze zmniejszeniem liczby posłów powinna iść zmiana ordynacji wyborczej i wprowadzenie okręgów jednomandatowych. Wówczas posłów byłoby 230.
     - Sprawa jest prosta: posłem zostaje ten, kto otrzyma najwięcej głosów w pierwszej i w drugiej turze wyborów - twierdzi poseł Gorczyca. - Inna korzyść to to, że 230 posłów to niemal tyle, ile w Polsce jest powiatów, a więc w parlamencie byłby reprezentowany prawie każdy zakątek kraju.
     
     Równi i równiejsi
     Dla członków PO zlikwidowanie Senatu to przede wszystkim oszczędności, które mogą wynieść około 300 mln zł na kadencję, ale posłowie tego ugrupowania maja też zastrzeżenia do samej pracy senatorów.
     - Senat nie jest izbą gromadzącą autorytety, są to raczej politycy drugorzędni, którzy poprawiają pracę Sejmu. Skoro tak jest, to lepiej poprawić pracę Sejmu, poza tym Senat rzadko korzysta, choć ma taką możliwość, z inicjatywy ustawodawczej i nie jest niezależny politycznie, choć miał być przeciwwagą dla Sejmu - twierdzi Gorczyca.
     Nietykalność posła jest konstytucyjnie zagwarantowanym przywilejem. Immunitet wielu osobom kojarzy się jednak z parasolem ochronnym, który sprawia, że poseł bez zgody Sejmu może być bezkarny wobec wymiaru sprawiedliwości.
     - Nic nie powinno usprawiedliwiać przestępstwa, stąd i inicjatywa zniesienia immunitetu, bo chociaż uzyskanie zgody od Sejmu nie jest sprawą skomplikowaną, to niepotrzebnie uruchamiana jest cała procedura z tym związana. Zresztą - sugeruje poseł - immunitet stoi w sprzeczności z inną konstytucyjną zasadą, która mówi o równości obywateli wobec prawa.
     
     Daleka droga
     Członkowie PO zdają sobie sprawę, że proces zmian w Konstytucji jest bardzo trudny.
     - Chcemy w całym kraju zebrać 500 tysięcy podpisów po to, by przeprowadzić referendum. Czeka nas bardzo dużo pracy i cierpliwości, bowiem cały proces legislacyjny jest bardzo skomplikowany - podkreśla Stanisław Gorczyca. - Liczę na to, że uda się wprowadzić te zmiany w ciągu dwóch lat: w 2005 lub 2006 roku.
     Kampania informacyjna i akcja zbierania podpisów już ruszyła. Na listę poparcia dla pomysłu "4 x tak dla Polski" można się wpisać pod parasolem na pasażu przy ul. Hetmańskiej oraz w siedzibie elbląskiej PO przy ul. Odzieżowej.
J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • mnie, juz nikt nie nabierze na zadne wybory!!! Odzczekali troche i znowu nabrali checi do koryta? Za malo sie nachapali?Przeciez to normalne, jedni odchodza,a nastepni przychodza,ale wracaja zawsze ci sami! He,he, W cuda nie wierze!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wesoly(2004-09-13)
  • 4X TAK
  • No właśnie, dlaczego oni to zaczynają przed wyborami?
  • Do wesolego: Jakbys nie zauwazyl, a chyba jestes malo spostrzegawczy, to ty sam osobiscie w wyborach parlamentarnych wybierasz OSOBY (z imienia i nazwiska) ktore chcesz zeby reprezentowaly cie w sejmie. Wiec zamiast biadolc ze ciagle sa ci sami to rusz tylek na wybory i zaglosuj na swojego kandydata!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grupa Trzymająca Władzę(2004-09-13)
  • Z uwagą i zaciekawieniem zapoznałem się z tą propozycją, niepokoi mnie natomiast wyjątkowo negatywna postawa wielu internautów. Bez względu na to z której strony sceny politycznej padają nowe propozycje, często czyta się wyjątkowo złośliwe komentarze a przecież totalną negacją nic się nie zmieni. Obecna scena polityczna jest taka jaką sami utworzyliśmy zarówno ci, którzy uczestniczyli w ostatnich piętnastu latach w wyborach jak i ci, którzy wyłączyli się z życia społecznego i negując wszystko i wszystkich pozwalają swoją nieobecnością w wyborach aby inni za nich głosowali i dokonywali wyborów nie zawsze słusznych. P O nie jest moją opcją polityczną ale szanuję swoich oponentów i ich propozycje, zwłaszcza wszystkie te propozycje, które zmierzają do pobudzenia aktywności społecznej. Może te propozycje nie są najlepsze ale przecież ci ludzie starają się coś zrobić dla naszego kraju. Skończmy z wiecznym narzekaniem, przestańmy być wiecznymi pesymistami i malkontentami. Jedno jest pewne ci wszyscy ludzie, którzy w tej chwili podejmują próby jakichkolwiek zmian w życiu politycznym, za parę lat nie będą mieli problemów z udzieleniem swoim dzieciom lub wnukom odpowiedzi na pytanie : A co ty tato lub dziadku robiłeś w tamtych latach????
  • Jestem za! Sejm z pewnością należy zmniejszyć. Tak wielkich parlamentów jest niewiele w świecie. Dla sprawności działania to tez ma znaczenie! Przecież każdy z tych posłów wypowiadać się może. Jakże często rozmywa to debatę parlamentarną. Zamiast senatu tzw. "izby refleksji", konieczne jest wzmocnienie rady legislacyjnej o prawnicze autrytety i wzmocnienie ustawodawczych uprawnień prezydenta (posiłkującego się zespołem prawników. OJM - tu nie ma co dyskutować. To najważniejsza ustrojowa propozycja. A immunitet - codziennie widać jak posłowie, sędziowie, prokuratorzy ich nadużywają!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grzebar(2004-09-13)
  • PS. Zawsze jesteśmy w kampanii wyborczej! Argument taki jest zwykłym naciąganiem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grzebar(2004-09-13)
  • Panie Jurek - a skund pańskie tak dotkliwe zdziwienie. Przeca to mięso wyborcze nigdy w sposób właściwy nie potrafiło ocenić swej sytuacji i oferty, którą im niby przedstawiono. Dla spokoju ducha i partii wybierali pod sznurek, bo tak im było łatwiej i do tego nawykli. Ci ludzie nie chcą podejmować żadnych decyzji - nawet tych, które ich bezpośrednio dotyczą. Więc skąd takie zdziwienie? Okręgi jedno mandatowe - toż to herezja dla większości uwikłanej w niebyt twórczy. Dla władz obecnych także. No jakżeż można wybrać człowieka innego od nich - wyrastającego ponad powszechna normę, odstającego od powszechnie szanowanego tumaństwa. No jakżeż?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2004-09-13)
  • a ja powiem 4 x TAK... Okregi wyborcze powinny byc jednomandatowe, bo w tej chwili glosowalismy na partie. Nastepnie kierownictwo partii wybieralo ludzi ktorych sami chcieli wybrac, a nie tych ktorych wybierali obywatele. Z reguly juz przed wyborami bylo wiadomo kto zasiadzie w sejmowych lawach - ci z pierwszych pozycji na listach wyborczych, kwestia tylko ilu... Immunitet - zabrac go tym lobuzom, bandziorom co to prawo maja w nosie, co to uciekaja do sejmu przed wiezieniem! Nie tylko poslowie naduzywaja immunitetu - prokuratorowie i sedziowie rowniez! Niby dlaczego taki jeden z drugim moga np. robic machlojki na ogromne sumy, kpic sobie z prawa, a zwykly obywatel idzie do wiezienia za przyslowiowy ukradziony ze sklepu kawalek chleba? Poslowie musza byc bez zadnych wyrokow! Musi byc warunek niekaralnosci przy kandydowaniu! Tylko wtedy cos jeszcze bedzie z tego panstwa, w ktorym mam zamiar zyc i sie zestarzec... Ale jesli nie bede miec wyboru i to bagno sie nie skonczy to niestety powiem krajowi "do widzenia!"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    voophroo(2004-09-13)
  • Kełbasa wyborcza PO - SLD też przed poprzednimi wyborami obiecywało zlikwidować Senat, czyli przechowalnię "zasłuzonych" dla róznych partii polityków i co? I nic. Nie dajmy się nabierac na populizm.
  • SLD obiecało ale nic w tym kierunku nie robiło. PO coś przynajmiej zaczyna działać. A ta twoja kiełbasa wyborcza trwa cztery lata i zawsze będzie trwać bo ciągle są jakieś wybory. Nikt Ci nie każe głosować na PO. Ale przynajmniej poprzyj dobre rozwiązania. TAK! TAK! TAK! TAK!
  • Do grupy trzymajaca wl.....! A trzymaj ty te wladze ale dobrze rzadz! Bo jak narazie rezultatow nie widac! I jeszcze jedno, odwal sie od mojego tylka,a zajmij sie swoim zeby dobrze zaglosowal na twego kandydata,he,he........... sus Minervam docet (Plutarch,Demostenes )... P.S.Bez komentarza...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wesoly(2004-09-14)
Reklama