UWAGA!

Taneczny protest przeciwko przemocy

 Elbląg, Taneczny protest przeciwko przemocy
fot. nadesłana

Wszyscy, którym los kobiet nie jest obojętny mogą wziąć udział w akcji „One Billion Rising – Nazywam się miliard”. W sobotę, 14 lutego, w Centrum Tańca „Promyk” będzie można tańcem zaprotestować przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet.

Na całym świecie, w ramach akcji "One Billion Rising" czyli "Nazywam się Miliard", ludzie zatańczą w publicznych miejscach, by zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Pomysł akcji narodził się w 2011 roku w głowie amerykańskiej działaczki i feministki - Eve Ensler, autorki znanej sztuki "Monologi waginy".
       W Polsce projekt jest szeroko popierany i udział w nim weźmie ponad 40 miast w tym także Elbląg. 14 lutego na salach tanecznych, w centrach kultury, starówkach czy placach wspólnie będą tańczyć osoby, dla których los kobiet nie jest obojętny. Taniec ma być wyrazem globalnego protestu, aktem solidarności, równości i prawa do życia w szacunku oraz poczuciu bezpieczeństwa. Organizatorki całego przedsięwzięcia z fundacji Feminoteka mówią „Chcemy tańczyć, bo tańcząc rządzimy swoimi ciałami i wyzwalamy energię".
       W tym roku akcja poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, ponieważ problem ten w Polsce jest niedostrzegany. Blisko 80 procent kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. W życiu takich kobiet przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności.
       W Elblągu można przyłączyć się do akcji i 14 lutego o godz. 18 w Centrum Tańca Promyk wziąć udział w warsztatach. Uczestnicy będą tańczyć układ do utworu „Break the Chain”, który jest hymnem całego przedsięwzięcia.
       – Kroki nie są skomplikowane, więc bez trudu każdy się ich nauczy – mówi Joanna Karpiuk z CT „Promyk”. – Przez godzinę wszyscy uczestnicy będą tańczyć nie tylko do tego wybranego utworu, ale także do innej muzyki. Taniec to bardzo przyjemna forma protestu, dlatego zachęcamy do udziału w akcji.
       Wstęp jest wolny.
      
Zyta Wrzos, CT Promyk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Monologi waginy. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    MieczWPochwie(2015-02-10)
  • Żenujące co robi ten promyk. Brak słów.
  • to jest koniec świata. a Ci co nie mają pracy, może im pozwólcie tańczyć i zapłaćcie im za to, aby mieli na chleb. Ludzie Feminoteka, hahaha, co jeszcze Wami rozporządzą? Okropne, gdzie te rozumy?????kobiety i człowieka?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    men/woomen(2015-02-10)
  • Taniec waginy? Kobiety bite i poniżane przyjdą zatańczyć do promyka przeciwko przemocy. Kto to tam wymyślił?
  • Chore.
  • Patrzeć nie można na te komentarze. Żeby aż tak nie rozumieć idei prostych zdarzeń! Na całym świecie dzieje się wiele podobnych imprez, i nie chodzi w nich o to, żeby bite i bezrobotne tańczyły. .. To prymitywna interpretacja. Przyłączając się pokazujesz, że popierasz wszelką formę protestu i walki z przemocą, to proste. Czy w Elblągu można tylko w ten sposób, że "dajcie im pieniądze, żeby mieli na chleb. .. " To co robi z pewnością nie jest żenujące. Żenujące jest to, że w takim tekście zainteresowanie budzi jedynie słowo wagina. Zamiast tego plucia jadem warto potańczyć, może wpłynie to na poprawę nastroju.
Reklama