Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teatr Sewruka w Konkursie "Klasyka Żywa"

 
Elbląg, Teatr Sewruka w Konkursie "Klasyka Żywa"
Rek

Dobiega końca II edycja Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej pn. „Klasyka Żywa” prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konkurs jest adresowany do teatrów repertuarowych, prywatnych, stowarzyszeń i szkół teatralnych. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił operę „Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego.

- Klasyka żywa to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienie partnerach teatralnej rozmowy - tłumaczy ideę Konkursu prof. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego, teatrolog, przewodniczący Komisji Konkursowej.
     Wśród zgłoszonych przedstawień są teksty sięgające do odległej przeszłości takie jak „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka czy „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, a nawet teksty anonimowych autorów a XIII-XV wieku. Popularnością cieszą się inscenizacje „Krzyżaków”, inspirujące okazały się teksty Stanisława Ignacego Witkiewicza.
     Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił do Konkursu swój ostatni spektakl premierowy „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii i choreografii Emila Wesołowskiego ze scenografią i kostiumami Tatiany Kwiatkowskiej. Miło nam odnotować, że w Konkursie pojawia się jeszcze jeden akcent elbląski. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zgłosił inscenizację „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spektakl ten wyreżyserował dyrektor Teatru Sewruka Mirosław Siedler. Oprócz Teatrów z Elbląga i Gorzowa do do Konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt Teatrów z całej Polski, wśród nich m.in. Wrocławski Teatr Współczesny, warszawski Teatr Polonia Krystyny Jandy, Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna, Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa czy Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi. Do Konkursu „Klasyka Żywa” można było zgłaszać spektakle, których premiery odbyły się w okresie od 1 września 2015 do 31 grudnia 2016 roku i których tekst jest tekstem klasycznym powstałym przed końcem 1980 roku. Warunkiem dopuszczenia do Konkursu jest także konieczność zagrania spektaklu co najmniej 10 razy. Elbląski spektakl „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” wszystkie te warunki spełnił i został dopuszczony do I etapu Konkursu. W dniach 4-9 kwietnia przyszłego roku odbędzie się II etap Konkursu – prezentacja spektakli finałowych w czasie 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska w Opolu. Tam też jury festiwalowe dokona oceny prezentowanych spektakli i ogłosi ostateczny werdykt. Poza licznymi nagrodami, które przyzna specjalnie powołane Jury – w tym Nagrodą Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – Komisja Artystyczna rozdysponuje refundacje, o które mogą ubiegać się wyłącznie inscenizacje tekstów dramatycznych. Zakończenie I etapu Konkursu „Klasyka Żywa” i ogłoszenie finalistów nastąpi w styczniu 2017 roku.
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED