Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Podjechał mistrzu Podjechał mistrzu

Teraz woda jest spokojna, gorzej będzie w sobotę

 
Elbląg, Teraz woda jest spokojna, gorzej będzie w sobotę Inspektorzy monitorują sytuację na Wyspie Nowakowskiej i w okolicy (fot. AD)
Rek

Synoptycy ostrzegają: w najbliższych godzinach wiatr znacznie przybierze na sile i sytuacja może zrobić się niebezpieczna, szczególnie w Polsce północnej i północno-zachodniej. Służby powiatu elbląskiego z niepokojem patrzą w kierunku Wyspy Nowakowskiej i innych terenów zagrożonych powodzią. - Prognozy nie są optymistyczne, ale póki co, wiatr wypycha wodę z naszych akwenów. Gorzej będzie, gdy jego kierunek się zmieni, co zapowiadane jest na sobotę - mówi Stanisław Sołowiej, inspektor ds. bezpieczeństwa.

Dziś (5 grudnia) od rana służby powiatowe i gminne prowadziły monitoring sytuacji na Wyspie Nowakowskiej i okolicy. Zobacz zdjęcia. Sprawdzany był stan wód i wałów przeciwpowodziowych, bo prognozy na najbliższe godziny i dni nie są optymistyczne. W związku z przewidywanym sztormowym wiatrem z kierunku zachodniego i północno-zachodniego od godzin nocnych z czwartku na piątek na Żuławach i Zalewie Wiślanym przewiduje się stopniowy wzrost poziomów wody do strefy stanów alarmowych i powyżej.
     - Wiatr się wzmaga, choć myślę, że w naszym regionie nie będzie tak silny, jak prognozy przewidują, ale i tak przygotowujemy się do najgorszego – mówi Stanisław Sołowiej ze starostwa powiatowego w Elblągu. - Najbardziej zagrożone ma być Pomorze Zachodnie, gdzie wiatr ma osiągnąć prędkość do 150 km/h. U nas najgorsza sytuacja będzie dopiero w sobotę – przewiduje. - W pierwszej fazie bowiem wiatr ma być południowy i południowo-zachodni, a więc dla nas korzystny. Będzie wypierał wody z naszych akwenów. W sobotę natomiast ma wiać wiatr północny i północno-zachodni więc sytuacja trochę się pogorszy. Jeśli jednak on szybko ustąpi to zagrożenia powodziowego nie będzie.
     Ale na wypadek powodzi gminy są przygotowane.
     - W tej chwili jednostki OSP są postawione w stan gotowości – mówi Marta Wojarz, która w Urzędzie Gminy Elbląg zajmuje się zarządzeniem kryzysowym. - W zasobach gminnych mamy 25 tys. szt. worków – w tym roku dokupiliśmy 4 tys. szt. Trzy tysiące worków, a także łopaty i piasek zgromadziliśmy w magazynie w Nowotkach. Jeżeli zagrożenie powodzią będzie dotyczyło Wyspy Nowakowskiej, sztab reagowania zostanie umieszczony w zespole szkół – dodaje. - Przed szkołą będzie wsypywany piasek, a następnie worki rozwożone będą samochodami tam, gdzie zaistnieje potrzeba. Oby takiej potrzeby nie było...
     Najbardziej zagrożone powodzią są trzy gospodarstwa w Nowakowie i jedno w Kępie Rybackiej, które znajdują się w międzywale. Jedno z nich już zostało wyłożone workami z piaskiem.
     Dziś inspektorzy z obawą przyglądali się rzece Cieplicówce.

  Prawa część wału rzeki Cieplicówki szczególnie niepokoi (fot. AD) Prawa część wału rzeki Cieplicówki szczególnie niepokoi (fot. AD)


     - Żuławski Zarząd [Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu- red.] pozyskał środki unijne i zlecił wykonanie prawego i lewego wału – mówi Marta Wojarz. - To nie zostało dokończone, szczególnie po jednej stronie. Wały są świeże więc będą szczególnie obserwowane – zapewnia.
     Stanisław Sołowiej ostrzega przed innymi, niezwiązanymi z wodą, niebezpieczeństwami, które niesie silny wiatr. Apeluje o to, by: zamknąć okna i okiennice, zabezpieczyć lub uprzątnąć rzeczy znajdujące się na balkonie lub na posesji, nie parkować aut pod drzewami, a już w żadnym wypadku, nie pozostawać w środku w czasie wichury.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne