Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sowa na Święcie Chleba Sowa na Święcie Chleba

To był udany sezon pod żaglami

 
Elbląg, To był udany sezon pod żaglami Żeglarze podsumowali sezon i odebrali nagrody (fot. nadesłana)
Rek

Elbląscy wodniacy zakończyli sezon żeglarski. Wspominano sukcesy, rozdawano nagrody. I już planowano kolejny rok na wodzie.

Jest się z czego cieszyć.  Ulokowanie się w Elblągu firmy czarterującej luksusowe łodzie motorowe (hausbooty), świadczy o tym, że zbudowane i zmodernizowane kosztem blisko 100 mln zł porty, przystanie i mariny zaczynają przyciągać do naszego regionu prywatnych przedsiębiorców i to z najwyższej półki, oferującej usługi turystyczne dla klientów zza zachodniej granicy. Warto dodać, że firma już daje pracę elblążanom.
     Duża wartością jest dobra współpraca z obwodem kaliningradzkim i województwem pomorskim.
     
     A co w 2015 roku?
     O planach na 2014 rok mówił Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, również żeglarz.
     Jego zdaniem sztandarowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków powinny być nie tylko sportowym wyzwaniem, ale przede wszystkim świętem żeglarzy. Dlatego od przyszłego roku zmieniona zostanie formuła regat. Będą one skupione wokół jednego portu – każdego roku w innym regionie. Do dyskusji na temat tej formuły Jerzy Wcisła zaprosił wszystkich żeglarzy znad Zalewu Wiślanego, łącznie z Rosjanami i żeglarzami z Mierzei Wiślanej i Trójmiasta.
     Będzie kontynuowana promocja naszych walorów w Europie, która już zaskutkowała usadowieniem się w Elblągu firmy Kuhnle Tours. Jednym z przedsięwzięć promujących ma być strefę Zalewu Wiślanego ma być rekonstrukcja Bitwy pod Suchaczem, włączona w cykl Bitwy Morskie Południowego Bałtyku.
     Kolejnym ważnym zadaniem jest kontynuacja programu Pętla Żuławska i wspólna promocja całego obszaru delty Wisły, Zalewu Wiślanego i Kanału Elbląskiego.
     Ważnym zadaniem będzie praca nad programem budowy kanału przez Mierzeję, który rusza w 2015 roku. Jerzy Wcisła reprezentuje marszałka w konsorcjum powołanym na rzecz tej inwestycji.
– W efekcie Elbląg stanie się centralnym ośrodkiem dużego regionu o wybitnych walorach wodniackich – mówi.
     
     Nagrodzeni i wyróżnieni

     Zakończenie sezonu, to okazja do wręczenia nagród Grand Prix Zalewu Wiślanego. Otrzymują ją sternicy, którzy w całym sezonie uczestniczą w największej liczbie regat i zajmują w nich wysokie pozycje. Tegoroczne wyniki przedstawił wiceprezes spółki Pętla Żuławska Bogdan Justyński, który od wielu lat prowadzi ranking najlepszych żeglarzy.
     W 2014 roku w regatach objętych klasyfikacją Grand Prix startowało ok. 450 żeglarzy, sklasyfikowano 78 sterników. Najliczniej obsadzone były regaty Fromborska Jesień. Najlepszy Rosjanin zajął drugie miejsce.
     Najlepsze wyniki osiągnęli sternicy: 1. Ryszard Seroka (Elbląg), 2. Michaił Muleris (Rosja) i 3. Łukasz Politański (Elbląg). Najlepszą sterniczką została Daria Rybarczyk z Elbląga. Wszyscy odebrali puchary od marszałka Jacka Protasa, który był obecny na uroczystym zakończeniu sezonu żeglarskiego.
     Marszałek wyróżnił też kluby żeglarskie i organizatorów życia żeglarskiego znad Zalewu Wiślanego, w tym: Jachtklub, Ognisko Sportów Wodnych „Fala” i Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” w Elblągu, Yacht Club Zalew Wiślany Nowa Pasłęka, Morski Klub Żeglarski „Dal” PTTK we Fromborku, Jacht Klub Krynica Morska oraz Pomorski Związek Żeglarski w Gdyni i Federację Sportu Żeglarskiego Obwodu Kaliningradzkiego FR.
     Specjalne wyróżnienie otrzymała załoga jachtu Aquarella za reprezentowanie regionu i Polski w Mistrzostwach Świata Jachtów Morskich w formule ORC w Kilonii w 2014 r.
     Marszałek ufundował też żagiel z logo Warmii i Mazur, który będzie promował nasze województwo w regatach na Morzu Bałtyckim, w tym w Regatach Sail Book Cup, które ujęte są w klasyfikacji Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego. To drugie pod względem długości regaty na Bałtyku, podczas których żeglarze wypływając z Sopotu, opływają Gotlandię i wracają do Sopotu. Spośród jachtów, które w tych regatach uczestniczą wylosowano jacht Kristine.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Udany sezon? a co z żeglarzami którzy spłonęli wraz z łódką, a sprawa się nadal ciągnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Wodnik(2014-10-19)
 • MariuszLewandowski-Fc Uśmiechnięte twarze tych Panów to potwarz dla tych co zginęli. Ci panowie powinni zacząć od złożenia kwiatów na grobach i czterech minut ciszy a potem rozerwać w strzępy ludzi odpowiedzialnych za system znakowania szlaków wodnych w Polsce i zapytać Panią Premier co zostało zrobione po 1 maja gdy Pan Tusk dostał pełny zestaw materiałów w tej sprawie wraz ze skanami map jakie wydał Urząd Marszałkowski w oparciu o pracę Jerzego Wcisła. Ale jak widać kolesie kolesia robią kampanię wyborczą i za nic u nich uczciwość czy odpowiedzialność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  MariuszLewandowski-Fc(2014-10-20)
 • Jurek żeglarz ? A gdzie jego żagle buhahaha. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-10-20)
 • Jurek motorówka; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-10-20)
 • Wcisła znów się lansuje, żenada!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-10-20)
 • Jacht który wylosował żagiel nazywa się KRISTI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  sla(2014-10-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do lekarza/dentysty
Fototapety dziecięce
Fototapety Trójmiasto
Naklejki na meble