UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tereny pod specjalnym nadzorem (Opowieści z lasu, odc. 152)

 
Elbląg, Ols w dolinie rzeki Narusa, w leśnictwie Nowy Wiek w pobliżu Fromborka
Ols w dolinie rzeki Narusa, w leśnictwie Nowy Wiek w pobliżu Fromborka (fot. Jan Piotrowski)

Ci, którzy wędrują po Wysoczyźnie Elbląskiej i okolicznych terenach na pewno nie raz, nie dwa natknęli się na tablicę z napisem "użytek ekologiczny". Czym on jest? I jaką spełnia funkcję w ekosystemie? Wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg

- Użytek ekologiczny to jedna z form ochrony przyrody funkcjonująca w krajowym systemie ochrony przyrody. Można powiedzieć, że jest ona niższa niż np. rezerwat, ale daje możliwość chronienia pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Są to naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania - tłumaczy leśnik.
       Na terenie Nadleśnictwa Elbląg znajduje się siedem takich użytków ekologicznych. 
       - Zajmują 54 hektary, a wśród nich są: jezioro Troyl, Półmieście, Polder Jagodno I i II, Bagienne Pola, Marszałkowe Bagna, Bagno Edwarda - wylicza Jan Piotrowski. -  Już po samych nazwach można się domyślić, że są to głównie obszary związane z ochroną siedlisk wodno-błotnych, chroniące miejsca przebywania ptaków, płazów, drobnych ssaków, roślinności torfowej, błotnej i łąkowej.
       W całym kraju użytki ekologiczne zajmują ponad 50 tys. ha, a pod opieką leśników w Lasach Państwowych jest 29 tys ha.
       - Wiele z nich jest trudno dostępna ze względu na swoją specyfikę, lecz są też takie do których można dotrzeć bez problemu, jak np. do jeziora Troyl. Jeżeli jednak postanowimy odwiedzić takie miejsce, warto najpierw sprawdzić w urzędzie gminy czy i jakie zakazy obowiązują w wybranym przez nas do odwiedzenia użytku ekologicznym - wyjaśnia leśnik. . Żeby znaleźć je wszystkie na mapie i sprawdzić, czy w danym użytku są drogi i czy da się do nich dotrzeć polecamy odwiedzić stronę http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ ,gdzie w przystępny sposób można wybrać interesującą nas warstwę z formami ochrony przyrody, a po kliknięciu informacji dowiedzieć się podstawowych informacji na ten temat.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama