Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tak minął rok w elbląskiej polityce

 
Elbląg, Tak minął rok w elbląskiej polityce
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Jaki był mijający rok w lokalnej polityce, gospodarce, kulturze i sporcie? Dziennikarze portEl.pl przygotowali subiektywny przegląd wydarzeń w każdej z dziedzin. Zachęcamy do dyskusji i własnych ocen. Na początek polityka.

Bez wątpienia najważniejszym politycznym wydarzeniem mijającego roku był listopadowe wybory samorządowe, które po raz kolejny potwierdziły kilka starych prawd.
     
     Ach te wybory...
     
Po pierwsze, elblążanie nie chcą chodzić na głosowania. 35-procentowa frekwencja to wynik zbliżony do tych sprzed ostatnich lat, ale na tle średniej krajowej (47 proc.) wypadamy gorzej niż kiepsko. Nie mówiąc już o mieszkańcach sąsiednich gmin, w których do urn poszła więcej niż połowa wyborców.
     Po drugie, mieszkańcy Elbląga nie chcą oddawać losów miasta w ręce jednej opcji politycznej. Nie zrozumieli tego działacze PiS na czele z dotychczasowym prezydentem Jerzym Wilkiem, którzy w czasie kampanii wyborczej w każdym niemal publicznym wystąpieniu przed drugą turą podkreślali, że mają większość w Radzie Miejskiej, więc powinni mieć też prezydenta, by bez przeszkód realizować swoje pomysły. Elblążanie takiego scenariusza wyraźnie się przestraszyli, oddając więcej głosów na Witolda Wróblewskiego, popieranego nie tylko przez PO i PSL, ale także SLD i Elbląską Koalicję Obywatelską. Potwierdziła się więc też kolejna prawda, że w wielości i różnorodności siła.
     Po trzecie, większość głosujących elblążan wie, że polityka to bardzo brudna sprawa. Mimo zmasowanych informacji jednego z portali internetowych - wychwalających pod niebiosa kandydata Obywatelskiego Elbląga i opluwających kandydata PiS, włącznie z wyciąganiem na światło dzienne szczegółów z jego życia osobistego i duchowego – nie zdecydowali się na masowe poparcie kandydata Obywatelskiego Elbląga, który musiał zadowolić się trzecim miejscem po pierwszej turze wyborów i odłożeniem marzeń o naprawianiu miasta na nieokreśloną przyszłość.
     Polityka wkroczyła także do pracy Miejskiej Komisji Wyborczej. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, co działo się po pierwszej turze wyborów w Elblągu? Jedna z osób zasiadających w komisji, z ramienia Obywatelskiego Elbląga, nagrywała posiedzenia tego gremium, a nagrania posłużyły do oskarżeń o fałszowanie wyborów. Sąd jeszcze tej sprawy nie rozpatrzył, finał nastąpi w nadchodzącym roku.
     Po czwarte, mieszkańcy nie chcą głosować na komitety obywatelskie. Przynajmniej nie w takim zakresie, by mogły one liczyć na mandaty w Radzie Miejskiej. Pokazały to ubiegłoroczne przyspieszone wybory, potwierdziły tegoroczne. Szanse miałby jeden silny komitet i to raczej wywodzący się z ruchów miejskich (w wielu miastach takie inicjatywy zdobyły mandaty), a nie kilka skłóconych. Może przy następnej okazji się uda? Łatwo nie będzie, bo wiele osób mogło się zrazić, widząc skutki „obywatelskich” działań w ostatnich miesiącach. W ubiegłym roku, mimo że Wolny Elbląg doprowadził do skutecznego referendum, nie zdobył ani jednego mandatu; w tym roku te same osoby, tym razem pod szyldem Obywatelskiego Elbląga, chciały zorganizować referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Nie tylko nie zebrały wymaganej liczby podpisów, ale też nie przekazały ich, mimo obietnic, nowo wybranym władzom. Co się z podpisami stało? To pytanie z obawą zadają sobie wszyscy, którzy udostępnili swoje dane na listach za referendum.
     Straż Miejska okazała się zresztą największym zwycięzcą całego zamieszania. Nie została zlikwidowana i raczej nie będzie. Nie wiadomo też, czy nowy prezydent będzie kontynuował jej reformę, jak chciał poprzedni włodarz miasta, który przekonał się na własnej skórze, że obietnicę wyborczą rzucić łatwo, trudniej ją zrealizować. Szczególnie gdy decyzja nie zależy jedynie od jednej osoby.
     
     Zgrzyty po wyborach
     
Koniec roku w elbląskiej polityce nie napawa optymizmem jeśli chodzi o wspólne działanie na rzecz mieszkańców. W Radzie Miejskiej większość ma PiS, które już na pierwszej roboczej sesji pokazało, że radni tego ugrupowania chcą nadawać ton pracom samorządu. Skoro między radnymi PiS a prezydentem zazgrzytało w tak niewinnej sprawie jak rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem Karty Seniora, to strach pomyśleć, co będzie dalej. Wypada mieć nadzieję, że to tylko złe miłego początki, a radni skupią się na merytorycznych dyskusjach szczególnie związanych z zadłużeniem miasta i projektami finansowanymi z unijnych funduszy. Chociaż wiadomo, czyją matką jest nadzieja...
     Zgrzyta także wewnątrz Platformy Obywatelskiej, a to za sprawą nieporozumień między Marią Kosecką a kierownictwem partii. Efektem kłótni o komisję bezpieczeństwa było publiczne pranie brudów i wystąpienie radnej z klubu PO. Zbliżenie niezależnej radnej z PiS w grę nie wchodzi (nadal toczy się proces Kosecka kontra Wilk w sprawie słynnych taśm), więc pani Marii pozostanie z pewnością recenzowanie poczynań kolegów z dawnego klubu i działalność na rzecz bezpieczeństwa, ale już nie jako przewodnicząca komisji a szeregowa radna.
     W temacie wyborów warto odnotować koniec 12-letnich rządów Henryka Mrozińskiego w Braniewie, którego pokonała Monika Trzcińska, współzałożycielka lokalnej telewizji. Także po 12 latach, ale z funkcją starosty elbląskiego, pożegnał się też Sławomir Jezierski, który od listopada jest radnym sejmiku wojewódzkiego.
     Co z resztą politycznych wydarzeń mijającego roku w Elblągu? Bledną przy wyniku wyborów, które pokazały, że łaska mieszkańców na pstrym koniu jeździ. Nawet konsekwentnie realizowany przez byłego już prezydenta plan comiesięcznych spotkań z mieszkańcami, obniżki czynszów, cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wywóz śmieci, oddanie do użytku drogi nr 503 czy budowa basenu nie dały mu gwarancji na zakończenie politycznego roku w dobrym humorze.
     
     W poniedziałek podsumujemy rok w elbląskiej gospodarce.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Rzeczywiście bardzo subiektywny tekst. Osobiście nie przestraszylem sie oddania głosu na jednego bądź drugiego kandydata i moi znajomi także, skąd zatem domniemanie, ze sie ludzie przestraszyli? Po drugie, potwierdziła sie prawda, ze ludzie nie chcą komitetów obywatelskich nie dając mandatu kandydatom Obywatelskiego Elbląga, przepraszam a EKO to nie komitet obywatelski? Oni maja swoich radnych? Zatem to tylko przykrywka partyjna? Po trzecie, subiektywnie oceniając to właśnie Kandydat obywatelski zajął trzecie znakomite miejsce wyprzedzając kandydatów partyjnych np SLD czy od Mikkego, ze o EKO nie wspomnę. Jak na debiut to SZACUN. Po czwarte, trzeba sie pofatygowac i sprawdzić srednia wieku głosujących i przełożyć to na kwestie śledzenia, czy tez ogólnie korzystania, działań Internetowych. Oj mocno subiektywny, oj mocno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 7
  Paulus(2014-12-28)
 • Gruchalski jak piszesz coś to sprawdź swoje denne informacje, ML nie był przedstawicielem OE. Nie wprowadzaj ludzi w błąd swoimi stronniczymi artykulikami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  xyzzyx(2014-12-28)
 • Prezydent Wilk nie zlikwidował straży miejskiej i odszedł. Jak zlikwidować niepotrzebną formację pokazał Czersk. Takich przykładów będzie coraz więcej. Powodzenia i sukcesów nowemu prezydentowi i nowej radzie miejskiej. Wyborca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2014-12-28)
 • Dobre podsumowanie Komitetu Obywatelskiego. Elbląg 24 Kuchejda, Lewandowski, Tucki i ta cała banda (bo inaczej tego nazwać nie można) powinni mieć dożywotni zakaz prowadzenia gazety. Dziwie się, że tacy ludzie po wyrokach prowadza gazetę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  ObiektywnyElblążanin(2014-12-28)
 • MariuszLewandowski-Fc No cóż głupota Pana Gruchalskiego rośnie do kwadratu jego desperacji. Polityka brudnej wody w kranie wylała się z ust Pana Redaktora gdy zarzucił przedstawicielom poważnej firmy że są fircykami w zalotach a taki z niego fircyk że przeprosić nie potrafi. Przegląd może i subiektywny ale już widać że się autor zapatrzył w „Hamleta” i gra rolę owe węża co sukcesywnie wlewa jad w uszy czytelników. Tyle że Panu redaktorowi brak odwagi żeby powiedzieć że kłamstwo to kłamstwo a prawda to prawda a tych którym tej odwagi nie brak pan redaktor stara się ośmieszyć. Celebrytka nam rośnie normalnie tyle że z rodzaju blondynek co nie wiedzą że wynik Obywatelskiego Elbląga jest o 100 % lepszy niż rok temu a o wyniku Edmunda Szweda to już w ogóle lepiej nie pisać niż pisać głupoty. Pan Nadredaktor zapomniał też że owe 4500 głosów które dały zwycięstwo Witoldowi Wróblewskiemu to elektorat Obywatelskiego Elbląga. Ale po co pisać jak jest skoro lepiej pisać jak by się chciało …. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 13
  MariuszLewandowski-Fc(2014-12-28)
 • Podsumowanie niezłe. Skąd wynika niechęć elblążan do udziału w wyborach. Otóż odpowiedz jest prosta. Elblążanie przestali wierzyć w możliwość dokonania zmian. Ekipa PiS jako kolejna zapomniała o potrzebie zmian. Elblążanie chcą likwidacji SM- słuchajcie więc ich. Chcą zmian w komunalce ZBK a w szczególności w EPEC i co. Jeżeli Prezydent Wróblewski nie będzie słuchał mieszkańców skończy tak jak poprzednicy. Powszechnie wiadomo, że ciepło jest kosmicznie drogie i co. Polityka trwania efektu nie przynosi. Jaka będzie polityka nowej władzy pokarze powołanie vice. Czy zmiany w komunalce nastąpią najbliższe dni pokarzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  mlp(2014-12-28)
 • Ciepło w Elblągu jest tragicznie drogie. Pan prezydent powinien w pierwszej kolejności zrobić z tym porządek. Pan prezes EPEC jeżdzi służbowym samochodem w celach prywatnych/ 6 tys. , w następnym roku 8 tys. / i to my za to płacimy w stawce za ciepło, jak przeczytałam o tym na info. to aż mi się nogi ugięły. Pan Wilk napewno o tym czytał, bo te dane były z Urzędu, więc nie rozumie o co chodzi, dlaczego? mam nadzieje, że nowy prezydent podejmie odpowiednie decyzje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  odbiorcaciepła(2014-12-28)
 • STOP łapówkom na granicy z obwodem kaliningradzkim polub naszą akcje na fejsie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qwert45(2014-12-28)
 • Panie Lewandowski, dopóki głupota p. Szweda ci nie przeszkadza, to jesteś takim samym zerem jak on.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  (2014-12-28)
 • MariuszLewandowski-Fc Drogi chłopcze ja z wielką przyjemnością pozostanę zerem i mi się wcale nie marzy bycie Gustawem ani Heraklesem. Tyle że nazywanie Szweda zerem daje dowód twojej własnej głupoty bo to jednak trzecia persona polityczna w Elblągu i na ową pozycje wszedł z marszu i na własnych nogach a co ważniejsze przed nikim nie musiał klękać. Ja drogi chłopczyku jestem jedną z blisko czterech i pół tysiąca osób które twojego poglądy nie podzielają ale rozśmieszaj mnie dalej pokazując co masz między uszami …
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 13
  MariuszLewandowski-Fc(2014-12-28)
 • A ja jestem jednym z kilkudziesięciu tysięcy, który się na nim poznał i potraktował go jako zero nie oddając na niego głosu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2014-12-28)
 • MariuszLewandowski-Fc Poziom argumentacji zaprawdę godny Berii jestem zatem przekonany że do ciebie chłopczyku to co Pan Szwed mówi i pokzuje nie dociera boś na to zbyt tępy, Grzeb się zatem dalej w śmietniku a mojego czasu mi nie zajmuj, ,, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 11
  MariuszLewandowski-Fc(2014-12-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych
Hosting WWW START