Czwartek 23-05-2019, imieniny Iwony, Dezyderiusza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To będzie raj dla młodego czytelnika

 
Elbląg, To będzie raj dla młodego czytelnika
fot. Anna Dembińska

W związku z remontem pomieszczeń bibliotecznych przy ul. Zamkowej i św. Ducha nastąpiła zamiana miejsc m.in. działów z literaturą dla dorosłych, dla młodzieży i literaturą naukową. Zakupione zostaną nowe meble, sprzęt komputerowy, powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna. W zupełnie nowej odsłonie pojawi się Biblioteka Młodego Czytelnika. Efekty modernizacji będziemy mogli ocenić i docenić w październiku.

Jak informuje Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej, obecnie w bibliotece głównej mają miejsce prace związane ze zmianą lokalizacji działów – Dział Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1) przenosi się do pomieszczeń, w którym znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (ul. św. Ducha, I piętro), natomiast księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych będzie znajdował się na parterze (z wolnym dostępem do półek – lepszy dostęp do zbiorów). Lokalizację zmieni Dział Literatury Młodzieżowej (obecnie mieszczący się przy ul. św. Ducha) – przeniesie się do pomieszczeń Działu Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1). Powstanie tam Biblioteka Młodego Czytelnika.
     Ciekawie zapowiada się Biblioteka Młodego Czytelnika.
     - Dział literatury dla dzieci i młodzieży zyska większą i atrakcyjniejszą przestrzeń pozwalającą na rozwijanie i uatrakcyjnienie działań - zapowiadają bibliotekarze.
     Przestrzeń biblioteki będzie wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny, komputerowy, audiovideo; ma być atrakcyjnym miejscem spotkań, spędzania czasu, poszukiwania inspiracji czy doświadczeń w gronie rodzinnym i rówieśniczym – zgodnie z ideą biblioteki jako „trzeciego miejsca" (najważniejszego miejsca zaraz po domu i szkole, wcześniej przedszkolu). Jej działalność ma wpisywać się w trend rozwoju współczesnych bibliotek i wykraczać poza tradycyjne wypożyczanie książek.
     Biblioteka Młodego Czytelnika zostanie utworzona w oparciu o dotychczasowy księgozbiór oddziału dla dzieci i młodzieży w większych i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (w których mieścił się Dział Literatury dla Dorosłych), co daje szansę rozwoju oferty usług kulturalnych i edukacyjnych, a tym samym wzrost liczby czytelników i odbiorców imprez.
     Oddział dla dzieci, aktualnie zajmujący powierzchnię ok. 90 m2, ma zostać przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2.
     Zmiany ucieszą najmłodszych czytelników, których z roku na rok przybywa. Podobnie, jak i uczestników wydarzeń kulturalnych.
     - W 2010 r. w oddziale dla dzieci było zarejestrowanych 1039 czytelników, a w 2015 r. – 1368 (+ 329) - podaje dane statystyczne Aleksandra Buła. - W 2010 r. odnotowano 4394 odbiorców działań kulturalnych i edukacyjnych, a w 2015 r. 6063 (+ 1669). W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby czytelników i odbiorców działań.
     Aktualnie zajmowane pomieszczenie nie daje możliwości dalszego rozwoju ze względu na zajmowaną bardzo małą powierzchnię użytkową, za małą ilość regałów bibliotecznych w stosunku do księgozbioru, ponadto regały biblioteczne niedostosowane są do czytelnika dziecięcego (wysokość 2,20 m, zapełnione do najwyższej półki, niedostępnej dla większości osób), zupełne braki w zakresie sprzętu multimedialnego.

  fot. Anna Dembińska
fot. Anna Dembińska

W ramach projektu zakupione zostaną nowe meble biblioteczne (tzw. rosnące, czyli dostosowane do wieku dzieci); sprzęt komputerowy, multimedialny i audiovideo (który pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie prowadzonych działań dla dzieci i młodzieży); powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna.
     Na zakupy i remonty w ramach tego projektu Biblioteka Elbląska otrzymała dofinansowanie z MKiDN w wysokości 200 tys. zł.
     Otwarcie Biblioteki Młodego Czytelnika, po przeniesieniu do nowych pomieszczeń i ich remoncie, zaplanowano na październik.
     - Prace remontowe nie spowodują większych utrudnień dla czytelników - póki co zapewniają bibliotekarze - a jeśli takie się pojawią, postaramy się je zminimalizować.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM