Czwartek 20-09-2018, imieniny Eustachego, Euzebii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Tak bardzo chciałabym fruwać. Tak bardzo chciałabym fruwać.

To będzie raj dla młodego czytelnika

 
Elbląg, To będzie raj dla młodego czytelnika fot. Anna Dembińska
Rek

W związku z remontem pomieszczeń bibliotecznych przy ul. Zamkowej i św. Ducha nastąpiła zamiana miejsc m.in. działów z literaturą dla dorosłych, dla młodzieży i literaturą naukową. Zakupione zostaną nowe meble, sprzęt komputerowy, powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna. W zupełnie nowej odsłonie pojawi się Biblioteka Młodego Czytelnika. Efekty modernizacji będziemy mogli ocenić i docenić w październiku.

Jak informuje Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej, obecnie w bibliotece głównej mają miejsce prace związane ze zmianą lokalizacji działów – Dział Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1) przenosi się do pomieszczeń, w którym znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (ul. św. Ducha, I piętro), natomiast księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych będzie znajdował się na parterze (z wolnym dostępem do półek – lepszy dostęp do zbiorów). Lokalizację zmieni Dział Literatury Młodzieżowej (obecnie mieszczący się przy ul. św. Ducha) – przeniesie się do pomieszczeń Działu Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1). Powstanie tam Biblioteka Młodego Czytelnika.
     Ciekawie zapowiada się Biblioteka Młodego Czytelnika.
     - Dział literatury dla dzieci i młodzieży zyska większą i atrakcyjniejszą przestrzeń pozwalającą na rozwijanie i uatrakcyjnienie działań - zapowiadają bibliotekarze.
     Przestrzeń biblioteki będzie wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny, komputerowy, audiovideo; ma być atrakcyjnym miejscem spotkań, spędzania czasu, poszukiwania inspiracji czy doświadczeń w gronie rodzinnym i rówieśniczym – zgodnie z ideą biblioteki jako „trzeciego miejsca" (najważniejszego miejsca zaraz po domu i szkole, wcześniej przedszkolu). Jej działalność ma wpisywać się w trend rozwoju współczesnych bibliotek i wykraczać poza tradycyjne wypożyczanie książek.
     Biblioteka Młodego Czytelnika zostanie utworzona w oparciu o dotychczasowy księgozbiór oddziału dla dzieci i młodzieży w większych i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (w których mieścił się Dział Literatury dla Dorosłych), co daje szansę rozwoju oferty usług kulturalnych i edukacyjnych, a tym samym wzrost liczby czytelników i odbiorców imprez.
     Oddział dla dzieci, aktualnie zajmujący powierzchnię ok. 90 m2, ma zostać przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2.
     Zmiany ucieszą najmłodszych czytelników, których z roku na rok przybywa. Podobnie, jak i uczestników wydarzeń kulturalnych.
     - W 2010 r. w oddziale dla dzieci było zarejestrowanych 1039 czytelników, a w 2015 r. – 1368 (+ 329) - podaje dane statystyczne Aleksandra Buła. - W 2010 r. odnotowano 4394 odbiorców działań kulturalnych i edukacyjnych, a w 2015 r. 6063 (+ 1669). W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby czytelników i odbiorców działań.
     Aktualnie zajmowane pomieszczenie nie daje możliwości dalszego rozwoju ze względu na zajmowaną bardzo małą powierzchnię użytkową, za małą ilość regałów bibliotecznych w stosunku do księgozbioru, ponadto regały biblioteczne niedostosowane są do czytelnika dziecięcego (wysokość 2,20 m, zapełnione do najwyższej półki, niedostępnej dla większości osób), zupełne braki w zakresie sprzętu multimedialnego.

  fot. Anna Dembińska fot. Anna Dembińska

W ramach projektu zakupione zostaną nowe meble biblioteczne (tzw. rosnące, czyli dostosowane do wieku dzieci); sprzęt komputerowy, multimedialny i audiovideo (który pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie prowadzonych działań dla dzieci i młodzieży); powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna.
     Na zakupy i remonty w ramach tego projektu Biblioteka Elbląska otrzymała dofinansowanie z MKiDN w wysokości 200 tys. zł.
     Otwarcie Biblioteki Młodego Czytelnika, po przeniesieniu do nowych pomieszczeń i ich remoncie, zaplanowano na październik.
     - Prace remontowe nie spowodują większych utrudnień dla czytelników - póki co zapewniają bibliotekarze - a jeśli takie się pojawią, postaramy się je zminimalizować.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Prezent na Dzień Chłopaka
Pieczątki Firmowe
Plecaki i tornistry
Pieczątki Trodat